1. Мультимедіа в системі технічних засобів навчання
Реалії постіндустріального суспільства з притаманним їм автоматизацією, комп'ютеризацією та інформатизацією всіх галузей людського буття, вимагають від сучасної освіти впровадження в навчальний процес відповідних суспільним завданням засобів навчання, насамперед — технічних.
Технічні засоби навчання — обладнання й апаратура, що застосовуються в навчальному процесі для підвищення його ефективності. Основна мета застосування технічних засобів навчання (ТЗН) — сприяння найповнішої практичної реалізації основних дидактичних принципів навчання, інтенсифікація та раціоналізація діяльності вчителя і учнів. Досягти цієї мети можна на основі чіткого визначення системи ТЗН, їх функцій, ролі та призначення, побудови ефективних технологій та методик використанням ТЗН у комплексі з іншими засобами навчання.
Загалом, технічні засоби навчання поділяються на:
• візуальні (зорові), до яких належать оригінальні предмети або їхні різноманітні еквіваленти, діаграми, карти тощо. Носіями інформації в цих засобах є діафільми, діапозитиви, епіпосібники і транспаранти, що подаються учням за допомогою діапроекторів, епіпроекторів і кодоскопів у вигляді нерухомих зображень предметів.
• аудіальні (слухові) (радіо, магнітофони, музичні інструменти тощо), які передають інформацію, розраховану на сприймання органами слуху: комплекти грамплатівок; записи програмних художніх та музичних творів; документальні звукозаписи; записи з радіо спеціальних навчальних і виховних передач для учнів; документальні, драматичні; фрагменти радіовистав, музичні передачі.
• аудіовізуальні (зорово-слухові) — звукове кіно, телебачення, дидактичні машини, комп'ютери тощо. До таких засобів можна віднести навчальні кінофільми, телебачення, відеозаписи. За О.Мокрогузом ці засоби навчання є окремим видом наочності, які поділяються на: дидактичну техніку (кіно-, діапроектори, телевізори, відеомагнітофони, електрофони), окремі види статичної проекції (діафільми, діапозитиви, транспаранти тощо), екранні засоби динамічної проекції (кінофільми, відеозаписи, грамофонні записи, магнітофонні засоби, радіо- та телепередачі)[7].
Сучасні технічні засоби, у переважній більшості, аудіовізуальні і найголовнішим серед них є комп'ютер. Комп'ютер (ПК), як універсальний технічний засіб дозволяє інтегрувати всі засоби навчання: слово вчителя, текст навчальної книги, модель явища, здійснити оцінювання навчальних досягнень за допомогою тестів, проілюструвати будь-яке явище чи подію. Система "людина — комп'ютер", та інші системи навчання утворені аудіовізуальними засобами, включають в себе використання кількох різних навчальних середовищ і тому називаються мультимедійними. Мультимедіа є сукупністю технологій, що дозволяють за допомогою комп'ютера вводити, опрацьовувати, зберігати, передавати і відображати (виводити) повідомлення у вигляді тексту, графічних відображень, анімаційних фільмів, оцифрованих нерухомих зображень, відео, звуку, мови. Таким чином під час роботи з комп'ютером використовують практично всі можливі способи подання інформації і збагачують їх власне можливостями подання у вигляді окремих даних, швидкою доступу і різноманітного комбінування.
Термін "мультимедіа" (англ. multimedia від лат. multum — багато і media (medium) — осередок; засіб, середовище) дослівно можна перевести як "багато засобів" (або "багато середовищ"). Уперше термін "мультимедіа" з'явився в 1965 р. й активно використовувався аж до кінця сімдесятих років для опису театралізованих шоу з використанням різних видів і форм подання інформації: слайди, кіно, відео, аудіо фрагменти, світлові ефекти і живу музику.
На сьогодні поняття "мультимедіа" знаходиться у стані розвитку, і з виникненням і використанням нових технологій вміщує у собі нові аспекти, тому має кілька тлумачень: технологія, що описує порядок розробки, функціонування і застосування засобів обробки інформації різних типів; продукт, зроблений на основі мультимедійної технології; мультимедійна програма; комп'ютерне апаратне забезпечення (наявність у комп'ютері спеціального пристрою для читання компакт-дисків, звукові та відеоплати, за допомогою яких можливе відтворення звукової і відеоінформації, джойстика й інших спеціальних пристроїв); комп'ютерне апаратне забезпечення, за допомогою якого стає можливою робота з інформацією різних типів; комп'ютерне програмне забезпечення, функціонування якого пов'язане з обробкою і представленням інформації різних типів; електронний носій інформації, що включає декілька її видів (текст, зображення); інтеграція багатьох різних носіїв інформації (телебачення, аудіо- і відеотехніки) на певній спільній базі, якою може слугувати комп'ютер або приставка до телевізора.
Таким чином, в узагальненому вигляді "мультимедіа" є технологією, що описує порядок розробки, функціонування і застосування засобів обробки інформації різних типів; інформаційним ресурсом, створеним на основі цієї технології; комп'ютерним програмним забезпеченням, вище згаданого інформаційного ресурсу; комп'ютерним апаратним забезпеченням, за допомогою якого стає можливої робота з інформацією різних типів; особливим узагальнювальним видом інформації, яка поєднує в собі як традиційну статичну візуальну, так і динамічну інформацію різних типів.
Зростання інтересу до "мультимедіа" за останні роки обумовлено низкою причин: появою комп'ютерів, що можуть підтримувати графічний інтерфейс з користувачем та функціонування модулів відтворення звуку та відеозображення; наявністю апаратного та програмного забезпечення для мультимедіа; створення авторських систем, що дають можливість користувачам виготовляти власні прикладні мультимедійні програми, не маючи ніякого досвіду програмування [7].
Переваги правильно розроблених мультимедіа-технологій: альтернативні перспективи у навчанні; активна участь всіх учасників навчально-виховного процесу; прискорене навчання учнів; запам'ятовування й застосування знань; навички вирішення проблем і прийняття рішень; системне розуміння предмету вивчення; мислення вищого порядку; автономність й уважність; керування темпом й інформаційними послідовностями; доступ до інформації для підтримки у сприйнятті навчальної теми.
Основною перевагою мультимедіа є те, що вони дозволяють учителю історії надавати інформацію в більшому обсязі, ніж традиційні джерела інформації, оскільки одночасно використовується декілька каналів сприйняття в процесі навчання, за рахунок чого досягається інтеграція інформації, яка доставляється кількома органами чуттів; відбувається візуалізація абстрактної інформації за рахунок динамічної демонстрації процесів; виникає можливість розвинути когнітивні можливості учнів у широкому навчальному, суспільному, історичному контексті.
Як наслідок, відбувається розвиток творчого потенціалу учнів, їхніх здібностей до комунікативних дій, навичок експериментально-дослідницької роботи, культури навчальної діяльності, інтенсифікується навчально-виховний процес, підвищується його ефективність і якість.
Сутність і специфіка мультимедійних засобів навчання впливає на формування й розвиток психічних структур людини, у тому числі мислення. Друкований текст, що до останнього часу був основним джерелом інформації, будується на принципі абстрагування змісту від дійсності. У більшості мов він зорганізується як послідовність фраз у порядку читання ліворуч праворуч, що формує навички розумової діяльності, що володіє структурою, аналогічній структурі друкованого тексту, якій властиві такі особливості, як лінійність, послідовність, аналітичність, ієрархічність.
Інші засоби масової комунікації — фотографія, кіно, радіо, телебачення — мають структуру, що значно відрізняється від структури друкованого тексту. Образи й звуки не направляють хід думок слухача або глядача від А до Б і далі до С з проміжними висновками, як під час сприйняття друкованої інформації. Замість цього вони створюють моделі дізнавання, звернені до чуттєвої сторони суб'єкта.
Подібно тому, як друковані матеріали й технічні засоби масової комунікації привели до гігантського розширення можливостей людського пізнання, фіксації й передачі досвіду, комп'ютер повинен збільшити потенціал людського мислення, викликати певні зміни в структурі розумової діяльності.
Зміст й оформлення мультимедійного засобу навчання (МЗН) повинні забезпечити підвищення рівня мотивації навчання й підтримку високого ступеня працездатності учня, за рахунок грамотної організації діалогу з ним.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Використання сучасних інформаційних технологій» автора В.О.Мирошниченко на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „1. Теоретико-методичні основи мультимедійних технологій у навчанні історії. Мультимедійна компетентність вчителя історії та засоби навчальних мультимедійних систем.“ на сторінці 1. Приємного читання.