1. До повноважень Державного казначейства України з контролю за дотриманням бюджетного законодавства належить здійснення контролю за:
1) веденням бухгалтерського обліку всіх надходжень і витрат державного бюджету та місцевих бюджетів, складанням та поданням фінансової і бюджетної звітності;
2) бюджетними повноваженнями при зарахуванні надходжень бюджету;
3) відповідністю кошторисів розпорядників бюджетних коштів показникам розпису бюджету;
4) відповідністю взятих бюджетних зобов’язань розпорядниками бюджетних коштів відповідним бюджетним асигнуванням, паспорту бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі);
5) відповідністю платежів взятим бюджетним зобов’язанням та відповідним бюджетним асигнуванням.
Державне казначейство України в межах своїх повноважень забезпечує організацію та координацію діяльності головних бухгалтерів бюджетних установ та контроль за виконанням ними своїх повноважень.
1. Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначаються Бюджетним кодексом України та Законом України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”.
Завдання Державного казначейства України, в тому числі при здійсненні контролю за дотриманням бюджетного законодавства, визначені ст. 43 Кодексу та Положенням про Державне казначейство України, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 р. №1232.
Усі надходження бюджету та витрати бюджету обліковуються у валових показниках незалежно від того, передбачається чи не передбачається у бюджетних призначеннях взаємозарахування цих показників (ч. 4 ст. 56 Кодексу). При веденні бухгалтерського обліку всіх надходжень і витрат державного та місцевих бюджетів органи Державного казначейства України здійснюють контроль за дотриманням:
— вимог щодо ведення бухгалтерського обліку;
— порядку та термінів відкриття (закриття) рахунків в органах Державного казначейства України.
Державне казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень державного та місцевих бюджетів України (ч. 2 ст. 45 та ч. 2 ст. 78 Кодексу).
Бухгалтерський облік усіх операцій щодо виконання державного бюджету України органи Державного казначейства України здійснюють у порядку, встановленому Державним казначейством України, відповідно до ч. 2 ст. 56 та ч. 9 цієї статті Кодексу. У бухгалтерському обліку відображаються всі активи та зобов'язання держави.
Надходження бюджету та витрати бюджету відображаються на рахунках у хронологічному порядку відповідно до встановленої законодавством процедури. Усі бухгалтерські записи підтверджуються документально (ч. 5 ст. 56 Кодексу).
З метою забезпечення ведення бухгалтерського обліку органи Державного казначейства України відкривають та закривають рахунки, відкриті у поточному бюджетному періоді для виконання бюджетів.
Порядок відкриття рахунків у національній валюті в органах Державного казначейства України затверджено наказом Державного казначейства України від 02.12.2002 р. №221, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.12.2002 р. за №976/7264 (далі – Наказ №221).
Зазначений Порядок регламентує взаємовідносини між органами Державного казначейства України і розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, відокремленими структурними підрозділами розпорядників бюджетних коштів та підприємствами, установами, організаціями, а також органами, які здійснюють контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджетів, та органами місцевого самоврядування в процесі відкриття (закриття) рахунків.
Порядок закриття після закінчення бюджетного періоду рахунків, відкритих у поточному бюджетному періоді для виконання бюджетів, визначений ст. 57 Кодексу.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Науково-практичний коментар Бюджетного кодексу України» автора Ярошенко Ф. О. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Стаття 112. Повноваження Державного казначейства України з контролю за дотриманням бюджетного законодавства“ на сторінці 1. Приємного читання.