За рівнем концентрації та централізації виробництва і капіталу підприємства поділяють на малі (дрібні), середні та великі {крупні).
Термін "концентрація" означає зосередження, нагромадження, насиченість, об'єднання.
Концентрація виробництва - процес дедалі більшого зосередження виробництва на великих підприємствах.
Концентрація капіталу - процес зростання капіталу за рахунок перетворення частини чистого доходу на капітал (капіталізації частини чистого доходу).
Централізація капіталу - процес добровільного об'єднання капіталів (акціонування) або поглинання одними капіталами інших, внаслідок чого відбувається процес укрупнення виробництва.
Показники рівня концентрації виробництва:
-чисельність зайнятих;
- обсяги виробництва;
- товарооборот;
- оборот капіталу;
- частка підприємства на товарному ринку;
- відсутність чи наявність конкуренції;
- відсутність чи наявність зовнішнього контролю. Найпоширенішими критеріями визначення масштабів підприємств (великі, середні чи дрібні) світовою практикою визнані:
- обсяг капіталу;
- чисельність зайнятих;
- обсяг випуску.
Законодавства різних країн встановлюють свою кількісну приналежність підприємств до того чи іншого типу.
Разом із тим, не слід ототожнювати велике, середнє та дрібне виробництво з поділом підприємств на аналогічні типи. В основі поділу підприємств на зазначенні вище три типи лежать кількісні показники, в основі ж поділу підприємництва - якісні характеристики.
Вибір типу підприємства значною мірою залежить від галузі, обраної для здійснення підприємницької діяльності.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Економічна теорія: Політекономія» автора Базилевича В. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „§ 4. Класифікація підприємств за розміром. Малий бізнес. Нові види підприємницької діяльності“ на сторінці 1. Приємного читання.