Розділ «Епілог»

Трагедія гетьмана Мазепи


Люби мене, як я тебе, або Де шукати скарби гетьмана Мазепи


Треба нам, братове, служити Батьківщині, – часто задумливо казав гетьман Мазепа. – Чому? Та хоча б тому, що більше нікому…

«У всякого своя доля…»

Написав Поет, як закарбував: справді-бо, у всякого своя доля…

А вона буває різною: і доброю, і часом лихою. Люди кажуть: кожного сущого в світі білому оточують божества: добрі й лихі, світлі й темні…

Або – доля й недоля.

Перша – щастя, друга – нещастя.

Ще кажуть: доля не шукає людини. Людина мусить знайти її, свою долю. Бо таланить в житті лише тоді, коли ти відшукаєш свою долю, а хто не знайде долі своєї – б’ється, як риба об лід, і нічого в нього не виходить. Або виходить лихе, навиворіт…

Мазепина доля нині всім відома, а ось доля Мотрі… Як вона склалася у Мотрононьки – сьогодні одні гадання. Скільки авторів, стільки й варіантів подальшої долі юної Кочубеївни. І в кожного літописця своя, як водиться, легенда, версія, що її він вважає єдино вірною.

І нічого дивного – якщо вже мова зайшла про літописців, – немає. Таких прикладів з історії знаємо чимало. Ось хоча б кілька з них.

Лаврентіївський літопис, наприклад, запевняє, що київський князь Олег, отой, що «віщий», помер у 912 році і похованій у Києві на горі Щекавиці.

А ось новгородський літописець на повному серйозі запевняє: князь Олег відійшов у світ предків у 922 році в місті Ладога, де й похований. І обидва літописи однаково поважні й мирно собі існують у науковому світі і вважаються достовірними. Ще більшу плутанину маємо із знаменитою на Русі княгинею Ольгою – одні літописи повідомляють, що вона була болгарською княгинею, другі – що народилася під Псковом, а треті, що в місті Ізборську. Кажуть, є ще й літопис – теж вельми шанований, – який запевняє: Ольга – «дочка Тмутарахана, князя половецького».

Чи в’язати ясу про те, як княгиня Ольга спалила древлянську столицю Коростень, прив’язавши смолоскипи до ніг птахів. Але ж ця історія значно раніше приписувалася Олександру Македонському, фігурувала в скандинавських сагах, у чеських хроніках, є згадка про те, як хан Батий взяв Київ у 1240 році, запустивши в місто палаючих голубів…

І таких прикладів з історії можна наводити ще і ще, коли різні літописи про одні й ті самі події чи історичних осіб пишуть зовсім протилежне, видаючи свою версію, як єдино вірну. І ми тим версіям віримо – з літопису ж бо взяті, а літописці знають, про що пишуть. Але, як свідчить та сама історія, не завжди знають і не все знають і літописці…

Така ж ситуація і в билицях про подальшу долю Мотрі Кочубеївни. Знайомлячись з припущеннями (а часом, даруйте, просто фантазіями) різних авторів, доходиш висновку: не інакше, як у Мотрі Кочубеївни було кілька доль і всі вони були різні. І це при тому, що Мотря на все своє життя – навіть після розлучення з Мазепою – залишалася щирою мазепинкою. Себто кохала його і після страти її батька, що, як відомо, відбулася з наказу не Мазепи, а – Петра I.

Спершу судьба ніби щадила дівчину. Коли князь (генералісимус!) Меншиков, виконуючи вказівку Петра I, знищив Батурин та вирізав його мешканців від малого до великого – тоді було погублено біля п’ятнадцяти тисяч безневинних життів! – Любові Кочубеїхи та її дочки в місті не виявилося, і це їх врятувало.

У Батурині – на той час всього лише у малому сільці, що через віки відродилося на попелищі й руїнах першого Батурина, – так ось там і досі розказують, як перед самою окупацією його російськими військами Меншикова, у тому, у далекому, тепер вже неймовірно далекому 1708 році до міста візком приїздила якась тендітна юна черниця. Гм… Звідки? Чого?… На голові в неї був чималий каптур, в тіні якого ховалося й лице, тож батуринці не роздивилися, хто ж вона така.

Її візок, яким керував мовби нетутешній дядько, зупинився біля будинку Кочубеїв. Юна черниця з вузликом під пахвою зайшла до будинку. Довгенько її не було, а потім з’явилася. Та не сама – з іншою черницею, немолодою, але теж у чорному каптурі на низько схиленій голові…

Батуринці подивувалися: а ця де взялася? Ніякі черниці в будинку пана генерального судді зроду віку не водилися, господарювала там пані суддиха, Любов Федорівна… А тоді здогадалися – таж то Мотря Кочубеївна за матір’ю приїздила. Вбрала її в чернечу одіж, що була в неї у вузлику заздалегідь припасена, і вивела матір з дому та на візок всадовила…

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Трагедія гетьмана Мазепи» автора Чемерис В.Л. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Епілог“ на сторінці 1. Приємного читання.

Запит на курсову/дипломну

Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
Введіть тут тему своєї роботи