Чому, кури, не пiете?
Чому, люди, не чуєте?
Турки село звоювали,
Громадами людей гнали.
Народна пiсня
I. СУМНА ХАТА
У той страшний день, як забрано Зiнька, люди пiдняли Гаїнку непритомну з землi, понесли й положили на волосний рундук. Почали жiнки бризкати їй в обличчя водою, аж поки вона очутилась. Розплющила очi, помалу пiдвелася. Не розумiла спершу, що з нею сталося, де вона й чого вона. Сидiла на ослонi, дивлячись померклими очима на людей, що круг неї стояли. Потроху притомнiсть верталась до неї, i врештi вона згадала все. Глянула, озирнулась – нi коня з возом, нi Зiнька вже не було. Устала мовчки й почала зiходити з рундука.
– Гаїнко, куди ти, стривай! – припинили були її жiнки.
Але вона вiдхилила їх рукою й пiшла сама собi швидко, хоч i хитаючись, додому. Не бачила нiчого перед себе, тiльки почувала, що їй треба швидше, швидше дiйти до своєї хати. I дiйшла таки, вiдчинила дверi й стала на порозi. Стара мати глянула на неї та аж перехрестилася: перед нею стояла не Гаїнка, а якась мара, блiда, страшна.
– Боже! Дочко, чого це ти?
Стара кинулась до неї, але вона мовчки злегенька вiдхилила її рукою, перейшла хату й сiла за стiл. Здивована мати, не розумiючи, що з нею сталося, пiдiйшла знову:
– Доню, Гаїночко, скажи – що тобi?
– Нiчого, мамо… Зiнько в острозi…
– Як то в острозi? – вжахнулась стара. – Що це ти? Бог з тобою!
– Еге, в острозi… Люди сказали, що вiн убив Грицька, дак його до острогу забрано…
Вона говорила це рiвним тихим голосом i так, мов це була звичайна рiч i нiтрохи не займала її зглибока. А очi божевiльно-нерухомi втупила в одну якусь цятку i так сидiла, мов витесана з бiлого каменю.
Мати, почувши страшну новину, й сама спершу занiмiла, а потiм заголосила, затужила…
– Не голосiть, мамо, – тим самим рiвним, байдужним голосом промовила Гаїнка, – я вже голосила: не пособилося, – забрали вони.
– Хто ж забрав, дочко?
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Під тихими вербами» автора Грінченко Борис на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „ЧАСТИНА ТРЕТЯ“ на сторінці 1. Приємного читання.