ЛЕКЦІЯ 1. Логічні терміни в складних твердженнях
1.1. Прості та складні твердження
Для того щоб з'ясувати, що таке твердження, доцільно порівняти його з розповідним реченням, виявивши між ними відмінні та спільні ознаки. Розповідне речення - це послідовність слів, частиною яких позначено те, про що стверджують, а частиною - те, що стверджують про ці об'єкти. Наприклад, розглянемо таке розповідне речення: Птах летить. Частиною цього речення позначено те, про що стверджують {птах)у а частиною - те, що стверджують (летить), У разі, коли те саме речення буде промовлене (усно чи письмово) словами іншої мови, то це буде вже інше речення. Крім того, зміст цього речення може бути зафіксований жестами або шрифтом Брайля, тобто за допомогою знаків іншої природи.
Однак думка про те, що птах летить, будучи зафіксованою різними знаками, є в усіх цих конкретних проявах речень однаковою. Цей спільний зміст речень різної мови (речень однакового змісту) у традиційній логіці називали терміном судження. Але ми говоритимемо не про думки, тобто не про формулювання цих речень у мисленні людини, а про знаки. Якщо позначимо слово птах символом S, ознаку летить - символом Р, стверджувальну форму цього речення - дефісом, то в символьному вигляді думку птах летить запишемо виразом S-Р (незалежно від того, словами якої конкретної мови позначено об'єкт птах і ознаку летить).
Послідовність символів, якими зафіксоване знання, що містить позначення того, про що стверджують, того, що саме стверджують, і дії стверджування (незалежно від природи і виду конкретних знаків, тобто чи знаками є слова, і якщо слова, то якої мови) називатимемо твердженням. Далі в тексті твердженням будемо називати розповідні речення, мовлені конкретною, наприклад, українською мовою, маючи на увазі, що нас цікавить тільки зміст знаків незалежно від конкретної мови, якій належать ці знаки.
Складне твердження відрізняється від простого тим, що містить знаки, якими позначають значення істинності. Отже, складне твердження - це твердження, яке містить прості твердження-складники (принаймні одне) і логічні терміни, якими позначають значення істинності цих простих тверджень-складників.
1.2. Зміст логічних термінів
ЛЕКЦІЯ 2. Виявлення несумісності знань
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Логіка» автора І.Дуцяк на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Тема 1. Логічний аналіз складних тверджень“ на сторінці 1. Приємного читання.