Розділ «Глава 1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ  Стаття 1. Відносини, що регулюються Бюджетним кодексом України»

Науково-практичний коментар Бюджетного кодексу України

Стаття 1. Відносини, що регулюються Бюджетним кодексом України

Бюджетним кодексом України регулюються відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання та контролю за дотриманням бюджетного законодавства, а також питання відповідальності за порушення бюджетного законодавства.

Стаття визначає коло суспільних відносин, які є предметом регулювання Кодексу. До них належать відносини із приводу складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання, контролю дотримання бюджетного законодавства та відповідальності за його порушення. Окреслене коло відносин є різновидом владних публічних правовідносин, яким притаманні нерівність сторін, чітка субординація суб’єктів, домінуюче положення держави (або органу місцевого самоврядування), що виражається пріоритетом її волі над іншими суб’єктами. Особливе місце держави зумовлене тим, що вона й організовує, й управляє рухом власних бюджетних коштів (чи коштів органу місцевого самоврядування). Таким чином, слід вести мову про класичні владні відносини, зміст яких обумовлює застосування у сфері бюджетної діяльності притаманного їм методу правового регулювання -- імперативного методу, методу владних приписів, наказів із боку держави іншим суб’єктам правовідносин щодо їхньої поведінки. З урахуванням цього й закріплюється компетенція суб’єктів бюджетних правовідносин.

Бюджетні правовідносини, що опосередковують періодичний процес мобілізації, розподілу й використання державних грошових фондів, є різновидом фінансових правовідносин, а отже, їм притаманний і владно-майновий характер останніх. Тобто, з одного боку, йдеться про регулювання руху грошових фондів (певного виду майнових відносин), з другого -- про регулювання шляхом використання примусових засобів, право на яке має держава. Владно-майновий характер правовідносин проявляється у примусовому відчуженні частини майна (грошових коштів), накопиченні їх через бюджетні доходи для потреб публічної влади. Владно-майновий характер бюджетних правовідносин передбачає й об’єктивні підстави для розмежування компетенції між носіями публічної влади. Конституція України у ст. 92 визначає, що виключно законами встановлюються державний бюджет і бюджетна система України, у ст. 85 -- бюджетні повноваження Верховної Ради України, у ст. 106 -- Президента України, у ст. 116 -- Кабінету Міністрів України, у ст. 118 -- місцевих державних адміністрацій. Ст. 143 закріплено компетенцію органів місцевого самоврядування щодо затвердження бюджетів відповідних адміністративно-територіальних одиниць та контролю їх виконання. Треба враховувати, що відповідні конституційні норми (принципи) деталізуються у спеціальних законах, насамперед у Законі України “Про місцеве самоврядування в Україні”.

Важливо підкреслити, що до відносин, які регулюються Бюджетним кодексом України, відповідно до ст. 2 Цивільного кодексу України цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не передбачено законодавством. Ця норма відображає різний зміст публічних, владних бюджетних правовідносин та диспозитивних цивільно-правових правовідносин.

У ст. 1 Кодексу пропонуються певні стадії, рівні бюджетних правовідносин, що регламентують процес:

а) складання бюджетів;

б) розгляду, затвердження та прийняття бюджетів;

в) виконання бюджетів;

г) звітування про виконання бюджетів.

Таким чином закладаються підвалини регулювання стадій бюджетного процесу (ст. 19) та відповідних норм щодо бюджетного процесу стосовно державного бюджету України (гл. 6--9 Кодексу) та місцевих бюджетів (гл. 12 Кодексу, Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні”). Разом із тим простежується певна невідповідність положень статей 1, 19, 39 і 77 Кодексу. Так, ст. 1 регулює відносини, що виникають у процесі саме затвердження бюджетів, натомість ст. 19 не передбачає такого етапу другої стадії бюджетного процесу. Ця стадія, як і в Бюджетному кодексі України від 21.06.2001 р. № 2542-III, регламентує прийняття закону про Держбюджет і рішень про місцеві бюджети. Тоді як ст. 39 і 77, знову ж таки, регулюють порядок затвердження Державного й місцевих бюджетів.

Аналіз статей 1 і 19 Кодексу приводить до висновку, що законодавець фактично ввів новий термін -- “звітування”, який об’єднує три самостійних етапи четвертої стадії бюджетного процесу: 1) підготовку звіту про виконання бюджету; 2) розгляд звіту про виконання бюджету; 3) прийняття рішення щодо нього.

Поряд із зазначеними відносинами в коментованій статті виділена група відносин із контролю дотримання бюджетного законодавства. Дії вповноважених органів виступають як прояв контролюючої функції фінансів. У цьому випадку контроль потрібно розглядати і як підсумковий, і як  наскрізний. Перша його форма пов’язана з підбиттям підсумків обігу бюджетних коштів та здійснюється на завершальній стадії бюджетного процесу, тоді як друга форма виражається в контрольних діях відповідних суб’єктів на кожній стадії бюджетного процесу. Контрольними повноваженнями в галузі бюджетної діяльності наділені як органи загальної компетенції (Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України тощо), так і органи спеціальної компетенції (Рахункова палата України, органи Державного казначейства, податкові органи, контрольно-ревізійні органи тощо).

Новацією коментованої статті є надання правової форми конструкції “відповідальність за порушення бюджетного законодавства”. Разом із тим ця конструкція зазначалася у преамбулі до Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 р. № 2542-III, проте не була розкрита. Цей недолік виправлено у гл. 18 нового Кодексу. На нашу думку, є правильним у ст. 1 Кодексу чітко окреслити коло відносин, що становлять предмет регулювання, особливо питання, пов’язані з певними негативними наслідками.

Не зупиняючись на аналізі економічного змісту бюджетних відносин, треба підкреслити, що з допомогою правових норм ним надається державний захист і офіційний характер. Бюджетні правовідносини є чи не найважливішим видом суспільних відносин, яким надається відповідна юридична форма. Кожний акт бюджетної діяльності здійснюється виключно на правовій підставі.

Об’єктом бюджетних правовідносин є те, на що спрямована поведінка його учасників. У даному випадку це грошові кошти, які акумулюються в державному бюджеті України й місцевих бюджетах, що зумовлено, в широкому значенні, розподілом валового внутрішнього продукту.

Особливістю змісту бюджетних правовідносин є специфічне коло суб’єктів, яке вужче, ніж, наприклад, у податкових, інших видах фінансово-правових відносин. Суб’єкти бюджетних правовідносин беруть участь у розподілі доходів і видатків між бюджетами, одержанні бюджетних асигнувань, складанні, розгляді та затвердженні бюджетів. У першу чергу суб’єктом бюджетних правовідносин виступає Україна -- суверенна держава (ст. 1 Конституції України), як правило, в особі державних органів. До них належать Верховна Рада України, Президент України, Кабінет Міністрів України, Верховна Рада та Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві органи самоврядування та їх виконавчі органи.


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Науково-практичний коментар Бюджетного кодексу України» автора Ярошенко Ф. О. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Глава 1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ  Стаття 1. Відносини, що регулюються Бюджетним кодексом України“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • УЗАГАЛЬНЕНИЙ КОМЕНТАР ДО РОЗДІЛУ I БЮДЖЕТНА СИСТЕМА УКРАЇНИ ТА ОСНОВИ БЮДЖЕТНОГО ПРОЦЕСУ

  • Глава 1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ  Стаття 1. Відносини, що регулюються Бюджетним кодексом України
  • Стаття 2. Визначення основних термінів 1) бюджет

  • 2) бюджети місцевого самоврядування

  • 3) бюджетна класифікація

  • 4) бюджетна програма

  • 5) бюджетна система України

  • 6) бюджетне асигнування

  • 7) бюджетне зобов’язання

  • 8) бюджетне призначення

  • 9) бюджетний запит

  • 10) бюджетний процес

  • 11) бюджетні кошти (кошти бюджету)

  • 12) бюджетні установи

  • 13) видатки бюджету

  • 14) витрати бюджету

  • 15) власні надходження бюджетних установ

  • 16) гарантований Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста борг

  • 17) гарантований державою борг

  • 18) головні розпорядники бюджетних коштів

  • 19) державне запозичення

  • 20) державний борг

  • 21) дефіцит бюджету

  • 22) дотація вирівнювання

  • 23) доходи бюджету

  • 24) закон про Державний бюджет України

  • 25) залишок бюджетних коштів

  • 26) інвестиційна програма (проект)

  • 27) коефіцієнт вирівнювання

  • 28) кошик доходів державного бюджету для надання міжбюджетних трансфертів

  • 29) кошик доходів місцевих бюджетів

  • 30) кошторис

  • 31) кредитування бюджету

  • 32) міжбюджетні трансферти

  • 33) місцеве запозичення

  • 34) місцеві бюджети

  • 35) місцевий борг

  • 36) місцевий фінансовий орган

  • 37) надходження бюджету

  • 38) одержувач бюджетних коштів

  • 39) органи, що контролюють справляння надходжень бюджету

  • 40) паспорт бюджетної програми

  • 41) платіж

  • 42) програмно-цільовий метод у бюджетному процесі

  • 43) проект бюджету

  • 44) профіцит бюджету

  • 45) рішення про місцевий бюджет

  • 46) розпис бюджету

  • 47) розпорядник бюджетних коштів

  • 48) субвенції

  • 49) управління бюджетними коштами

  • 50) фінансовий норматив бюджетної забезпеченості

  • 51) фінансування бюджету

  • Стаття 3. Бюджетний період

  • Стаття 4. Склад бюджетного законодавства

  • УЗАГАЛЬНЕНИЙ КОМЕНТАР ДО РОЗДІЛУ ІІ ДЕРЖАВНИЙ БЮДЖЕТ УКРАЇНИ

  • Глава 2. БЮДЖЕТНА СИСТЕМА УКРАЇНИ ТА ЇЇ ПРИНЦИПИ Стаття 5. Структура бюджетної системи України

  • Стаття 6. Зведений бюджет

  • Стаття 7. Принципи бюджетної системи України

  • Стаття 8. Бюджетна класифікація

  • Стаття 9. Класифікація доходів бюджету

  • Стаття 10. Класифікація видатків та кредитування бюджету

  • Стаття 11. Класифікація фінансування бюджету

  • Стаття 12. Класифікація боргу

  • Стаття 13. Складові частини бюджету

  • Глава 3. ФІНАНСУВАННЯ БЮДЖЕТУ (ДЕФІЦИТ, ПРОФІЦИТ) ТА ДЕРЖАВНИЙ (МІСЦЕВИЙ) БОРГ Стаття 14. Дефіцит та профіцит бюджету, залишок бюджетних коштів

  • Стаття 15. Джерела фінансування бюджету

  • Стаття 16. Здійснення державних (місцевих) запозичень та управління борговими зобов’язаннями

  • Стаття 17. Гарантії щодо виконання боргових зобов’язань суб’єктів господарювання

  • Стаття 18. Граничні обсяги боргу та гарантій

  • Глава 4. БЮДЖЕТНИЙ ПРОЦЕС ТА ЙОГО УЧАСНИКИ Стаття 19. Стадії та учасники бюджетного процесу

  • Стаття 20. Застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі

  • Стаття 21. Складання прогнозу бюджету на наступні за плановим два бюджетні періоди

  • Стаття 22. Розпорядники бюджетних коштів

  • Стаття 23. Бюджетні призначення та асигнування

  • Стаття 24. Резервний фонд бюджету

  • Стаття 25. Безспірне списання коштів бюджету та відшкодування збитків, завданих бюджету

  • Стаття 26. Контроль та аудит у бюджетному процесі

  • Стаття 27. Подання і розгляд законопроектів, що впливають на показники бюджету, та введення в дію таких законів

  • Стаття 28. Доступність інформації про бюджет

  • Глава 5. ДОХОДИ, ВИДАТКИ ТА КРЕДИТУВАННЯ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ УКРАЇНИ Стаття 29. Склад доходів Державного бюджету України

  • Стаття 31. Таємні видатки

  • Глава 6. СКЛАДАННЯ ПРОЕКТУ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ УКРАЇНИ Стаття 32. Організаційні засади складання проекту Державного бюджету України

  • Стаття 33. Визначення бюджетної політики на наступний бюджетний період

  • Стаття 34. Інструкції з підготовки бюджетних запитів

  • Стаття 35. Складання бюджетного запиту

  • Стаття 36. Аналіз бюджетних запитів і розробка проекту Державного бюджету України

  • Стаття 37. Схвалення Кабінетом Міністрів України проекту закону про Державний бюджет України

  • Стаття 38. Матеріали, що додаються до Проекту закону про Державний бюджет України

  • Глава 7. РОЗГЛЯД ТА ЗАТВЕРДЖЕННЯ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ УКРАЇНИ Стаття 39. Розгляд і затвердження Державного бюджету України

  • Стаття 40. Предмет регулювання закону про Державний бюджет України

  • Стаття 41. Особливості формування надходжень бюджету та здійснення витрат бюджету в разі несвоєчасного набрання чинності законом про Державний бюджет України

  • Глава 8. ВИКОНАННЯ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ УКРАЇНИ Стаття 42. Організація виконання державного бюджету

  • Стаття 43. Казначейське обслуговування бюджетних коштів

  • Стаття 44. Розпис Державного бюджету України

  • Стаття 45. Виконання Державного бюджету України за доходами

  • Стаття 46. Стадії виконання бюджету за видатками та кредитуванням

  • Стаття 47. Встановлення бюджетних асигнувань розпорядникам бюджетних коштів

  • Стаття 48. Взяття бюджетних зобов’язань

  • Стаття 49. Здійснення платежів відповідно до взятих бюджетних зобов’язань

  • Стаття 50. Повернення кредитів до бюджету

  • Стаття 51. Особливості здійснення окремих видатків бюджету

  • Глава 9. ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО ЗАКОНУ ПРО ДЕРЖАВНИЙ БЮДЖЕТ УКРАЇНИ Стаття 52. Порядок внесення змін до закону про Державний бюджет України

  • Стаття 53. Перевиконання надходжень Державного бюджету України

  • Стаття 54. Скорочення видатків і кредитування загального фонду Державного бюджету України

  • Стаття 55. Захищені видатки бюджету

  • Глава 10. БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК ТА ЗВІТНІСТЬ ПРО ВИКОНАННЯ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ УКРАЇНИ Стаття 56. Ведення бухгалтерського обліку виконання Державного бюджету України

  • Стаття 57. Порядок закриття рахунків після закінчення бюджетного періоду

  • Стаття 58. Звітність про виконання Державного бюджету України

  • Стаття 59. Місячний звіт про виконання Державного бюджету України

  • Стаття 60. Квартальний звіт про виконання Державного бюджету України

  • Стаття 61. Річний звіт про виконання закону про Державний бюджет України

  • Стаття 62. Розгляд річного звіту про виконання закону про Державний бюджет України

  • Глава 11 НАДХОДЖЕННЯ ТА ВИТРАТИ МІСЦЕВИХ БЮДЖЕТІВ  Стаття 63. Структура місцевих бюджетів

  • Стаття 64. Склад доходів, що закріплюються за бюджетами місцевого самоврядування та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів

  • Стаття 65. Нормативи відрахувань податку з доходів фізичних осіб до бюджетів місцевого самоврядування

  • Стаття 66. Склад доходів бюджету Автономної Республіки Крим, обласних та районних бюджетів, що враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів

  • Стаття 67. Окремі особливості формування місцевих бюджетів

  • Стаття 69. Доходи місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів

  • Стаття 70. Видатки та кредитування місцевих бюджетів

  • Стаття 71. Бюджет розвитку місцевих бюджетів

  • Стаття 72. Особливості затвердження місцевого бюджету з дефіцитом або профіцитом

  • Стаття 73. Позики місцевим бюджетам

  • Стаття 74. Особливості здійснення місцевих запозичень

  • Глава 12 СКЛАДАННЯ, РОЗГЛЯД, ЗАТВЕРДЖЕННЯ, ВИКОНАННЯ ТА ЗВІТНІСТЬ МІСЦЕВИХ БЮДЖЕТІВ Стаття 75. Порядок складання проектів місцевих бюджетів

  • Стаття 76. Проект рішення про місцевий бюджет та матеріали, що до нього додаються

  • Стаття 77. Затвердження місцевих бюджетів

  • Стаття 78. Виконання місцевих бюджетів

  • Стаття 79. Особливості формування надходжень та здійснення витрат місцевого бюджету у разі несвоєчасного прийняття рішення про місцевий бюджет

  • Стаття 80. Звітність про виконання місцевих бюджетів

  • УЗАГАЛЬНЕНИЙ КОМЕНТАР ДО РОЗДІЛУ IV МІЖБЮДЖЕТНІ ВІДНОСИНИ

  • Глава 13. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ Стаття 81. Поняття та мета регулювання міжбюджетних відносин

  • Стаття 82. Види видатків бюджетів

  • Стаття 83. Джерела здійснення видатків бюджетів

  • Стаття 84. Забезпечення здійснення видатків

  • Стаття 85. Передача державою права на здійснення видатків

  • Стаття 86. Критерії розмежування видів видатків між місцевими бюджетами

  • Глава 14. РОЗМЕЖУВАННЯ ВИДАТКІВ МІЖ БЮДЖЕТАМИ Стаття 87. Видатки, що здійснюються з Державного бюджету України

  • Стаття 88. Видатки, що здійснюються з бюджетів сіл, їх об’єднань, селищ, міст районного значення і враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів

  • Стаття 89. Видатки, що здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів

  • Стаття 90. Видатки, що здійснюються з бюджету Автономної Республіки Крим та обласних бюджетів і враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів

