Класифікація небезпечних та шкідливих факторів: хімічні, фізичні, біологічні та психофізіологічні, їх дія на людину. Чинники небезпеки у побуті - фізичні, хімічні, лікарська небезпека, отрути у побуті, проблема хімічних харчосмакових добавок, біологічні та фізико-хімічні чинники небезпеки. Ідентифікація джерел небезпеки і породжених ними небезпечних та шкідливих факторів. Основи знань про радіоекологію. Засоби захисту від радіоактивного ураження.
Забруднення, за характером їх дії, ділять на речовинні - хімічні, біологічні та параметричні - фізичні, фізико-хімічні, психічні. Параметричні забруднення -- це забруднення неречовинного характеру - випромінювання магнітного, електричного, електромагнітного полів, радіоактивні випромінювання.
Джерелами речовинного забруднення є викиди промисловості, сільського господарства, побутового сектора, автомобільного транспорта, які містять токсичні хімічні речовини.
У світі застосовують більше 300 тис. різноманітних речовин, які використовують в різних галузях діяльності людей - у промисловості, зокрема хімічній, сільському господарстві, медицині, побуті. Всього відомо близько двох мільйонів речовин - неорганічних, органічних.
Більшість з них не сумісні з життям - це ксенобіотики (гр. ксенос- чужий, біос - життя). Багато серед них канцерогенів (лат. канцер- рак, гр. генос - породжувати) - сприяють розвитку ракових захворювань, мутагенів (лат. мутаціо - змінювати), тератогенів (гр. тератос - чудовисько, потвора).
Небезпеку являють біологічні об'єкти, особливо генетично модифіковані та і звичайні - мікрорганізми, отруйні рослини, тварини.
Крім речовинної небезпеки існує неречовинна, або польова, або параметрична небезпека за рахунок різноманітних випромінювань. Наприклад існує, крім поняття "хімічний смог" (дими, аерозолі, які містять шкідливі речовини - канцерогени, алергени, ксенобіотики), також і "електромагнітний смог"(забруднення довкілля шкідливими випромінюваннями), який не менш небезпечний, ніж хімічний - за рахунок електромагнітних випромінювань (мобільний зв'язок, теле-, радіостанції).
Діяльність людини, її життя на жаль майже постійно супроводжується дією різних небезпечних факторів.
Отже, за результатами їх впливів виділяють хімічні, біологічні, фізичні, фізико-хімічні та соціально-психічні фактори. Ступінь їх впливу визначають за інтенсивністю змін, які настають внаслідок їх дії, за протяжністю в часі, вірогідністю виникнення. Скрита небезпека - потенційна, а її прояв - актуалізація, яка часто є результатом неграмотності, необізнаності, низького рівня культури - загальної, екологічної та виробничої, зокрема.
Часто джерелом небезпеки може бути сама людина - екзогенне, або зовнішнє джерело. Крім цього існують внутрішні умови - ендогенні джерела, наприклад старіння механізмів, матеріалів. Екзогенні причини катастроф, аварій, травматизму пов'язані з порушеннями роботи систем організму людини, зокрема нервової системи - людський фактор, коли через необачність, зухвалість, необережність. людина формує умови для виникнення небезпеки, часто з катастрофічними наслідками.
Тому, щоб не провокувати небезпеки екзогенного характеру кожен повинен знати себе, будову організму та функції його органів, систем, знати джерела небезпек, забруднень і характер їх дії на людину. Забруднення - фактичне перевищення значень ГДК шкідливих речовинних факторів (хімічних, біологічних) або значень ГДР неречовинних (параметричних) факторів - фізичних, фізико-хімічних, психічних.
Питання
1. Як класифікують небезпечні, шкідливі фактори?
2. Охарактеризуйте найнебезпечніші речовинні, неречовинні небезпеки.
3. Що таке екзогенні небезпеки?
4. Що таке людський фактор?
4.1. Хімічні забруднення
Це найпоширеніші і зумовлені речовинами, що використовують в різноманітних галузях промисловості, сільському господарстві. На території України діє потужний, а отже небезпечний, комплекс хімічних виробництв - Донецько-Придніпровський регіон (Лисичансько-Сіверськодонецько-Рубіжанський трикутник), Південний (Одеський припортовий завод), Західний (Стебнік, Калуш).
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я з кожної тисячі населення в лікарні з гострими отруєннями надходить одна людина, близько 1% таких хворих гине. Особливу тривогу викликає неухильне зростання кількості гострих отруєнь серед дітей і особливо при пожежах. За статистикою американських дослідників 80% загиблих при пожежах жертви не вогню, а токсичних продуктів горіння.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Безпека життєдіяльності людини та суспільства» автора О.П.Мягченко на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „РОЗДІЛ 4. КЛАСИФІКАЦІЯ ЗАБРУДНЕНЬ, НАСЛІДКИ ЇХ ВПЛИВІВ НА ЛЮДИНУ“ на сторінці 1. Приємного читання.