«Гетьман у спідниці»
Санкт-Петербург, травень 1751 року.
Напередодні від'їзду до Глухова Єлизавета Петрівна викликала до себе Кирила Розумовського для приватної бесіди. Новоспечений владика прибув у палац раніше призначеного часу й нервово походжав коридором. Лакей зазирнув у Малий кабінет і доповів, що пан граф вже прибув.
– Запрошуй! – майже викрикнула імператриця.
Розумовський зазирнув обережно, досить нерішуче.
– Доброго вечора, дорогий мій графе! Як там графиня і твоє стрімко зростаюче сімейство?
– Доброго вечора, государине-матінко! Графиня й дітки почуваються прекрасно. Катерина Іванівна просила переказати вам свою повагу.
– Дякую, милий графе! Я викликала тебе, щоб поговорити про майбутню місію. У твої руки я вкладаю долю цілої країни. Бажаю, щоб діяння твої на новому поприщі були спрямовані на зміцнення могутності нашої держави, а ваші з Наталею Іванівною діточки росли б у безпеці й надалі послужили вірою та правдою Росії. Я також хотіла б, щоб вони виховувались, як і годиться дітям царської крові – у безпеці, не бідуючи. Для цього з мого боку тобі буде виявлятися всіляке сприяння.
– Дякую вам, государине!
– Також тобі, як новоявленому гетьманові, будуть подаровані доходи, що накопичилися за 16 років після смерті твого попередника. Тож, Кириле Григоровичу, ти стаєш одним із найбагатших людей не тільки у своїй Гетьманщині, але й у межах Росії. Сподіваюся, ти з честю виконаєш свою дуже важливу місію.
– А якщо не впораюся?
– Упораєшся, дорогий графе, для цього можеш узяти із собою все що побажаєш і кого побажаєш…
– А можна я візьму з собою Григорія Миколайовича Теплова з усією його родиною? І Андрійка Безбородька, і…
– Як завгодно, дорогий мій гетьмане обох боків Дніпра й усіх Військ Запорозьких! Можеш забрати хоч половину Петербурга. Також наділяю тебе безмежними правами. Це надалі оформимо юридично.
– Дякую вам, матінко-імператрице! А чи дозволите прихопити із собою трупу столичних співаків і артистів, а також війська й кухарів, і всю прислугу?..
– Я ж сказала: все, що забажаєш!..
Наприкінці червня 1751 року гетьман відбув до Глухова.
Околиця Глухова, 29 червня 1751 року.
Грандіозний гетьманський обоз прямував з Петербурга до Глухова.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Пустоцвіт [Серія:"Історія України в романах"]» автора Литовченко Т.І. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Глава 12 «Гетьман у спідниці»“ на сторінці 1. Приємного читання.