До недедуктивних умовиводів відносяться:
- індуктивні умовиводи та
- умовиводи за аналогією.
Як уже зазначалося, для недедуктивних умовиводів характерним є те, що в них між засновками та висновком існує відношення підтвердження, а висновок носить характер гіпотези.
Розпочнемо розгляд недедуктивних умовиводів з індукції.
а) Індуктивні умовиводи.
І н д у к т и в н и м умовиводом називається умовивід, в якому із одиничних або часткових суджень виводиться загальне судження.
Наприклад:
Індуктивні умовиводи поділяються на :
- повну індукцію, і
- неповну індукцію.
У свою чергу неповна індукція має два види:
- популярна індукція, і
- наукова індукція.
Виходячи з цього, схема типології індуктивних умовиводів має такий вигляд:
Повна індукція
П о в н о ю індукцією називається такий умовивід, у якому на підставі притаманності ознаки кожному предметові деякої множини робиться висновок про належність цієї ознаки всім предметам цієї множини.
Із даної дефініції видно, що повна індукція може ефективно використовуватися тільки стосовно скінченних і осяжних множин. Оскільки повна індукція передбачає дослідження кожного елемента певної множини, то висновок, тут носить достовірний характер. Іноді, маючи це на увазі говорять, що дедуктивний умовивід і повна індукція схожі. Наприклад:
Мовою логіки предикатів структура повної індукції записується так:
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Логіка» автора Невідомо на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „4. Недедуктивні умовиводи“ на сторінці 1. Приємного читання.