Отже, до Другої світової війни світ підштовхнули такі чинники:
- недосконалість Версальської системи;
- світова економічна криза, яка загострила суперечності між країнами;
- встановлення під впливом, у тому числі кризи тоталітарних режимів у ряді країн, відкрита пропаганда мілітаризму, расизму;
- "політика умиротворення", яку проводили Англія і Франція;
- певна підтримка агресора з боку СРСР {пакт Молотова - Ріббентропа).
1 вересня 1939 р. Німеччина нападає на Польщу. Незважаючи на договори про взаємодопомогу з Англією і Францією, Польща не отримує від них підтримки ("дивна війна"). 16-17 вересня польський уряд починає евакуацію у Румунію, а 17 вересня 1939 р. Червона Армія вступає на східні кордони Польщі. На кінець вересня була встановлена лінія розділу польської території на радянську і німецьку. 29 вересня підписується німецько-радянський договір "Про дружбу і кордони". Таким чином, Польща як самостійна держава перестає існувати.
Необхідно зазначити, що радянський уряд, визнавши ліквідацію Польщі, також засудив західні держави як агресорів, які намагаються продовжувати війну заради умов Версальської угоди, породженням якої була Польща. Це ще більше загострило ситуацію у світі. А через місяць, 30 листопада 1939 р. СРСР припиняє переговори з Фінляндією про територіальний розподіл і починає проти неї війну. у грудні 1939 р. СРСР визнають як агресора і виключають із Ліги Нації. І хоча війна з Фінляндією закінчилась перемогою радянських військ, вона дуже підірвала і без того хиткий авторитет СРСР (потрібно враховувати, що у цій війні загинуло понад 100 тис. радянських солдат).
У 1940 р. німецькі війська захопили Данію, почали окупацію Норвегії (знову англо-французькі союзники не активно допомагали Норвегії).
Навесні 1940, завдяки пасивності союзників, німецькі війська увійшли до Бельгії і Голландії, а уже 22 червня 1940 р. капітулювала Франція. Тепер протистояти німецько-італійським агресорам повинна була одна Англія.
Отже, на середину 1940 р. в Європі склалась така ситуація:
- по-перше, утворені фашистські і профашистські держави: Німеччина, Італія, Іспанія, Португалія, Словаччина, Угорщина, Румунія, Болгарія, авторитарна Югославія, профашистські Швейцарія, Фінляндія, країни Балтії, Греція та ін.;
- по-друге, щодо відношення до війни, то частина країн (Португалія, Швейцарія, Швеція, Іспанія) заявили про нейтралітет;
- по-третє, складною була ситуація на Балканах: на початку весни 1941 р. об'єднані війська Англії і Греції відбили грецькі землі у італійців і зайняли Албанію, інші країни Балкан були під контролем Німеччини.
На африканському континенті ситуація складалась не на користь Німеччини та її союзників, оскільки італійці зазнали там поразки. Японія на Далекому Сході вела свою політику, намагаючись захопити території, які належали Англії і Франції, а у квітні 1941 р. вона підписала з СРСР договір про нейтралітет. США, розуміючи загрозу, насамперед з боку Японії, починає тісніше взаємодіяти з Англією, надаючи останній економічну допомогу.
Готуючись до війни з Радянським Союзом, Німеччина підписує ряд договорів про спільну боротьбу з країнами -сателітами. 22 червня 1941 р. Німеччина нападає на СРСР. Це означало деяку зміну ідеологічних акцентів.
Після нападу на СРСР у Німеччині активізується антисемітизм у формі не просто антиєврейської пропаганди, а фізичне знищення євреїв на окупованих територіях (відомо, що у 1943 р. нацистське керівництво приймає рішення про те, що на кінець війни євреї повинні бути остаточно знищені). Так починається голокост.
Однак не потрібно вважати, що знищувалися тільки євреї. За нацистськими рішеннями знищувались поголовно цигани, слов'яни, народи тюркської мовної групи. Тобто це була політика геноциду щодо багатьох народів Європи. Тому уже у ті часи, а особливо сьогодні багато дослідників вважають Другу світову війну планетарною битвою між Добром і Злом.
На Східному фронті реальними союзниками Німеччини були італійські, фінські, румунські частини. Щодо Словаччини, Хорватії, Угорщини, то їхні війська частково використовувались в основному для допоміжних робіт.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Історія сучасного світу» автора В.А.Клименко на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Тема 6. Друга світова війна (1939-1945 рр.)“ на сторінці 1. Приємного читання.