Розділ 11. ОРГАНІЗАТОРИ ОПТОВОГО ОБІГУ ТОВАРІВ І ПОСЛУГ

Інфраструктура товарного ринку

Важливим посередницьким елементом в системі товаропостачання є організатори оптового товарообігу - товарні біржі, аукціони, оптові ярмарки, виставки, оптові ринки, торги. Вони не є самостійними суб’єктами оптової торговельної діяльності. Основне завдання цих структур - створення умов для організації закупівельної та реалізаційної діяльності клієнтів.


11.1. Товарна біржа як організатор оптової торгівлі



11.1.1 Роль бірж в ринковій економіці



11.1.2. Еволюція біржової торгівлі


Сучасні товарні біржі є результатом тривалої еволюції різних форм оптової торгівлі.

Історично первинною формою оптової торгівлі можна вважати караванну торгівлю. її відмінностями є: епізодичність, нерегулярність проведення, відсутність певного місця торгівлі та правил здійснення.

На зміну їй прийшла ярмаркова торгівля. В середні віки стали виникати як невеликі, так і досить великі ярмарки, місце і час проведення яких було точно визначено і про проведення яких учасники заздалегідь оповіщалися. Саме слово »ярмарок» у перекладі з німецької означає »щорічний ринок».

На ярмарках проводилися операції з наявним товаром, як з негайною оплатою, так і з відстроченням платежу. На деяких ярмарках були розроблені стандартні вимоги щодо якості продукції, а потім і введена практика торгівлі за зразками, а не тільки за конкретними наявними партіями. Ярмаркова торгівля того часу велася за суворо розробленими внутрішніми правилами. На певному етапі ярмарковий спосіб організації торгівлі перестав влаштовувати його учасників.

Головною причиною виникнення біржової торгівлі товарами був розвиток великого виробництва, для якого був необхідний ринок, здатний реалізовувати великі партії товару на регулярній періодичній основі, на базі цін, що складаються залежно від реального співвідношення попиту і пропозиції на товар.

Існує декілька версій походження терміну »біржа». На думку багатьох учених і фахівців, російське слово »біржа» походить від французького »бурс», німецького »берсі», італійського »борса».

Етимологічні словники при характеристиці цих термінів дають різні варіанти смислового наповнення та історії. Найбільш поширеним з них є наступний. Термін »бурс» сформувався на основі народної латині (»берса»), куди він прийшов з грецької мови. Грецьке слово »бюрса» означало вироблену шкіру, бурдюк. У XII ст. словом »бурс» стали називати невеликий шкіряний гаманець для металевих монет. З цієї пори це значення широко розповсюдилося у ряді європейських країн.

»Бурсою» також називали і певну суму грошей, зокрема, стипендії, що виділяються тим, хто вчиться.

Потім »берса» все частіше стала означати і місце, де здійснювалися видача й обмін грошей, здійснення торгових операцій.

Інші дослідники пов’язують слово »біржа» не тільки з поняттям »гаманець», але і з прізвищем відомих у середні віки фламандських негоціантів Ван Дер Бурсів. У місті Брюгте (Нідерланди) їм належав готель, де любили зупинятися купці, і де нерідко здійснювалися різні торговельні та фінансові операції. Фасад будівлі готелю був прикрашений скульптурною групою, яка складається з трьох гаманців, що символізувало багатство власника. У подальшому це сприяло появі терміну »бурс» - в розумінні місця, де здійснюються комерційні операції. Спочатку в Брюгге говорили, що комерсанти відправляються до »Бурс», потім з’явився вираз йти на »бурсу», на біржу.

За твердженням істориків перша в світі біржа з’явилася в 1531 р. в Антверпені (Бельгія). На будівлі відкритої тут біржі був напис: »Для використання торговими людьми всіх народів і мов». Отже, можна вважати першу товарну біржу і міжнародною. Сучасники називали цю біржу »нескінченним ярмарком».

У 1549 р. виникають біржі в Ліоні та Тулузі (Франція), а потім - у Лондоні (1565). В Японії біржі з торгівлі рисом з’явилася в 1790 р., а в США перша біржа вийшла у 1848 р. в Чикаго.

Це найбільш відома, але далеко не єдина гіпотеза появи поняття »біржа». Біржова торгівля є результатом еволюції багатьох форм торгівлі. Група істориків вважає, що біржова торгівля зародилася в Японії ще в І ст. Інші ж - відносять виникнення товарних бірж до часу розквіту Стародавньої Греції і Стародавнього Риму. Є твердження, що сам Цицерон активно спекулював нерухомістю в таких закладах. Проте ні ті, ні інші не заперечують, що тільки в ХУІ-ХУН ст. біржі стали своєрідною формою ринку.

Один з дослідників бірж Дж. Вега в своєму творі, що вийшов в світ у 1688 р., називав біржу так:

• сукупність всього гарного і всього помилкового;

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Інфраструктура товарного ринку» автора Бєлявцев М.І. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ 11. ОРГАНІЗАТОРИ ОПТОВОГО ОБІГУ ТОВАРІВ І ПОСЛУГ“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • Вступ

  • Розділ 1. СУТЬ І ХАРАКТЕРИСТИКА ТОВАРНОГО РИНКУ

  • Розділ 2. СУТЬ І ЗМІСТ ІНФРАСТРУКТУРИ ТОВАРНОГО РИНКУ

  • Розділ 3. ПРИНЦИПИ Й ОСОБЛИВОСТІ ДІЯЛЬНОСТІ МАРКЕТИНГОВИХ ПОСЕРЕДНИКІВ НА ТОВАРНОМУ РИНКУ

  • Розділ 4. МАКРООРГАНІЗАЦІЯ ОПТОВОЇ ТОРГІВЛІ

  • Розділ 5. ПІДПРИЄМСТВА ОПТОВОЇ ТОРГІВЛІ

  • Розділ 6. ОРГАНІЗАЦІЯ ПОСЕРЕДНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ НА ТОВАРНОМУ РИНКУ

  • Розділ 7. ВИРОБНИЧА І ТРАНСПОРТНО-ЕКСПЕДИЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ

  • Розділ 8. ТОРГОВО-ПОСЕРЕДНИЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ НА ТОВАРНОМУ РИНКУ

  • Розділ 9. ІНФОРМАЦІЙНА Й ОРГАНІЗАЦІЙНО-КОМЕРЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ

  • Розділ 10. РОЗДРІБНА ТОРГІВЛЯ

  • Розділ 11. ОРГАНІЗАТОРИ ОПТОВОГО ОБІГУ ТОВАРІВ І ПОСЛУГ
  • 11.2. Аукціони: суть, види, порядок проведення

  • 11.3. Виставки та ярмарки - суть, цілі, види, порядок проведення

  • 11.4. Оптові продовольчі ринки в комплексі інфраструктури товарного ринку

  • Розділ 12. ЛІЗИНГ

  • Розділ 13. ПЕРСОНАЛЬНИЙ ПРОДАЖ

  • Список літератури

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи