Всі підприємства намагаються завчасно потурбуватись про визначення різноманітності товарного виробництва та його асортименту. Товарну політику всіх фірм визначає сформований асортимент товарів.
Отже, товарний асортимент - це група товарів, які тісно пов'язані між собою за схожістю їх функціонування, використовують подібні сегменти ринку, види торговельних підприємств або діють в однакових діапазонах цін.
Треба пам'ятати, що товари в асортименті, окрім фінансових, виконують наступні функції:
o доповнення товарної лінії;
o згладжування сезонності;
- реакція на конкуренцію, символізація іміджу підприємства;
o пристосування підприємства до нових тенденцій, технологій;
o використання виробничих можливостей і підходів;
o можливість отримання іншої користі, навіть якщо товар неприбутковий;
o залучення покупців для заохочення до покупки іншого товару. Розширення товарного асортименту відбувається внаслідок вдосконалення існуючих товарів, за рахунок покращення їх якості та експлуатаційних характеристик, і впровадження на ринок нових товарів. Існують такі причини насичення товарної маси:
o намагання досягти додаткового прибутку;
o спроба задовольнити дилерів, якщо асортимент вузький;
o намагання задіяти невикористані виробничі потужності;
o спроба стати ведучою фірмою, лідером з достатньо широким асортиментом;
o спроба не допустити конкурентів. Товарний асортимент характеризується:
o шириною, тобто наявністю асортиментних груп;
o глибиною, тобто наявністю позицій в асортиментній групі. Наприклад, для ширини асортименту хліба і хлібних виробів є такі асортиментні групи: хліб, здобні булки, батони, печиво і т. д. Для глибини асортименту прикладом є хліб житній з ізюмом, кмином, горіхами, хліб білий і т. д.
Широкий асортимент дає можливість орієнтуватись на всілякі вимоги споживачів, стимулювати здійснення купівлі у певному місці, для певного цільового сегмента ринку.
Глибокий асортимент надає змогу задовольнити потреби різних споживчих сегментів однотипним товаром, пропонувати діапазон цін, стимулювати підтримку дилерів, розширити місця продажу, приміщення торгівлі тощо.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Маркетинг» автора В.В.Линчук на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „2.3. Асортимент та номенклатура товарів“ на сторінці 1. Приємного читання.