Розділ 3. Правові підстави та умови звільнення осіб від кримінальної відповідальності чи покарання на підставі законів України про амністію

Застосування амністії в Україні (судова практика). Науково-методичний посібник

Перед тим, як розглядати правові підстави та умови звільнення осіб від кримінальної відповідальності чи від покарання на підставі законів про амністію, слід зазначити, що стосовно доцільності існування амністії як правового явища серед юристів існують різні точки зору. В Україні по цьому питанню протилежних точок зору придержуються Т.І. Присяжнюк та Ю.В. Баулін. Перша виходить з того, що прийняття акту амністії “є порушення принципу рівності громадян перед Законом, оскільки диференціація визначених у КК і Законах про амністію підходів до звільнення осіб від кримінальної відповідальності є необґрунтованим”[26]. На думку останнього, “амністія.... має на меті не тільки звільнення певної кількості осіб від кримінальної відповідальності, а й демонстрацію державою реалізації принципу гуманізму економії кримінально-правових заходів протидії злочинності тощо”[27].

У зв’язку з цим важко не погодитися з О. Литвак та О. Палійчук у тому, що перш, ніж визначати позитивне чи негативне ставлення до інституту амністії, необхідно його проаналізувати в розрізі вивчення причин та умов злочинності, особи амністованого, запобігання вчиненню нових злочинів особами, звільненими на підставі акта про амністію, а також у контексті соціальної адаптації амністованих. Лише врахувавши всю сукупність наведених вище характеристик та визначивши якісний вплив інституту амністії на все українське суспільство, можна вести мову про позитивні або негативні фактори існування такої особливої процедури звільнення від кримінального покарання, як на підставі акта про амністію[28].

Між тим, на наш погляд, ця дискусія відносно доцільності існування інституту амністії носить для суддів більш теоретичний чим практичний характер, оскільки згідно з ч. 2 ст. 1 Закону України “Про застосування амністії в Україні” амністія оголошується законом про амністію, який приймається відповідно до положень Конституції України, Кримінального кодексу України стосовно певної категорії осіб (ч. 1 ст. 86 КК).

Юридичними підставами звільнення особи від кримінальної відповідальності чи покарання є:

а) конкретний закон про амністію стосовно певної категорії осіб, оскільки “законодавець не знає, до кого персонально буде застосована амністія. Тому безпосередньо акт про амністію не звільняє від кримінальної відповідальності чи покарання осіб, які можуть бути амністовані, він є лише підставою реалізації приписів акта амністії, який поширюється на індивідуально невизначений круг осіб”[29];

б) рішення суду щодо кожної особи особисто.

Серед правових підстав, звільнення особи від кримінальної відповідальності чи покарання ч. 1 ст. 44 КК та ч. 1 ст. 74 КК передбачають закон України про амністію. Цей закон є правовою підставою для застосування амністії стосовно певної категорії осіб. Аналіз останніх законів України про амністію свідчить про те, що немає хоча би двох таких законів, де би повністю збігалися категорії осіб до яких, при одних і тих же умовах, могла бути застосована амністія.

Наприклад, згідно з Законом України “Про амністію” від 5 липня 2001 р. до осіб, на які поширювалися дії ст. ст. 1-2 цього Закону, відносилися інваліди першої чи другої групи, однак, починаючи з 2003 р. і по теперішній час, дії ст. ст. 1-2 Закону України “Про амністію” від 12 грудня 2008 р., Закону України “Про амністію” від 19 квітня 2007 р., Закону України “Про амністію” від 31 травня 2005 р. та Закону України “Про амністію” від 11 липня 2003 р., поширюється також і на інвалідів третьої групи.

Другий приклад. Згідно з ст. 4 Закону України “Про амністію” від 12 грудня 2008 р. та Закону України “Про амністію” від 19 квітня 2007 р. звільненню від покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні підлягають військовослужбовці, які засуджені вперше за тяжкі злочини, якщо вони на день набрання чинності цим Законом відбували не менше половини призначеного строку основного покарання. Між тим, в Законі України “Про амністію” від 31 травня 2005 р. такі військовослужбовці підлягали звільненню від покарання якщо вони відбували не менше 2/3 призначеного строку основного покарання.

Приклад третій. Закон України “Про амністію” від 19 квітня 2007 р. відрізняється від Закону України “Про амністію” від 12 грудня 2008 р., Закону України “Про амністію” від 31 травня 2005 р. та Закону України “Про амністію” від 11 липня 2003 р. тим, що згідно з п. “в” ст. 7 цього Закону амністія не застосовується до осіб яких засуджено за вчинення тяжкого або особливо тяжких умисних злочинів, між тим, згідно Закону України “Про амністію” від 12 грудня 2008 р., Закону України “Про амністію” від 31 травня 2005 р. та Закону України “Про амністію” від 11 липня 2003 р. амністія до цих осіб не застосовувалась лише при тій умові, якщо вони відбули менше половини строку основного покарання.

