1. Поняття, засади та завдання адвокатського самоврядування
Адвокатура України як недержавний самоврядний інститут самостійно вирішує питання організації та діяльності адвокатури. З метою забезпечення належного здійснення адвокатської діяльності, дотримання гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних прав адвокатів, забезпечення високого професійного рівня адвокатів і вирішення питань дисциплінарної відповідальності адвокатів в Україні діє адвокатське самоврядування.
У ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що адвокатське самоврядування — це гарантоване державою право адвокатів самостійно вирішувати питання організації та діяльності адвокатури в порядку, встановленому цим Законом. Водночас, адвокатське самоврядування — це визначена нормативно-правовими актами система органів, метою діяльності яких є забезпечення високого професійного рівня правової допомоги, що надається адвокатами в Україні, та реалізація правових гарантій адвокатської діяльності.
Основним нормативним джерелом організації та функціонування системи адвокатського самоврядування є розділ VII Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність". Відповідно до ст. 43 цього Закону адвокатське самоврядування ґрунтується на принципах виборності, гласності, обов'язковості до виконання адвокатами рішень органів адвокатського самоврядування, підзвітності, заборони втручання органів адвокатського самоврядування у професійну діяльність адвоката.
Завданнями адвокатського самоврядування є:
1) забезпечення незалежності адвокатів, захист від втручання у здійснення адвокатської діяльності;
2) підтримання високого професійного рівня адвокатів;
3) утворення та забезпечення діяльності кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури;
4) створення сприятливих умов для здійснення адвокатської діяльності;
5) забезпечення відкритості інформації про адвокатуру та адвокатську діяльність;
6) забезпечення ведення ЄРАУ;
7) участь у формуванні Вищої ради юстиції у порядку, визначеному законом.
Треба зазначити, що брати участь у роботі органів адвокатського самоврядування та бути обраними до їх складу можуть лише адвокати України. Водночас, згідно із ст. 61 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокат іноземної держави може звертатися до органів адвокатського самоврядування за захистом своїх професійних прав та обов'язків, брати участь у навчально-методичних заходах, що проводяться кваліфікаційно-дисциплінарними комісіями адвокатури, ВКДКА, радами адвокатів регіонів, РАУ та НААУ.
НААУ організовує, координує та забезпечує діяльність органів адвокатського самоврядування. Відповідно до ст. 46 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" і Статуту НААУ систему адвокатського самоврядування складають національні та регіональні органи адвокатського самоврядування, інші структури, утворені для забезпечення їх діяльності. Регіональні відділення НААУ діють на підставі відповідного положення, що затверджується Радою адвокатів України. У регіональних відділеннях НААУ діють такі регіональні органи адвокатського самоврядування:
1) конференції адвокатів;
2) ради адвокатів;
3) кваліфікаційно-дисциплінарні комісії адвокатури;
4) ревізійні комісії адвокатів;
До Національних органів самоврядування належать:
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Адвокатура України» автора Автор невідомий на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Глава 3. АДВОКАТСЬКЕ САМОВРЯДУВАННЯ“ на сторінці 1. Приємного читання.