На фронті без змін
1
Полк вишикувано в каре, і це було дивно: в трьох кілометрах від передової таке шикування ніяк не відповідало статуту.
Та від дня революції багато полетіло шкереберть – і статути польової та стройової служби теж порушувано по всіх пунктах.
Шикування в каре – тим паче, що наказано ставати без гвинтівок, – мало означати, що відбудеться якийсь визначний громадський акт. Та й трибуна, нашвидкуруч споруджена з нетесаних соснових колод, заготовлених під накати на бліндажах, свідчила про те, що треба сподіватись виступу якоїсь особливо видатної людини, а то й цілої делегації. Може, дами-патронеси – з огляду на якесь революційне свято – роздаватимуть махорку та цигарковий папір?
Солдати шикувались швидко й охоче – не так часто трапляється на позиціях подібна розвага. Полониною, затиснутою між гір, перекочувався гомін тисячі голосів. За горою зрідка погримувала канонада: австріяки вистрілювали вранішню норму артилерійського припасу.
Та от полковий командир подав команду «смирно», – і полк завмер струнко. Командир з усім штабом стояв попереду першого батальйону, якраз проти трибуни.
Полковий комітет теж вишикувався на чолі третього батальйону. Голова комітету, прапорщик Дзевалтовський, стояв першим з правого флангу, поруч з ним – Дем'ян Нечипорук, секретар.
Окремо, зразу за шістнадцятою ротою, стояло ще четверо – у жовтих шкіряних тужурках та чорних з червоними кантами «пиріжках»: то були не свої, а тільки «придані».
Ці четверо авіаторів прибули вчора на двох літаках «Фарман» – з Третього авіапарку фронту, розташованого аж у Києві: два пілоти і два авіаційні техніки. «Придача» пішій частині літаків могла означати тільки готування до наступу – і це хвилювало полк.
Поміж чотирьох авіаторів стояв і солдат Федір Королевич. Вчора всі щойно відремонтовані літаки спішно відправлено на фронт, і авіатехніками довелось посадити зборщиків та слюсарів.
День був напрочуд гарний – сонце ласкаво пестило з небес, з укритих лісом гір дихало вільготним духом зеленого листя, від гірського потоку линув грайливий плескіт бистрої води по дрібному нарінню. Навіть жайворонок бринів десь високо вгорі.
Над хребтами ближніх згірків плавали в повітрі аеростати «загородження і дозору», вони ледь звивалися заднім, гострішим, кінцем, і були схожі на рибу в воді, опівдні, коли спить, – і від того цілий купол блакитного неба здавався скляним, полонина між гір – днищем акваріума, і взагалі все навкіл – неправдоподібним.
Не вірилося, що на світі бушує війна, що війна взагалі можлива, що під таку благодать люди здатні один на одного стріляти або один одному пороти багнетом животи.
2
– Рів-няй-сь!..
Від командирського бліндажа вибігають двома шеренгами – не «свої», а якісь чужі, кумедні військові. Вони дріботять якось не по-солдатському, підтюпцем, – наче стрибають бродом з камінця на камінець, – підбігають до трибуни і оточують її кільцем. І тоді поміж двома шеренгами хтось швидко йде, і за ним поспішає великий гурт невідомих офіцерів.
Солдати-фронтовики з подивом роздивляються на вояків, що вишикувалися спинами до трибуни і обличчям до полку. Справді, якісь вони не такі, як усі солдати на світі, – надто щуплі якісь, одежа пригнана ловко – тиловики, і в кожного на лівому рукаві, на чорному ромбі, – свят-свят-свят! – білий людський череп і під ним дві гомілки навхрест. Такого за три роки війни навіть найстаріші фронтовики ще не бачили!
– Слухай-но! – шепоче Дем'янові його сусіда, – щоб мене грім побив, таж вони – цицькаті!
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Мир хатам, війна палацам [Серія:"Історія України в романах"]» автора Смолич Ю.К. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Червень“ на сторінці 1. Приємного читання.