В теперішній час питання застосування судами амністії в Україні відображені в ч. 3 ст. 92 Конституції України, в Законі України “Про застосування амністії в Україні”[1], в ст. ст. 44, 74, 85, 86 КК України (далі – КК), в ст. 6 КПК України (далі – КПК). Крім того, питання застосування актів амністії відображені в конкретних законах про амністію. (Враховуючи обмежений об’єм цієї праці, об’єктом аналізу в цілому будуть закони про амністію, прийняті Верховною Радою України після набрання чинності Кримінального кодексу України 2001 р.).
1) Почнемо аналіз з передостаннього Закону України “Про амністію” від 19 квітня 2007 р.[2], оскільки на думку суддів, його застосування на практиці викликало найбільші труднощі.
По перше, в цьому законі находиться багато статей, які суперечать одна одній:
а) в ст. 2 Закону України “Про амністію” від 19 квітня 2007 р. вказано, що особи зазначені в ст. 1 цього Закону, звільняються від покарання за умисні злочини, за які законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше десяти років, якщо на день набрання чинності цим Законом вони відбули не менше половини призначеного строку основного покарання.
В п. “б” ст. 5 вищевказаного Закону зазначено, що засудженим за умисні злочини, за які законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше дванадцяти років, скоротити на третину невідбуту частину покарання, якщо на день набрання чинності цим Законом вони відбули не менше половини призначеного строку основного покарання.
Між тим, в п. “в” ст. 7 цього Закону вказано, що амністія не застосовується до осіб яких засуджено згідно з КК 2001 р. за вчинення тяжкого або особливо тяжкого умисного злочину.
Виникають наступні питання.
- Якщо амністія не застосовується до осіб яких засуджено згідно з КК 2001 р. за вчинення тяжкого або особливо тяжкого умисного злочину, то для чого законодавець вказав в ст. ст. 2, 5, (а також в ст. ст. 3 та 4) цього Закону, що особи які вчинили такі злочини звільняються від покарання або строк невідбутої частини покарання їм скорочується?
- Якщо амністія застосовується до цих осіб, перелічених в цих статтях Закону України “Про амністію” від 19 квітня 2007 р., які вчинили тяжкі або особливо тяжкі умисні злочини, то для чого законодавець вказав п. “в” ст. 7 цього Закону, що амністія не застосовується до осіб яких засуджено згідно з КК 2001 р. за вчинення тяжкого або особливо тяжкого умисного злочину?
Відповіді на ці запитання, з точки зору здорового глузду, немає.
(Слід відзначити, що в Законі України “Про амністію” від 12 грудня 2008 р. законодавець ці вади попереднього Закону усунув).
б) В ст. 9 цього Закону зокрема вказано, що застосування амністії не допускається, якщо обвинувачений або підсудний заперечує проти цього. Особа, щодо якої вирішується питання застосування амністії, дає згоду суду в усній чи письмовій формі з обов’язковим зазначенням цього в протоколі судового засідання.
Аналіз цієї статті Закону дозволяє зробити однозначний висновок про те, що амністія не може бути застосована до обвинуваченого або підсудного, які заперечують проти цього і не дають згоди на це суду. Тобто, ніякий суд не може звільнити від кримінальної відповідальності чи покарання або скоротити невідбуту частину покарання особі, яка не дала згоду на застосування до неї амністії.
Між тим, в ч. 2 ст. 10 Закону України “Про амністію” від 19 квітня 2007 р. вказано, що у разі, якщо особа, кримінальна справа чи матеріали про злочин якої перебувають у провадженні органів дізнання та досудового слідства, заперечує проти застосування щодо неї амністії, суд приймає рішення після всебічного, повного і об'єктивного розгляду справи та встановлення вини у вчиненні злочину в порядку, передбаченому Кримінально-процесуальним кодексом України.
Виникають наступні питання.
- На якій правовій підставі органи дізнання або досудового слідства направляють в суд матеріали про злочин (кримінальну справу) для вирішення питання про застосування або незастосування амністії, коли обвинувачений заперечує проти застосування щодо нього амністії?
- Рішення про що?
1) Рішення про незастосування акту амністії, коли матеріали про злочин перебувають у провадженні органів дізнання та досудового слідства і особа заперечує проти застосування щодо неї амністії не виноситься, оскільки це Кримінально-процесуальним кодексом України не передбачено. В даному випадку суд питання про незастосування амністії просто не розглядає, тому і не виносить ніякого процесуального рішення. Крім того, заперечення особи проти застосування щодо неї амністії, коли матеріали про злочин (кримінальна справа) перебувають у провадженні органів дізнання та досудового слідства, не позбавляє останню на наступних стадіях кримінального процесу дати згоду про застосування щодо неї амністії.
2) Рішення про застосування акту амністії суд також не може винести, оскільки особа заперечує проти застосування щодо неї амністії.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Застосування амністії в Україні (судова практика). Науково-методичний посібник» автора Білоконев В. М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ 1. Критичний аналіз сучасних законів України про амністію“ на сторінці 1. Приємного читання.