Розділ 7. Особливості діяльності міліції громадської безпеки щодо розгляду та вирішення справ про адміністративні правопорушення, що посягають на встановлений порядок управління

Адміністративно-юрисдикційна діяльність міліції громадської безпеки

1. У сфері громадського порядку і суспільної безпеки (статті 185, 185і, 185% 1857, 185', 185'° КУпАП);

2. У сфері судоустрою, діяльності органів досудового слідства та прокурорського нагляду (статті 185 185*, 1856, 185" КУпАП);

У сфері додержання законодавства щодо порядку організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій (статті 185', 1852 КУпАП);

3. У сфері ухилення від виконання вимог, що пред'являються органами влади та самоуправство (статті 185, 1853,186,188" КУпАП);

4. У сфері додержання правил адміністративного нагляду (ст. 187 КУпАП);

5. У сфері додержання правил дозвільної системи (статті 189, 189і, 190-1956 КУпАП);

6. У сфері додержання правил паспортної системи та реєстрації актів цивільного стану (статті 197-201,212 КУпАП);

7. У сфері дотримання прикордонного режиму (статті 202,204і КУпАП);

У сфері виконання правил перебування в Україні іноземців та осіб без громадянства і транзитного проїзду через територію України (статті 203,204,205,206,206' КУпАП);

8. У сфері виконання військового обов'язку (статті 210, 211, 211'-2116КУпАП);

9. У сфері інформації та державної таємниці (статті 212-, 212, 212s, 212" КУпАП).

Нижче нами запропоновано детальний розгляд найбільш поширених у ході адміністративно-юрисдикційної діяльності працівників міліції громадської безпеки складів правопорушень, передбачених гл. 15 КУпАП.

Стаття 185 "Злісна непокора законному розпорядженню або вимозі працівника міліції, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, військовослужбовця".

Об'єктом цього правопорушення с суспільні відносини у сфері забезпечення громадського порядку та суспільної безпеки, сфері публічного адміністрування, а також нормальна діяльність міліції і членів громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону, військовослужбовців.

Об'єктивна сторона виражається в злісній непокорі законному розпорядженню або вимозі працівника міліції під час виконання ним службових обов'язків (а також вчинення таких самих дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку). Права працівника міліції закріплено ст. 11 Закону України "Про міліцію", яка, зокрема, встановлює право працівника міліції вимагати від громадян і службових осіб, які порушують громадський порядок, припинення правопорушень та дій, що перешкоджають здійсненню повноважень міліції, виносити на місці усне попередження особам, які допустили малозначні адміністративні порушення, а в разі невиконання зазначених вимог застосовувати передбачені цим Законом заходи примусу, а також інші права в межах його компетенції.

Суб'єктом цього правопорушення може бути фізична осудна особа, яка досягла на момент вчинення правопорушення 16-річного віку. Суб'єктивна сторона характеризується умисною формою вини. Зауважимо, що злісна непокора може бути за наявності таких умов;

- розпорядження або вимога має бути пред'явлена працівником міліції (членом громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, військовослужбовцем) і повинна бути законною. Наприклад, на основі пункту 5 ст. 11 Закону України "Про міліцію" та ст. 262 КУпАП працівник міліції має законні підстави для затримання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, для складання протоколу або розгляду справи по суті, якщо ці питання не можуть бути вирішені на місці;

- правопорушник повинен знати, що розпорядження або вимога віддана працівником міліції (членом громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, військовослужбовцем) при виконанні ним своїх службових обов'язків з охорони громадського порядку. Тобто працівник міліції, залучений до охорони громадського порядку, повинен бути у форменому одязі, що свідчить про те, що він перебуває при виконанні службових повноважень, а також повинен представитись і пред'явити службове посвідчення (особливо, коли він висуває вимогу, перебуваючи у цивільному одязі, чим ставить до відома особу, що він є працівником міліції;

- розпорядження чи вимога працівника міліції (члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, військовослужбовця) повинна бути конкретною, чітко вираженою;

- працівник міліції (член громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, військовослужбовець) повинен попередити особу, щодо якої висувається вимога, що в разі відмови її виконати, ця особа буде нести адміністративну відповідальність, визначену ст. 185 КУпАП (конкретизуючи диспозицію цієї норми);

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Адміністративно-юрисдикційна діяльність міліції громадської безпеки» автора Автор невідомий на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ 7. Особливості діяльності міліції громадської безпеки щодо розгляду та вирішення справ про адміністративні правопорушення, що посягають на встановлений порядок управління“ на сторінці 3. Приємного читання.

Зміст

  • Вступ

  • Розділ 1. Поняття та зміст адміністративно-юрисдикційної діяльності міліції громадської безпеки

  • 1.3. Місце міліції громадської безпеки серед суб'єктів адміністративно-юрисдикційної діяльності

  • Розділ 2. Адміністративно-юрисдикційна діяльність міліції громадської безпеки щодо розгляду та вирішення звернень громадян

  • Розділ 3. Адміністративно-юрисдикційна діяльність міліції громадської безпеки щодо застосування заходів дисциплінарної відповідальності

  • Розділ 4. Адміністративно-юрисдикційна діяльність міліції громадської безпеки щодо провадження у справах про адміністративні правопорушення

  • 4.4. Заходи забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення

  • Розділ 5. Особливості діяльності міліції громадської безпеки щодо розгляду та вирішення справ про адміністративні правопорушення, що посягають на громадський порядок і громадську безпеку

  • Розділ 6. Особливості діяльності міліції громадської безпеки щодо розгляду та вирішення справ про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху

  • 6.4. Оформлення матеріалів про правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху

  • 6.5. Засоби забезпечення провадження у справах про правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху

  • 6.6. Діловодство у справах про порушення правил, норм і стандартів у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху

  • Розділ 7. Особливості діяльності міліції громадської безпеки щодо розгляду та вирішення справ про адміністративні правопорушення, що посягають на встановлений порядок управління
  • Розділ 8. Особливості діяльності міліції громадської безпеки щодо розгляду та вирішення справ про адміністративні правопорушення у сфері дозвільної системи

  • Використана література

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи