Перш ніж звернутися до сучасних проблем функціонування інституту казначейства, доцільно розглянути історичні аспекти його виникнення та розвитку.
Існує думка, що термін ''казначейство'' походить від поняття ''скарбниця'', що в перекладі:
- з тюркського означає сукупність фінансових ресурсів держави;
- з англійської - ''казначейство'' (the Treasury) - це скарб, цінність.
Дві тисячі років тому в Індії була написана робота про гроші під назвою "Арташастрі". У ній наведено тлумачення скарбниці як багатства держави, до якого, крім детально перелічених доходів, включалося золото, дорогоцінні камені і метали, а також усі види сільськогосподарської продукції. У роботі відзначалося, що армія і скарбниця - найбільш важливі інструменти влади, тому повинні контролюватися правителем.
Історично казначейство виконувало кілька задач:
- збереження багатства країни;
- карбування монет під королівським наглядом;
- було місцем нагромадження платежів держави і здійснення виплат;
- ведення записів усіх операцій.
Згодом функції казначейства змінювалися:
1) у зв'язку з появою центральних банків функцію карбування монет і емісії грошей було передано центральним банкам;
2) одержання і видачу платежів стали виконувати банки. Структура і роль казначейства в окремих країнах визначається:
- історичними і культурними факторами;
- економічною ситуацією;
- розподілом повноважень між різними державними установами.
На Русі саме розвиток фінансових відносин у 18 столітті сприяв появі вищих фінансових установ, що мали назву "прикази". Ця система управління була заснована на дорученнях певній особі вести справи. Головний суддя, що сидів в "приказі" особисто приймав рішення, що не сприяло розвитку зацікавленості в державних справах. Тому виникла необхідність здійснення реформи шляхом заміни системи особистих доручень на систему державних установ.
Наприкінці 18 століття Петром I були засновані колегії, як вид державної установи, за напрямами управління народним господарством. Кожний член колегії мав право голосу, всі питання вирішувалися колегіально. Питання фінансів вирішувалися камер-колегією відповідно до законодавчого акту "Установа і регламент камер-колегії", що був підписаний Петром I. Камер-колегія стала першим органом управління та контролю над доходами держави, прообразом сучасного Міністерства фінансів. Але завдання, що вирішувала камер-колегія, були занадто вузькі, що лишило діяльність цього органу державного значення.
У 1785 році камер-колегії були закриті, а для прийому і зберігання грошових коштів країни були створені казенні палати в кожному повіті. В акті "Учреждения о губерніях" казенна палата була представлена як департамент, основними задачами якого були:
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Бюджетний менеджмент» автора Клець Л.Є. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „3.3. Державне казначейство України“ на сторінці 1. Приємного читання.