1. Програма MS Power Point і робота у ній.
Зацікавлений у результатах своєї праці вчитель, використовуючи в процесі викладання інформаційні комп'ютерні технології, рано або пізно починає шукати програмні інструменти, що дозволяють йому створювати власне мультимедійне забезпечення. Сьогодні таким інструментом найчастіше стає програма створення презентацій PowerPoint із програмного пакета корпорації Майкрософт — MS Office. Ця програма у нашій системі освіти є основним засобом навчальних мультимедійних систем.
Програма Microsoft Office Power Point призначена для створення і редагування слайдів. Основні вимоги до знань роботі в Power Point: створювати новий слайд, застосовувати шаблон оформлення, вставляти малюнки і розміщувати їх в слайді, створювати слайди, що складаються з декількох аркушів, застосовувати графічні ефекти до картинок, набудовувати параметри відображення слайду на екрані, зберігати створені документи, редагування малюнків вбудованими засобами програми, роздруковувати документ як весь, так і вибрану групу аркушів.
У програмі Power Point використано багато засобів, вживаних в Microsoft Office Word (редактор зображення, база символів і зображень, об'єкти WordArt, вставляння геометричних фігур і так далі), також вони застосовані в інших частинах пакету Microsoft Office.
Оскільки PowerPoint передбачає роботу зі створення презентації, що містить значну кількість слайдів, програма забезпечує різні режими її перегляду, показ презентації в різних видах. Тому, разом із звичайним режимом перегляду окремого слайду, званим Виглядом слайдів (Slide View), в PowerPoint підтримуються і інші режими, а саме: Вигляд структури (Outline View), Вигляд сортувальника слайдів (Slide Sorter View), Вигляд сторінок заміток (Notes Pages View), і режим Демонстрація (Slide Show). Кожен режим дозволяє працювати з певним елементом даної презентації, і зміни, що вносяться в певному режимі, відбиваються також і в інших видах.
Під час першого запуску PowerPoint користувачеві пропонується ознайомитися з коротким переліком нових можливостей цього застосування під назвою "Що нового в Microsoft PowerPoint)) за допомогою програми візуальних прикладів QuickPreview. Після закінчення перегляду нових можливостей розкривається робоче вікно PowerPoint, що містить Корисну пораду в однойменному вікні діалогу.
Програма допомагає створити титульний слайд. Все, що залишається користувачеві, це адаптувати текст вибраного зразка, вставити графіки, діаграми і інші елементи, а також, можливо, змінити дизайн. Майстер автовмісту пропонує декілька добре відпрацьованих планів презентацій різної тематики як вихідний матеріал для презентації. У цьому режимі користувач може зосередитися на роботі над кожним окремим слайдом презентації. Є можливості введення і редагування тексту, додавання і правки графіків, схем і таблиць. Слайд можна різноманітити власними малюнками, готовими ілюстраціями і текстовими коментарями.
Почавши презентацію за допомогою Майстра автовмісту, ви потрапляєте в режим слайдів, маючи на екрані зразок титульного слайду. Для введення заголовка презентації в авторозмітці титульного слайду необхідно виконати наступні кроки: 1. Клацнути в полі месцезаповнювача Клацання вводить заголовок (Click to add title). Пунктир перетвориться на сіру смугу, а усередині нього з'явиться точка вставки. 2.Ввести заголовок презентації. З.Аби побачити закінчений слайд, потрібно клацнути де-небудь за межами місцезаповнювача.
При створенні тексту презентації в режимі слайдів можна використовувати всі засоби редагування, які є в режимі структури. Виділивши текст на слайді, його можна видалити, перемістити або скопіювати, використовуючи ті ж кнопки, команди і комбінації клавіш, що і в режимі структури. Для переміщення тексту можна також використовувати техніку "перетягнути і залишити".
Зовнішній вигляд тексту на всіх текстових слайдах визначається зразком слайду, вибраним для даної конкретної презентації. Редагуючи зразок слайду, можна міняти формат тексту відразу у всій презентації. Можна також змінювати параметри зразка слайду, що управляють, для тексту будь-якого окремого слайду, застосовуючи тим самим власний формат.
Деякі параметри форматування тексту, використовувані в PowerPoint, доступні через кнопки панелі інструментів Форматування або через комбінації клавіш. Останні доступні лише як команди меню. Також можна загострити увагу на окремих символах, словах або фразах презентації, змінивши їх шрифт, зображення, розмір або колір; застосувати різні оформлювальні ефекти, такі як тіні і рельєф. Всі ці параметри доступні в діалоговому вікні Шрифт (Font). Зміни, що вносяться до виділеного тексту в діалоговому вікні Шрифт накопичуються. Можна внести деякі зміни (наприклад, вибравши інший шрифт і зображення) за один прохід, а потім повернутися і внести інші (наприклад, змінивши колір). Якщо виділити текст, що вже відформатував, і повернутися в діалогове вікно Шрифт, то всі зміни, внесені до формату до теперішнього моменту, відображуються в установках діалогового вікна. Після виділення тексту для форматування можна також міняти шрифт і його розмір, використовуючи списки, що розкриваються, Шрифт і Розмір панелі інструментів Форматування.
Деякі види форматування тексту можна застосовувати лише до текстового об'єкту в цілому, але не до окремих символів або слів. Ці види включають зміни лівого відступу абзацу, відступу його першого рядка, вирівнювання абзацу і зміна інтервалів між абзацами і усередині них.
У цьому режимі PowerPoint відображує лише текстовий вміст презентації, дозволяючи додавати новий текст або редагувати що існує, не відволікаючись на деталі. Цей режим надає зручні засоби для вибору оптимальної послідовності подачі матеріалу.
Першим кроком створення презентації в режимі структури є введення її назви і списку тим. Назви і теми стають попередніми заголовками слайдів. Теми можна вводити у будь-якому порядку, оскільки пізніше за них завжди можна переупорядкувати.
Ввівши список тем, можна приступити до введення допоміжних положень для них. Всього на одному слайді допускається мати п'ять рівнів абзаців маркірованого списку. Кожен рівень відрізняється від попереднього величиною відступу і має свій символ маркера.
Закінчивши введення тим і елементів маркірованих списків, можна відредагувати текст в режимі структури спочатку перемістивши точку вставки у потрібне місце. У PowerPoint простим способом внесення глобальних змін є виділення тексту, призначеного для правки. При цьому зміни, що вносяться, впливатимуть на весь виділений текст, а не на окремі символи. Спеціальний параметр редагування — Автоматичне виділення слів (Automatic Word Selection) істотно спрощує виділення групи слів мишею. Якщо протягнути мишу уздовж будь-якої частини слова, а потім перейти до наступного слова, PowerPoint виділить обоє ці слова. Аби відключити параметр Автоматичне виділення слів, треба вибрати команду Параметри (Options) в меню Сервіс і зняти прапорець Автоматичне виділення слів на вкладці Правка (Edit)[7].
У PowerPoint можна повторювати найрізноманітніші дії: редагування, форматування, перевірку орфографії.
Переваги режиму структури стануть очевидні, як тільки знадобиться переробити текст презентації. У цьому режимі можна поміняти послідовність тим, охоплюваних презентацією, порядок елементів маркірованого списку, що стосуються деякої теми або що відносяться до різних тем.
Отже, програма Power Point належить до предметно-інформаційних ресурсів, що дозволяє працювати з мультимедійними презентаціями.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Використання сучасних інформаційних технологій» автора В.О.Мирошниченко на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „2. Теоретико-методичні засади застосування мультимедійної презентації у навчанні історії. Робота у програмі MS PowerPoint“ на сторінці 1. Приємного читання.