11.1. Значення і сутність логістичного сервісу
Предметом логістичного сервісу є певний комплекс (набір) відповідних послуг.
Послуга – це деяка дія, що приносить користь споживачу [2, 3]. Послуга як продукт праці має споживчу вартість, і це визначає її товарний характер, який виражається в здатності бути реалізованою споживачами як своєрідний товар. Ця риса споріднює послуги з матеріальним товаром. При цьому вартість сервісних послуг іноді може перевершувати виграти безпосередньо на виробництво продукції.
Сервіс – це робота з надання послуг, тобто із задоволення будь-чиїх потреб. Сервіс нерозривно пов'язаний з розподілом і є комплексом послуг, які надаються в процесі замовлення, купівлі, постачання і подальшого обслуговування продукції.
Логістичний сервіс може бути реалізований тільки в сферах розподілу і обігу, він є певною сукупністю послуг, які надаються в процесі безпосереднього постачання товарів споживачам, що є завершальним етапом просування матеріального потоку логістичними ланцюгами.
Відповідно об'єктами логістичного сервісу виступають конкретні споживачі матеріальних потоків. Логістичне сервісне обслуговування споживачів може здійснюватися як самим виробником, так і торгово-посередницькою структурою, а також спеціалізованими транспортно-експедиційними фірмами. Це залежить від виду логістичної системи, рівня вимог споживачів і стратегії постачальника (виробника, торгового посередника) [2,3].
Виходячи на ринок логістичних послуг, продуценти повинні враховувати основні характеристики даної товарної категорії, які визначають умови і параметри логістичної діяльності. Такими характеристиками є [2,4]:
1. Неможливість відчути послугу "на дотик".
2. Невіддільність від джерела.
3. Мінливість якості.
4. Адресність послуг.
5. Унікальність для одержувача.
6. Неможливість накопичення послуг.
7. Еластичність попиту.
8. Оперативність.
Зазначені характеристики і особливості просування послуг відіграють важливу роль у логістичному процесі при дистриб'юції товарів.
Природа логістичної діяльності передбачає можливість надання споживачу матеріального потоку різноманітних логістичних послуг, які класифікуються за такими ознаками [2, 3, 11]:
1. За часам здійснення:
1) Послуги передпродажного характеру – це роботи й операції з формування попиту на логістичне обслуговування. До них відносить: консультації; демонстрації (у деяких випадках – пробне використання).
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Логістика» автора О.Б. Білоцерківський на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „11. ЛОГІСТИЧНИЙ СЕРВІС“ на сторінці 1. Приємного читання.