Від організації поставок матеріальних ресурсів на виробництво в необхідних асортименті, кількості та відповідної якості значною мірою залежать рівномірний і ритмічний випуск готової продукції, її якість і як результат — рівень прибутку та рентабельності підприємства.
Діяльність із забезпечення підприємства ресурсами має назву ь постачання або управління закупівлями[1]. Постачання — діяльність з організації зовнішніх поставок матеріалів, виробничих компонентів і/або готових продуктів від постачальника на виробничі підприємства, склади або в роздрібні магазини. Відповідний функціональний напрям логістики називається логістикою постачання або закупівельною логістикою. Логістика постачання (закупівельна логістика) — це управління матеріальними потоками в процесі забезпечення підприємства матеріальними ресурсами (сировиною, матеріалами, комплектуючими виробами і т.д.) . Коротка характеристика основних положень закупівельної логістики наведена в табл. 7.5.
Функціональний цикл постачання — цикл виконання замовлення на поставку продукції виробничо-технічного призначення для внутрішньовиробничого споживання. Він є частиною повного логістичного циклу. Його називають "логістикою на вході" [18].
Основна мета логістики постачання полягає в забезпеченні заготівлі матеріалів та покупних частин відповідно до програми виробництва (терміну, кількості, якості , асортименту) з мінімальними витратами. Цьому сприятиме реалізація окремих завдань: планування потреби в ресурсах; пошук та вибір джерел поставок; переговорів про умови поставок; розміщення замовлень у постачальників; закупівля й транспортування ресурсів, одержання на складі, перевірка відповідності, складування та зберігання.
Схема процесу закупівель, наведена на рис. 7.8 відображає об'єкти логістичного управління в закупівлі (постачанні) та вказує на те, що організація процесу постачання охоплює три підпроцеси:
- процес замовлення — у кого, коли, скільки, як;
- процес закупівлі і доставки — звідки, вид транспорту, транспортна технологія, маршрут ;
- утримання запасів на складі — рівень запасів, розміщення складів, управління запасами [67].
Таблиця 7.5. Коротка характеристика закупівельної логістики
Визначення | Мета та основні задачі | Моделі, методи, алгоритми |
Закупівельна логістика: функціональна область логістики, пов'язана з закупівлею матеріальних ресурсів (сировини, матеріалів, комплектуючих виробів і т.д.) Призначення: управління матеріальними потоками в процесі забезпечення підприємства матеріальними ресурсами. Область дії: частина матеріального потоку логістично-го ланцюга від постачальників матеріальних ресурсів до виробничих підрозділів. | Мета задоволення потреб виробництва в матеріалах з максимально можливою економічною ефективністю. Основні задачі - дотримування обґрунтованих термінів закупівлі сировини, матеріалів та комплектуючих виробів; - забезпечення точної відповідності кількості поставок потребам в них; - додержання вимог виробництва згідно якості сировини, матеріалів та комплектуючих виробів. Конкретні задачі: - визначення потреби в матеріальних ресурсах; - дослідження ринку закупівель; - вибір постачальників; - здійснення закупівель; - контроль поставок; - підготовка бюджету закупівель. | 1. Алгоритм вибору постачальника матеріальних ресурсів. 2. Методи прогнозування: - показників ринку сировини та матеріалів; - потреб, попиту (як окремі блоки в системах MRP, DRP); - інші. 3. Модель "зробити або купити" (Make or Buy). 4. ABC- метод. |
Відділ (служба) постачання (закупівель) є функціонально відокремленим підрозділом фірми та вхідною ланкою в логістичному ланцюзі постачання, тому йому необхідно встановлювати певні взаємовідносини з іншими структурними підрозділами підприємства для раціональної організації логістичного процесу. Приклад організаційної структури служби постачання наведено на рис. 7.9.
Типові проблеми, що виникають у сфері постачання:
- Зробити або купити? — встановити, які складові частини виробу (послуги) виготовляти на власних потужностях, а які стануть предметом закупівлі.
- Скільки купити і скільки зробити? — для відповіді на це запитання необхідне прогнозування потреб ринку, планування потреб в матеріалах.
Рис. 7.8. Схема процесу закупівель [84]
Рис. 7.9. Схема організаційної структури служби постачання промислового підприємства
- Де купити? — відповідь на це запитання вимагає встановлення джерел закупівлі та відповідних постачальників.
- Коли купити? — відповідь залежить від сформованої оптимальної системи управління запасами.
Виходячи з цього, діяльність логістичного підрозділу, що здійснює закупівлі, передбачає вирішення наступних задач:
- визначення потреби в матеріальних ресурсах;
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Логістика» автора Н.М.Тюріна на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „7.4. Організація постачання матеріальних ресурсів“ на сторінці 1. Приємного читання.