Розділ «4.5. Система постачання "точно в термін" у закупівельній логістиці»

Логістика

Найпоширенішою у світі логістичною концепцією є концепція "точно в термін" (just-in-time, JIT), яку ще називають концепцією "0 запасу" [2, 3, 4, 8,15].

Система постачання "точно в термін" (ТВТ) – це система виробництва й постачання комплектуючих або товарів до місця виробничого споживання або до моменту продажу в торговельному підприємстві в необхідній кількості й у потрібний час. Впровадження й поширення концепції ТВТ привело до змін традиційного підходу до постачання (табл. 4.2.).

Таблиця 4.2 – Порівняльна характеристика традиційного постачання й постачання JIT

ФакториКонцепція JITТрадиційний підхід
123
ЗапасиВсі зусилля необхідно спрямувати на їх усунення. Страхові запаси відсутні.Захищають виробництво від помилок прогнозування й ненадійності постачальників. Більшість запасів – страхові.
Обсяг закупівель матеріальних ресурсівРозмір замовлення покриває тільки поточну потребу. Закупівля здійснюється дрібними партіями із частими постачаннями.Закупівля здійснюється великими партіями з нечастими постачаннями.
ПостачальникиРозглядаються як партнери. Відносини тільки з надійними постачальниками. Співробітництво має характер тривалого господарського зв'язку й будується на довгострокових контрактах. Невелика кількість постачальників.Як правило, велика кількість постачальників, між якими штучно підтримується конкуренція.
Вибір способу транспортуванняОсновна мета – забезпечення надійності дотримання строків доставки. Графік достав"п складає споживач.Основна мета – забезпечення низької ціни транспортування. Графік доставки складає постачальник.
Якість продукціїМета – відсутність дефектів продукції. Процес приймального контролю якості в споживача скорочений або взагалі відсутній. Цю функцію бере на себе постачальникДопускається невелика кількість дефектів (до 2 %). Контроль якості здійснюється продавцем, що несе за нього відповідальність.

Впровадження концепції ТВТ має свої позитивні та негативні сторони [2]. Її перевагами є:

• скорочення запасів на всіх стадіях логістичного циклу;

• скорочення складських площ;

• висока пропускна здатність;

• активна участь і підвищена мотивація працівників;

• високий прибуток і продуктивність логістичної системи;

• висока якість обслуговування;

• висока гнучкість логістичної системи;

• своєчасна доставка.

До недоліків системи ТВТ належать:

• низькі запаси роблять будь-які збої в роботі логістичної системи критичними;

• введення системи може вимагати більших змін, яких важко досягти на практиці.

Досвід показує, що стратегія ТВТ не є універсальною й застосовується не завжди. її реалізацію стримують такі важливі фактори, як незадовільна якість продукції, порушення строків постачання і оплати за товар, помилки й збої в передачі інформації між замовником і постачальником. Успіх у реалізації стратегії залежить також від кількості й територіальної дислокації постачальників, рівня їхньої відповідальності під час виконання зобов'язань. Тому величезні витрати, пов'язані з реалізацією методу закупівель ТВТ, ефективні тільки в стабільно працюючих економічних системах за умови довгострокових господарських зв'язків.

Наступний розділ:

5. ВИРОБНИЧА ЛОГІСТИКА


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Логістика» автора О.Б. Білоцерківський на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „4.5. Система постачання "точно в термін" у закупівельній логістиці“ на сторінці 1. Приємного читання.

Запит на курсову/дипломну

Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
Введіть тут тему своєї роботи