Інвестування в інвестиційні фонди — один з найбільш поширених і високоефективних способів вкладення коштів у сучасному світі. Основною метою діяльності інвестиційних фондів є об'єднання (залучення) грошових ресурсів інвесторів з метою отримання прибутку від вкладення їх у цінні папери інших емітентів, корпоративні права та нерухомість.
Об'єднання капіталів багатьох вкладників дозволяє розширити спектр інвестиційних можливостей, знизити витрати і здійснювати професійне управління цими коштами. Вкладення в інвестиційні фонди має ряд переваг перед іншими можливими способами довгострокових вкладень, допомагаючи не лише уникнути знецінення грошей внаслідок інфляції, але й отримувати стабільний і високий дохід.
Інвестиційні фонди призначені для надійного короткострокового й довгострокового розміщення грошових ресурсів, для отримання доходу та довгострокового накопичення.
Перший інститут спільного інвестування у вигляді інвестиційної компанії з'явився у Бельгії у 1822 р. Перший інвестиційний фонд виник у Великобританії у 1831 році, але початком історії інвестиційних фондів прийнято вважати 1924 рік, коли у США був створений перший "взаємний фонд" Massachusetts Investment Trust.
Згідно із Законом України "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)" від 15 березня 2001р. інститут спільного інвестування (далі — ІСІ) — корпоративний інвестиційний фонд або пайовий інвестиційний фонд, який провадить діяльність, пов'язану з об'єднанням (залученням) грошових коштів інвесторів з метою отримання прибутку від вкладення їх у цінні папери інших емітентів, корпоративні права та нерухомість.
Управління активами ІСІ здійснює компанія з управління активами. Компанією з управління активами може бути юридична особа, що створюється відповідно до законодавства України.
Компанія з управління активами (КУА) — це юридична особа, що здійснює професійну діяльність з управління активами інвестиційних фондів на основі ліцензії, яку видає Національна комісія з цінних паперів і фондового ринку (НКЦПФР).
КУА проводить аналіз ринку цінних паперів, нерухомості та інших фінансових інструментів, і направляє кошти інвесторів на придбання активів фонду, які вказані в Інвестиційній декларації фонду: акції, облігації, нерухомість, інструменти грошового ринку тощо.
Основні переваги інвестиційних фондів:
• Висока дохідність. Інвестиційні фонди дають можливість отримання більш високої доходності у порівнянні з тією, що дають традиційні способи вкладення капіталу, наприклад депозит.
• Мінімізація ризику. Інвестиційні фонди, як правило, мають добре диверсифіковані портфелі, вкладаючи кошти у різні види активів, тим самим мінімізуючи ризики.
• Професійне управління. Коштами управляють висококваліфіковані спеціалісти, які на базі своїх знань, досвіду і ретельного аналізу ризику приймають рішення щодо найбільш вигідних вкладень коштів інвесторів, що дозволяє знизити ризик і збільшити розмір доходів.
• Зручність. Докладаючись на професіоналізм інвестиційних менеджерів, приватному інвесторові немає потреби самостійно вивчати специфіку фондового ринку, слідкувати за зміною ставок на цінні папери щоденно, а іноді й щогодинно. Разом з тим рядові інвестори отримують звіти про діяльність фонду і стан їх інвестицій.
• Ліквідність. Інша важлива перевага інвестиційних фондів — можливість продати акції чи інвестиційні сертифікати у зручний для їх держателя час. Інвестиційні фонди зобов'язані викуповувати інвестиційні сертифікати.
• Надійність. Права інвесторів захищені Законом України "Про інститути спільного інвестування (пайові і корпоративні інвестиційні фонди)". Всі аспекти діяльності компанії по управлінню активами чітко регулюються Державною комісією з цінних паперів і фондового ринку, банком-зберігачем активів фонду, а також аудиторам фонду.
Класифікація інститутів спільного інвестування
ICI залежно від порядку здійснення його діяльності може бути відкритого, інтервального та закритого типу.
ICI належить до відкритого типу, якщо він (або компанія з управління його активами) бере на себе зобов'язання здійснювати у будь-який час на вимогу інвесторів викуп цінних паперів, емітованих цим ICI (або компанією з управління його активами). Тобто відкритий фонд здійснює викуп цінних паперів у будь-який час і повертає кошти за вимогою інвестора.
ICI належить до інтервального типу, якщо він (або компанія з управління його активами) бере на себе зобов'язання здійснювати на вимогу інвесторів викуп цінних паперів, емітованих цим ICI (або компанією з управління його активами) протягом обумовленого у проспекті емісії строку, але не рідше одного разу на рік. Тобто інтервальний фонд здійснює викуп цінних паперів за вимогою інвестора протягом обумовленого в Проспекті емісії строку, але не рідше одного разу на рік.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Інвестування» автора О.М.Пєтухова на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „2.5. Інститути спільного інвестування“ на сторінці 1. Приємного читання.