Розділ 12. Кролівництво

Основи рослинництва і тваринництва


12.1. Характеристика волосяного покриву у кролів


Волосяні волокна кроля поділяються на стрижень, який виступає над поверхнею шкіри та корінь, який знаходиться в шкірі. Стрижень волоса складається із трьох шарів: лускатого, або кутикули, коркового і серцевинного.

Кутикула — захисний шар, де ороговілі безкольорові різної форми лусочки розміщені в один ряд. Корковий шар складається із витягнутих веретеноподібних клітин, що щільно прилягають одна до одної і утворюючих стінки центрального каналу волосу. В них міститься пігмент, який визначає колір волосу. Серцевинний шар має рихлу будову. Складається із клітин, в яких і між якими багато повітря. В результаті заломлення повітрям світла, при розгляді під мікроскопом цей шар має чорне забарвлення. Волосяний покрив кролів складається із волокон трьох видів: вібрисів, криючих і пухових. Вібриси — це чутливі волоски, розміщені переважно на морді кроля і служать органами дотику. Вони товсті, пружні, мають конічну форму. Криючі волокна поділяються на направляючі і остьові. їх стрижні, тонкі біля шкіри, поступово потовщуються, утворюючи розширену пластинку, яка називається гранкою. В вершині криючі волокна знову звужуються. За формою вони можуть бути циліндричними, конічними, веретеноподібними та ланцетовидними.

Направляючий волос довший і товщий за остьовий. Він має веретеноподібну форму, суцільний осьовий канал. Довжина його — 35-43 мм, а товщина в найбільш широкій частині сягає 100-130 мкм. Забарвлення направляючого волосу частіше однотонне, або світліше біля шкіри. Він придає хутру красивий вигляд, підсилюючи його пишність.

Остьовий волос — коротший і тонший за направляючий. Довжина його — 30-40 мм, товщина 90-120 мкм. Пластинка його має ланцетовидну форму. В серцевинному шарі повітряні камери частіше відокремлені одна від одної, тому при розгляді під мікроскопом цей шар має переривистий вигляд. Від забарвлення ості залежить основний тон забарвлення всієї шкурки.

Пуховий волос — самий короткий, тонкий, звивистий. Серцевинний шар у них складається тільки із одного тонкого ряду клітин. Довжина пуху, крім пухових порід, від 15 до 25 мм, товщина 14-20 мкм. У кролів пухових порід довжина пухових волокон 60-70 мм, товщина 12,4-13,5 мкм.

Крім названих, в волосяному покриві кролів виділяють перехідний волос, який має тонкий звивистий стрижень і невелику ланцетовидну гранку. За довжиною і товщиною перехідний волос займає проміжне положення між остю і пухом, в практиці враховується разом із пухом.

Волосяний покрив у кролів має ярусну будову: верхній ярус складається із рідкого направляючого волосу, середній — з остьового і нижній ярус — з пуху і перехідного волосу. Найбільше в волосяному покриві пухових волокон — від 15 до 45 тис. на 1 см2 площі шкіри (більше 90 %). Направляючі волокна розміщені дуже рідко — 10-20 шт. на 1 см2 площі шкіри, а осьові — в середньому 500 шт.

Пігменти, які визначають забарвлення волосу знаходяться в корковому і серцевинному шарах у вигляді зерен (гранул). Існують гранули трьох кольорів — чорного, коричневого і жовтого.

Є чотири основних типи забарвлення стрижнів волосу: однокольоровий нерівномірний, однокольоровий рівномірний, різнокольоровий і зональний. При зональному забарвленні при роздуванні волосу проти напряму його росту утворюється "розетка", на якій виділяються різнокольорові зони. Пух має однокольорове забарвлення.


12.2. Продукція кролівництва12.3. Оцінка порід кролів за екстер'єром та продуктивними якостями


Під породою в кролівництві розуміють велику однорідну групу тварин, які мають загальне походження і характерні господарсько-корисні морфологічні і фізіологічні ознаки, які стійко передаються нащадкам.

Для підтримання структури породи необхідно, щоб вона нараховувала не менше однієї-двох тисяч самок. Порода повинна постійно вдосконалюватися під дією відбору та підбору, використання видатних ліній і родин та закладення нових високопродуктивних ліній.

У світі відомо понад 60 порід і гібридних форм кролів, яких можна поділити на таких, що мають народногосподарське значення та декоративних. Тварин першої групи в залежності від основної продукції поділяють на м'ясні, м'ясо-шкуркові і пухові.

В свою чергу кролі поділяються за масою тіла і розміром шкурки на великих, середніх та дрібних.

Залежно від довжини волосяного покриву кролі бувають нормальноволосі, коротковолосі та довговолосі.

До декоративних відносять кролів із рідкісним забарвленням хутра або із зміненою структурою волосяного покриву (рекси), екзотичною будовою тіла (баран).

Сірий велетень. Порода Української селекції. Виведена в Полтавській області. Зареєстрована і затверджена в 1952 р.

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Основи рослинництва і тваринництва» автора Бірта Г.О. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ 12. Кролівництво“ на сторінці 1. Приємного читання.