Досвід розвинутих країн та передових компаній показує, що логістика є стратегічним фактором успіху в сучасному бізнесі. Використання логістичного підходу в менеджменті вітчизняних підприємств є необхідною умовою підвищення ефективності господарювання, конкурентоспроможності та активізації їх інтеграції у світову економічну систему.
Як відомо, під логістикою розуміють інтегроване управління матеріальними та супутніми потоками для досягнення цілей підприємства з мінімально можливими витратами.
Пошук шляхів скорочення витрат у цій галузі йде у напрямку вдосконалення управління постачанням, збутом, зберіганням товарів, поліпшенням взаємодії постачальників, споживачів та посередників, зміни технології руху матеріальних потоків тощо. Концепція інтеграції цих процесів дістала назву "логістика". Головні переваги логістики полягають у:
- інтегрованому підході, що дозволяє координувати та синхронізувати діяльність суб'єктів господарювання на мікро- та макрорівні та є відображенням загального закону синхронізації як засобу оптимізації в природі та суспільстві;
- гнучкості логістичних систем, яка сприяє ефективному функціонуванню підприємств в умовах непевності та неочікуваного впливу негативних і позитивних чинників.
Впровадження методів логістичного менеджменту в практику господарювання дозволяє підприємствам істотно скоротити запаси, прискорити оборотність оборотних коштів, знизити собівартість продукції та логістичних витрат, найбільш повно задовольняти потреби споживачів в логістичному сервісі і, таким чином, отримати значні конкурентні переваги. Собівартість продукції сьогодні значною мірою визначається логістичними процесами. До того ж партнери нерідко основною вимогою висувають швидкість та своєчасність доставки, яка залежить від рівня логістичного менеджменту.
Особлива актуальність застосування логістики в економіці України як на макро- так і мікрорівні обумовлена таким:
- глобалізаційними та євроінтеграційними процесами, в яких Україна намагається брати активну участь;
- проникненням на український ринок ТНК та установлення стійких зв'язків з іноземними партнерами, які використовують нові підходи в управлінні;
- недостатнім використанням досить високого транзитного потенціалу України, обумовленого вигідним географічним положенням та потужним транспортним комплексом;
- стрімким розвитком ринку логістичних послуг (транспортних, складських та ін.) при незадоволеності зростаючого попиту на високоякісні послуги;
- тенденцією до логістичного аутсорсингу — передавання підприємствами логістичних послуг спеціалізованим операторам (логістичним провайдерам);
- наближенням параметрів промислового виробництва до сфери послуг — виготовлення продукції малими партіями на замовлення;
- створюваними логістикою додатковими можливостями виживання та розвитку підприємств в умовах нечітко прогнозованих економічних результатів, звуження попиту та кризи.
В останній час спостерігається зростання інтересу до логістики з боку керівників вітчизняних підприємств. Особливо це стосується підприємств, які мають більш-менш постійні відносини із західними іноземними замовниками їх продукції, деталей, вузлів. Західні партнери, застосовуючи стратегію управління постачальниками, нерідко навіть вимагають впровадження логістичного підходу у діяльність вітчизняного партнера.
В Україні з 2000 року логістика була включена до переліку нормативних дисциплін напряму підготовки "Менеджмент". Дослідження ринку праці показують, що в Україні попит на логістів перевищує пропозицію і буде довгий час підтримуватись на високому рівні. Однак, українські підприємства, які впроваджують інтегроване логістичне управління, становлять дуже незначну частку, а нерідко керівництво підприємства навіть немає уявлення про сутність логістичного підходу. Для цього необхідне прискорення подальшого поширення концепції логістики як світогляду суб'єктів господарювання України та її впровадження в якості практичного управлінського інструменту в підприємницькій діяльності.
Матеріал посібника охоплює широке коло питань логістики, починаючи від теоретичних основ логістики, особливостей побудови логістичних систем до процедур прийняття рішень по основних напрямах професійної діяльності менеджера з логістики.
Посібник підготовлено відповідно до навчального плану з підготовки фахівців за галузями знань 0306 "Менеджмент і адміністрування" напрямку підготовки 6.030601 "Менеджмент" на основі розробленого і апробованого авторами курсу лекцій і практичних занять з навчальних дисциплін "Логістика", "Міжнародна логістика" з використанням найновіших матеріалів. Зміст навчального посібника "Логістика" повністю відповідає структурі Галузевого стандарту підготовки бакалаврів напряму підготовки 6.030601 "Менеджмент".
Навчальний посібник складається із двох частин. Перша частина розкриває концептуальні засади логістики. У другій частині навчального посібника викладено засади логістичного управління підприємством у функціональних напрямках логістики. Вивчення матеріалу посібника дозволить:
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Логістика» автора Н.М.Тюріна на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „ВСТУП“ на сторінці 1. Приємного читання.