Право на звернення до суду за захистом порушеного права чи охороню ваного законом інтересу належить до фундаментальних, конституційних прав людини. Відповідно до ст. 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право після використання всіх національних засобів правового захисту звертатися за захистом своїх прав і свобод до відповідних міжнародних судових установ чи до відповідних органів міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна.
Таким чином, держава зобов'язана створити ефективну систему правосуддя, яка покликана захищати права та свободи людини. До того ж у разі недостатності національних засобів правового захисту особа вправі захищати себе в міжнародних судових установах, учасником яких є Україна. Розглянемо особливості складення та оформлення окремих процесуальних документів, за допомогою яких особа може захистити свої права та інтереси в загальних та спеціалізованих судах України.
4.5.1. Позовна заява до суду загальної юрисдикції
4.5.2. Позовна заява до адміністративного суду
Адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах. Порядок звернення до адміністративного суду та розгляд адміністративних спорів регламентується Кодексом адміністративного судочинства України від 6 липня 2005 року № 2747-1V.
До адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Форма і зміст адміністративного позову
1. Адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви особисто позивачем або його представником. Позовна заява може бути надіслана до адміністративного супу поштою.
2. На прохання позивача службовцем апарату адміністративного суду може бути надана допомога в оформленні позовної заяви.
3. Адміністративний позов може містити вимоги про:
1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень, повністю чи окремих його положень;
2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії;
3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій;
4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю;
5) виконання зупиненої чи невчиненої дії;
6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.
4. Позовна заява може містити й інші вимоги на захист прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин.
Вимоги до позовної заяви
У позовній зайві зазначаються:
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Правове письмо» автора Невідомо на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „4.5. Звернення громадян до суду“ на сторінці 1. Приємного читання.