Приклад четвертий. Закон України “Про амністію” від 19 квітня 2007 р. відрізняється від Закону України “Про амністію” від 12 грудня 2008 р. також тим, що згідно з п. “а” ст. 3 цього Закону звільненню від покарання у виді позбавлення волі на певний строк та від інших покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, підлягають засудженні за умисні злочини, за які законом передбачено покарання менш суворе, ніж позбавлення волі на строк не більше п’яти років, якщо на день набрання чинності цим Законом вони відбули не менше половини призначеного строку основного покарання, між тим, згідно з п. «б» ст. 3 Закону України “Про амністію” від 12 грудня 2008 р. звільненню від покарання у виді позбавлення волі на певний строк та від інших покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, підлягають засудженні за умисні злочини, за які законом передбачено покарання менш суворе, ніж позбавлення волі на строк не більше шести років, якщо на день набрання чинності цим Законом вони відбули не менше двох третин призначеного строку основного покарання.

Приклад п’ятий. Закон України “Про амністію” від 12 грудня 2008 р. та Закон України “Про амністію” від 19 квітня 2007 р. відрізняється від Закону України “Про амністію” від 31 травня 2005 р. та Закону України “Про амністію” від 11 липня 2003 р. також тим, що згідно з ст. 1 цих Законів, в першому випадку звільненню від покарання підлягають жінки та чоловіки, які на день набрання чинності цими Законами досягли відповідно 55 та 60-річного віку, а в другому випадку жінки та чоловіки, які досягли відповідно 50 та 55-річного віку.

І таких прикладів можна приводити ще багато. Чому законодавець кожний раз міняє умови та підстави застосування амністії до певної категорії осіб, це тема окремого наукового дослідження. Таким чином, кожен новий закон України про амністію є юридичною підставою для звільнення від кримінальної відповідальності чи покарання певної категорії осіб.

Другою юридичною підставою звільнення осіб від кримінальної відповідальності чи покарання на підставі закону України про амністію є рішення суду щодо кожної конкретної особи індивідуально. Відповідно до ч. 2 ст. 44 КК та ч. 1 ст. 74 КК звільнення від кримінальної відповідальності чи покарання у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюється виключно судом. Згідно з ст. 8 Закону України “Про амністію” від 12 грудня 2008 р., Закону України “Про амністію” від 19 квітня 2007 р., Закону України “Про амністію” від 31 травня 2005 р. та з ст. 9 Закону України “Про амністію” від 11 липня 2003 р. виконання цих законів покладається на суди.

Передумови звільнення від кримінальної відповідальності чи покарання на підставі закону про амністію складаються з двох елементів. “Перший елемент характеризує вчинений злочин, а другий – особу, яка вчинила цей злочин. Лише у своїй сукупності ці два елементи обумовлюють наявність чи відсутність передумови звільнення особи від кримінальної відповідальності (чи покарання – В.Б.) на підставі закону про амністію[30].

На нашу думку, існують й інші передумови звільнення від кримінальної відповідальності. Третьою передумовою звільнення від кримінальної відповідальності чи покарання на підставі Закону про амністію є згода особи на застосування щодо нього амністії. Четвертою передумовою звільнення від покарання на підставі закону про амністію – це відбуття особою певного строку основного покарання. Аналіз останніх законів про амністію свідчить про те, що немає ні одної категорії осіб, які б звільнялися від покарання, будучи засудженими за тяжкі або особливо тяжкі злочини, якщо вони не відбули певного строку основного покарання.

А) “Вчинення злочину – перший елемент зазначеної передумови. Такий злочин, з одного боку, повинен відповідати ознакам певної категорії злочинів, що передбачені в законі про амністію, а, з другого, – він не повинен відповідати ознакам тієї категорії злочинів, на яку закон про амністію не поширює свою дію”[31].

Головна ознака злочину, це віднесення його або не віднесення його до одного із видів злочинів за ступенем їх тяжкості (ст. 12 КК). Так, згідно з ст. 1 Закону України “Про амністію” від 12 грудня 2008 р. безпосередньо підлягають звільненню від покарання у виді позбавлення волі на певний строк та від інших покарань, не пов'язаних із позбавленням волі, засуджені за умисні злочини, які не є тяжкими або особливо тяжкими відповідно до статті 12 Кримінального кодексу України…, тобто засуджених за навмисні злочини невеликої та середньої тяжкості.

Не урахування судами вимог даної ознаки злочинів, призводить до судових помилок.

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Застосування амністії в Україні (судова практика). Науково-методичний посібник» автора Білоконев В. М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ 3. Правові підстави та умови звільнення осіб від кримінальної відповідальності чи покарання на підставі законів України про амністію“ на сторінці 1. Приємного читання.

Запит на курсову/дипломну

Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
Введіть тут тему своєї роботи