Розділ «ЛЕКЦІЯ 2.5. Культура мови і техніка мовлення як основні професійні інструменти у педагогічній діяльності вихователя ДНЗ»

Основи педагогічної техніки


1. Мова - найважливіший засіб людських стосунків. Функції мови


Про важливість мови в житті людини сказано багато. Зокрема:

1. "Спочатку було слово" (Біблія).

2. Мова - найважливіший засіб людських стосунків.

3. Людина без мови не була б людиною (Народна мудрість).

4. Як парость виноградної лози, плекайте мову. Пильно й ненастанно. Політь бур'ян. Чистіша від сльози вона хай буде... (Українська поезія).

5. Мова моя українська: батьківська, материнська... (Леся Українка)

6. Скільки мов знає людина, стільки разів вона людина.

Яке ж значення відіграє мова у житті людини? Прослідкуємо, яку роль відіграє вона для людини з народження.

Протягом короткого часу після народження людина нагадує в'язня, що не може встановити повноцінних зв'язків з навколишнім світом (як герой твору О. Дюма - людина в залізній масці, яку за наказом Людовіка XIV закували у залізну маску та кинули до в'язниці на 23 роки).

У перші тижні життя немовля ще не користується ні зором, ні слухом. Проте ці органи чуття швидко розвиваються і після 2-3 місяців стають найважливішими "пристроями" для встановлення контактів з довкіллям. А інші три органи чуття - дотик, смак, нюх - поступаються місцем. Тож мовлення є важливим вербальним засобом, що забезпечує взаємодію людини з навколишнім світом.

Функції мови

1) інформативна;

2) соціалізації;

3) формуюча, розвивальна (мовлення як основний важіль розвитку особистості, оскільки стимулює та сприяє розвитку інших психічних процесів);

4) презентативна (людина презентує себе засобом мови. Мова - це людина в цілому. Мова - невід'ємна частина характеру, яка якнайширше визначає особистість);

5) комунікативна;

6) виховна (особливо це стосується педагогічної професії; слово не повинно бути образливим, вульгарним, таким, що ранить).

В. О. Сухомлинський: "Будьте обачливим, щоб слово не стало кнутом, який, доторкаючись до ніжного тіла, обпікає, залишаючи на все життя глибокі сліди. Слово щадить, оберігає душу підлітка тільки тоді, коли воно є правдивим, йде від самого серця вихователя, коли у ньому немає упередженості, брехні, бажання "розпекти", "перебрати". Слово педагога повинно, перш за все, заспокоювати". Адже завдання кожної людини - високоякісне володіння літературною мовою.

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Основи педагогічної техніки» автора Пихтіна Н.П. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „ЛЕКЦІЯ 2.5. Культура мови і техніка мовлення як основні професійні інструменти у педагогічній діяльності вихователя ДНЗ“ на сторінці 1. Приємного читання.

Запит на курсову/дипломну

Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
Введіть тут тему своєї роботи