Розділ «Тема 16. Сучасні нетрадиційні релігії»

Релігієзнавство

1. Проблема визначення і класифікації нетрадиційних релігій.

2. Причини виникнення і ознаки нетрадиційних релігій.

3. Неорелігії в Україні.


1. Проблеми визначення і класифікації нетрадиційних релігій



2. Причини виникнення і ознаки нетрадиційних релігій


Чим обумовлено виникнення нових релігій і масова мода на них? Сьогодні навіть інтелектуали-науковці та представники культурної еліти часто віддають перевагу релігійним нововведенням. Чому нові релігії так впевнено завойовують прихильників? Чому тренер футбольної команди на матч з міжнародної першості запрошує чаклуна? Чому радіо- і телеканали сповіщають про "точну" дату кінця світу і це не викликає раціональної реакції з боку суспільства: хтось просто не зважає на цю інформацію і сприймає її як дивну, а хтось намагається перечекати лиху годину у сховищі. Чому аферисти проголошують себе месіями і тисячі людей сліпо поклоняються їм? Це окремі дивні і негативні прояви діяльності нових релігійних організацій. Але є й такі, що викликають, можливо, не захоплення, а повагу: масові екологічні акції, спрямовані на очищення цілих районів міст, робота з наркоманами та іншими маргінальними прошарками населення, безкоштовна організація дозвілля дітей і підлітків, що захищає їх від згубного впливу вулиці.

Питання про причини виникнення і швидке поширення нових релігій до кінця не вивчене і не передбачає однозначної відповіді. Вважалося, що на Заході склад нових релігійних організацій охоплював переважно людей молодого віку (18-35 років) та середній клас. В економічно розвинутих суспільствах пріоритетними для мислячих людей стали питання сенсу життя, відповідальності, провини, смерті, цінностей. Прагнення духовних пошуків по-новому заповнили нетрадиційні культи і нові релігії, попит на які, наприклад, в США мав місце у 60-70 роках. Це був взагалі час руйнування ідеалів, чим і скористалися нові пророки і месії, створивши Місію божественного світла, Церкву уніфікації, Рух Харе Крішна, Церкву сайєнтології, які одночасно є й фінансовими імперіями.

Серед основних причин виникнення та поширення нетрадиційних релігій доцільно виділити:

1. Світоглядний вакуум, спричинений зрушеннями в культурі та суспільстві в цілому, і як наслідок - відчуження особистості.

2. Кризові ситуації у функціонуванні традиційних релігійних інституцій.

Різні дослідники виокремлюють різні ознаки нових релігійних організацій. Нагадаємо, що організаційні принципи визначають складові частини, позиції і ролі, правила субординації і координації діяльності індивідів та окремих ланок релігійної організації.

Первинним елементом релігійної організації є релігійна суб-група або спільнота, над якою надбудовується комплекс відносин, увінчаний центром об'єднання. Окремі складові мають власну інфраструктуру, механізми контролю за діяльністю індивідів, норми релігійної моралі, санкції та авторитети.

Нові вірування отримали назву, як уже зазначалося, нових релігій і сект, а це означає, що вони, незважаючи на схожість (новіт-ність), мають специфічні риси (організаційного і догматичного характеру).

Відносно демократичні нові релігії представляють досить широкі об' єднання, приналежність до яких визначається переважно традицією (відвідували організацію батьки, відвідують і діти) і членство в яких суворо не контролюється ("Джерело життя", "Армія порятунку", "Слово життя"), вхід і вихід з яких є добровільними.

Але переважаюча більшість релігійних новоутворень існує за принципом сект, на характеристиці яких ми акцентуємо увагу. Нагадаємо, що секта (від лат. secta - напрям, вчення) - це відносно закрите релігійне об' єднання, що виникає як опозиція до існуючих релігій і претендує на виключність своєї ролі та доктрини й духовне переродження своїх членів і тяжіє до ізоляціонізму. З авторитарних та харизматичних сект майже неможливо вийти. Сучасні ха-ризматичні релігійні організації (секти) характеризує:

1. Наявність харизматичного лідера, який запевняє, що він начебто отримав нове унікальне "одкровення" відносно Бога і реальності. Лідер виступає спасителем, небесним обранцем, обов' яз-ково маючи свою легенду. Всі, хто не поділяє його поглядів, не просто помиляються, а є послідовниками Зла.

2. Лідер створює особливу "сім' ю", або "комуну", в якій його називають "батьком". Нерідко члени цих сімей приймають нові імена, відмовляються від будь-яких цифрових позначень (дата народження, адреса, номер будинку, квартири), після чого родичі та й органи правопорядку не можуть знайти людину.

3. Сім'я відокремлюється від світу. Кровні родичі (батьки, брати, сестри) оголошуються посланцями Зла, якщо вони мають інші або альтернативні погляди. Для зближення з новою "сім' єю" пропонується зізнатися в колишніх "гріхах", що психологічно оголює новонаверненого.

4. Керівники встановлюють для всіх незаперечні норми поведінки (але самі не завжди їм слідують і, як правило, живуть в інших умовах, ніж їх послідовники).

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Релігієзнавство» автора Автор невідомий на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Тема 16. Сучасні нетрадиційні релігії“ на сторінці 1. Приємного читання.

Запит на курсову/дипломну

Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
Введіть тут тему своєї роботи