Прийменнику як службовому слову притаманне не лексичне, а граматичне значення, оскільки він, узгоджуючись з усіма непрямими відмінками, утворює з ними граматичну єдність.
Чергування У - В
В українській мові можливе чергування прийменників у - в та префіксів у-, в- у словах.
У вживається для того, щоб уникнути збігу приголосних, важких для вимови: -
1. Між приголосними: внесення цінних паперів у депозит, укладений у письмовій аЬормі.
2. На початку речення перед приголосним: У Хмельницькій міській адміністрації... У разі невиконання зобов'язання... У договірному зобов'язанні...
3. Незалежно від закінчення попереднього слова перед наступними в, ф, а також перед сполученням літер льв, св, тв, хв і под.: у відповідь на ваш запит повідомляємо; у випадках, передбачених законом; реєстрація у виконавчому комітеті.
4. Після паузи, що на письмі позначається комою, крапкою з комою, двокрапкою, тире, дужкою й крапкою, перед приголосним: Покупець має право обміняти товар на аналогічний у продавця, у якого він був придбаний.
В уживається для того, щоб уникнути збігу голосних:
1. Між голосними: визначено в угоді;
2. На початку речення перед голосними: В особовій справі працівника...
3. Після голосного перед більшістю приголосних (крім в, ф, льв, тв, хв, св і под.),: передати майно в дохід держави.
4. Після приголосного перед голосним: участь в аукціони Чергування 3 - ІЗ - ЗІ
Варіанти прийменника з - із - зі чергуються на тій же підставі, що й у - в. З уживається:
1. Перед голосним початку слова незалежно від паузи та закінчення попереднього слова: контракт з інститутом, згідно з інструкцією.
2. Перед приголосним (крім с, ш), рідше - сполученням приголосних на початку слова, якщо попереднє слово закінчується голосним, а також на початку речення, після паузи: згідно з протоколом, виконано з матеріалу замовника. З істотними відхиленнями від проекту,..
Щоб уникнути збігу приголосних, важких для вимови, вживаються із або зі*
1. Варіант із уживається переважно перед свистячими й шиплячими звуками (з, с, ц, ч, ш, щ) та між групами приголосних (після них або перед ними): Із закінченням строку позовної давності..,, згідно із законом, вчинив із грубим порушенням дисципліни.
2. Зі вживається перед сполученням приголосних на початку слова, зокрема, коли початковими виступають з, с, ш, щ, незалежно від паузи та закінчення попереднього слова: згідно зі статтею закону, вироби зі шкіри, боротьба зі злочинністю.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Правове письмо» автора Невідомо на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „3.3.8. Прийменник“ на сторінці 1. Приємного читання.