  • Стаття 91. Видатки місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів

  • Стаття 92. Передача коштів між місцевими бюджетами на здійснення видатків місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів

  • Стаття 93. Передача коштів між місцевими бюджетами на здійснення видатків місцевих бюджетів, що враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів

  • Глава 15. РОЗРАХУНОК ВИДАТКІВ, ЩО ВРАХОВУЮТЬСЯ ПРИ ВИЗНАЧЕННІ ОБСЯГУ МІЖБЮДЖЕТНИХ ТРАНСФЕРТІВ Стаття 94. Фінансові нормативи бюджетної забезпеченості

  • Стаття 95. Коригуючі коефіцієнти фінансових нормативів бюджетної забезпеченості

  • Глава 16. МІЖБЮДЖЕТНІ ТРАНСФЕРТИ Стаття 96. Види міжбюджетних трансфертів

  • Стаття 97. Трансферти, які надаються з Державного бюджету України місцевим бюджетам

  • Стаття 98. Дотація вирівнювання бюджетам міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення і районним бюджетам, іншим бюджетам місцевого самоврядування, для яких у державному бюджеті визначаються міжбюджетні трансферти

  • Стаття 99. Дотація вирівнювання бюджету Автономної Республіки Крим та обласним бюджетам

  • Стаття 100. Кошти, що передаються до державного бюджету з бюджету Автономної Республіки Крим, обласних і районних бюджетів, міських (міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення) бюджетів, інших бюджетів місцевого самоврядування, для яких у державному бюджеті визначаються міжбюджетні трансферти

  • Стаття 101. Міжбюджетні трансферти між місцевими бюджетами

  • Стаття 102. Субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту

  • Стаття 103. Додаткова дотація на компенсацію втрат доходів місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, внаслідок наданих державою податкових пільг

  • Стаття 104. Субвенції на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування

  • Стаття 105. Субвенції на виконання інвестиційних програм (проектів)

  • Стаття 106. Субвенції на проведення видатків бюджетів місцевого самоврядування, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів

  • Стаття 107. Субвенції на виконання інвестиційних програм (проектів) з місцевих бюджетів

  • Стаття 108. Порядок перерахування міжбюджетних трансфертів

  • УЗАГАЛЬНЕНИЙ КОМЕНТАР ДО РОЗДІЛУ V КОНТРОЛЬ ЗА ДОТРИМАННЯМ БЮДЖЕТНОГО ЗАКОНОДАВСТВА ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ БЮДЖЕТНОГО ЗАКОНОДАВСТВА

  • Глава 17. КОНТРОЛЬ ЗА ДОТРИМАННЯМ БЮДЖЕТНОГО ЗАКОНОДАВСТВА Стаття 109. Повноваження Верховної Ради України з контролю за дотриманням бюджетного законодавства

  • Стаття 110. Участь Рахункової палати у здійсненні контролю у бюджетному процесі

  • Стаття 111. Повноваження Міністерства фінансів України та місцевих фінансових органів з контролю за дотриманням бюджетного законодавства

  • Стаття 112. Повноваження Державного казначейства України з контролю за дотриманням бюджетного законодавства

  • Стаття 113. Повноваження органів Державної контрольно-ревізійної служби з контролю за дотриманням бюджетного законодавства

  • Стаття 114. Повноваження Верховної Ради Автономної Республіки Крим та відповідних місцевих рад з контролю за дотриманням бюджетного законодавства

  • Стаття 115. Повноваження Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій та виконавчих органів відповідних місцевих рад з контролю за дотриманням бюджетного законодавства

  • Глава 18. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ТА ЗАХОДИ ВПЛИВУ ЗА ВЧИНЕНІ ПОРУШЕННЯ БЮДЖЕТНОГО ЗАКОНОДАВСТВА Стаття 116. Порушення бюджетного законодавства

  • Стаття 117. Заходи впливу за порушення бюджетного законодавства

  • Стаття 118. Застосування заходів впливу за порушення бюджетного законодавства

  • Стаття 119. Нецільове використання бюджетних коштів

  • Стаття 120. Зупинення операцій з бюджетними коштами

  • Стаття 121. Відповідальність за порушення бюджетного законодавства

  • Стаття 122. Контроль за дотриманням бюджетного законодавства в частині міжбюджетних трансфертів, доходів та видатків місцевих бюджетів, що враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів

  • Стаття 123. Відповідальність органів Державного казначейства України

  • Стаття 124. Оскарження рішення про застосування заходу впливу за порушення бюджетного законодавства

  • Розділ VI. ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи