Розділ «Тема 4. Країни світу в роки Першої світової війни»

Історія сучасного світу

28 червня 1914 р. у Сербії відбулося вбивство ерцгерцога Франца-Фердинанда (спадкоємця австрійського престолу) Гаврилом Принципом із організації "Молода Сербія", а 23 липня 1914 р. Австро-Угорщина висунула Сербії ультиматум. Через 5 днів, 28 липня, вона об'явила війну Сербії. Потім почався ланцюжок подій: Німеччина об'явила війну Росії, потім Франції, потім Англія оголосила війну Німеччині. у Першій світовій війні брали участь 33 держави світу.

Студенти повинні пам'ятати, що великі війни часто супроводжувалися підйомами ксенофобії. Почалися німецькі погроми у Франції і Росії, антислов'янські репресії в Німеччині і Австро-Угорщині тощо. Паралельно розгортався пацифістський рух у Європі. До нього приєдналися деякі партії: РСДРП(б) (Російська соціал-демократична робітнича партія (б) (більшовиків)) і (м) (меньшовиків), Болгарські тесняки, СДКПіЛ (Соціал-демократична партія Польщі і Литви), ПСП (Польська соціалістична партія) - лівиця, німецька група "Спартак" та інші.

Вони виступали за підписання миру, а частина з них за перетворення імперіалістичної війни у громадянську.

Проте військові дії продовжувались. у 1914 р. вони відбувалися на території Франції, на Балканах, по всьому західному кордону Росії, на Близькому Сході, в Африці (де були німецькі колонії). Бойові дії відбувалися на суші, у повітрі, на морях.

Через те, що Німеччина воювала на двох фронтах (Західний та Східний), її плани швидко захопити території противників не здійснилися. Кінець 1914 р. характеризувався переходом до позиційної війни на Західному фронті. Більш активні дії велися на Східному фронті, на Балканах. Невдалі дії російського командування привели до втрати завойованих Росією позицій. Німеччина захопила Польщу та майже всю Прибалтику. На Балканах німці та їх союзники зайняли Сербію, Чорногорію, почали воєнні дії на території Греції.

У цей же самий час до Троїстого союзу приєднується Болгарія ("Четвертний союз"), хоча на бік Антанти перейшли Італія і пізніше (1916 р.) Румунія.

1916 р. ознаменувався "битвою за Верден", де Антанта намагалася стримати німецький наступ. Росія, прагнучи допомогти союзникам, почала так званий "Брусиловський прорив", який був не до кінця підготовлений.

У цей тяжкий час США спочатку (до 1917 р.) намагалися виступати у ролі миротворців, отримуючи при цьому немалі прибутки за рахунок торгівлі з усіма воюючими державами. Проте під тиском суспільного руху, а також через революцію у Росії, яка могла вийти із війни, у квітні 1917 р. США оголошує війну Німеччині.

Необхідно звернути увагу на те, що у 1917 р. події, навіть для війни, розгорталися надто активно. Прийняття Росією "Декрету про мир" після Жовтневого перевороту, а потім її сепаратні переговори із членами Четвертного союзу, підписання Брестського мирного договору значно змінили ситуацію: Центральні держави тепер могли відправити значні військові сили на Захід.

У 1918 р. Антанта, розподіливши сфери впливу у Росії, починає проти неї інтервенцію (весна 1918 р.). У Німеччині назріває криза. Капітулюють Туреччина і Болгарія, до Антанти знову переходить Румунія. В Австро-Угорщині відбувається революція. І нарешті, у самій Німеччині також починається революція.

У цих умовах закінчується Перша світова війна (11 листопада 1918 р.)

Студенти повинні зрозуміти, що ця війна:

- по-перше, так і не вирішила тих гострих питань, які призвели до неї;

- по-друге, вона сприяла ряду революцій у Європі, тобто штовхала до зміни режимів, розпаду імперій, перерозподілу сил;

- по-третє, війна викликала підйом національних рухів у світі, причому якщо частина народів, пригнічених іншими державами, виступала за відновлення незалежності {наприклад, народи, що перебували під гнітом Османської імперії), то в інших намічалися тенденції до утисків національних меншин;

- по-четверте, війна впливала на соціально-економічне становище у світі, у багатьох країнах зміцнів державно-монополістичний капіталізм;

- по-п'яте, після Першої світової війни у ряді країн зароджується тоталітаризм.

Таким чином, після закінчення Першої світової війни світ вступив в якісно нову епоху.


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Історія сучасного світу» автора В.А.Клименко на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Тема 4. Країни світу в роки Першої світової війни“ на сторінці 1. Приємного читання.

Запит на курсову/дипломну

Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
Введіть тут тему своєї роботи