Розділ третій. Ситуація в регіоні та огляд сил ворогуючих сторін

Бойова група «Байєрсдорф»

Любачів, як згадував Роман Долинський, був «типовим» українським містом, приблизно в 50 кілометрах на північний захід від Львова, з переважаючим українським населенням та «з розвинутим громадським та кооперативним життям». Місцеві українці зітхнули з полегшенням, коли у їхньому районі з'явилася бойова група галицької дивізії військ СС, й, за спогадами дивізійників, щиро та сердечно прийняли українських вояків, вбачаючи в них свої захисників.

Петро Вершигора, командир Першої партизанської дивізії. Колишній музикант та режисер, під час війни вступив до лав РСЧА та брав участь в обороні Києва. З 1942 року в радянському партизанському русі, був одним з найближчих соратників С. Ковпака. Із грудня 1943 року очолив дивізію, з якою вирушив у рейд у Галичину. В 1944 році був удостоєний звання Героя Радянського Союзу та звання генерал-майор

Це не дивно, бо ситуація в цьому районі була дуже складна. Останні місяці українське населення жило під страхом терору з боку польських партизанів з Армії Крайової та Армії Людової. Поляки неодноразово нападали на українські села, а відомості про вбивства українських діячів, підпали, пожежі тощо зусібіч надходили все частіше.

Загалом польські партизанські загони не представляли великої загрози для бойової групи Байєрсдорфа. Її головним супротивником була Перша українська партизанська дивізія Петра Вершигори, яка складалася із трьох полків та окремого кавалерійського дивізіону. Дивізією вона називалася для гучномовності, оскільки чисельність її сягала близько 2000 осіб. Однак це був згуртований бойовий колектив добре навчених і досвідчених вояків зі своїми «традиціями, нормами моральної поведінки, дисципліною»[63], за плечима яких був не один рейд по німецьких тилах. Дивізія мала на озброєнні дві 76‑мм дивізійні гармати ЗІС‑3, батарею з шести 45‑мм протитанкових гармат[64], важкі кулемети «Максим», легкі кулемети ППД, міномети різних калібрів та легку автоматичну зброю.

Коли радянські партизани прийшли в цей регіон, то Вершигора зміг швидко порозумітися з поляками з Армії Людової, щоб розпочати спільні дії. Об'єднання зусиль радянських і польських прокомуністичних партизанів не було чимось дивним — про це згадує Вершигора у своїх мемуарах[65], а згодом воякам групи Байєрсдорфа вдалося захопити частину архіву одного з польських партизанських відділів, де була знайдена інструкція, що наказувала полякам співпрацювати з радянськими партизанами[66]. Завдяки польським загонам радянські партизани отримали додаткове посилення і в разі потреби могли сподіватися не менше, ніж на 1000–1500 польських повстанців, не враховуючи сюди підпільників та тих, хто їм співчував. До того ж, радянські партизани мали певну підтримку місцевого польського населення.

Партизанська дивізія Вершигори діяла в районі шести повітів: Любачів, Цешанів, Тарноград, Білгорай, Замость, Томашів. Одночасно в цьому ж районі (Тарноград — Любачів) до 27 лютого діяло кавалерійське партизанське з'єднання генерала М. Наумова, відтягуючи на себе значну частину німецьких охоронних сил. Сам Наумов у своїх спогадах так писав про ці події: «Наші невловимі диверсійні загони оперують в їх тилах і на флангах, підривають мости, мінують дефіле, знищують лінії зв'язку. Це збиває з толку гітлерівців: вони ніяк не можуть зрозуміти, де наші головні сили і куди слід спрямувати основний удар. Ми ж зібрані в кулак у лісній глухомані, по декілька разів на день змінюємо місце свого розташування»[67]. Але Наумов не затримався на польській території надовго, 27 лютого звернувши у Львівську область, де діяв до 22 березня 1944 року.

Ці терени були вкриті густими лісами, що надзвичайно сприяло партизанським діям. Зазвичай у потрібні регіони відправлялися невеличкі диверсійно-розвідувальні групи, які виконували своє завдання, а потім розчинялися в місцевості, повертаючись до основних сил. Мобільність партизанських загонів, що орудували у цьому лісистому районі, вражає. Зазвичай вони пересувалися верхи, а для транспортування кулеметів чи мінометів використовували сани. Це дозволяло їм швидко пересуватися з місця на місце і тримати ініціативу у своїх руках. До цього додавалося ще й блокування шляхів сполучення — мінуванням доріг, підривом мостів та нищенням ліній зв'язку. Таким чином, слабким німецьким силам у цьому районі залишалися лише марні спроби вхопити постійно вислизаючі партизанські загони, які завдавали й завдавали свої удари.

23 лютого 1944 року Вершигора доповів у Центр, що його бійці вивели з ладу залізничні шляхи Львів — Варшава, Володимир-Волинський — Люблін, Рава-Руська — Ярослав, знищивши при цьому 12 ешелонів[68]. Тобто до початку німецької антипартизанської операції загони Вершигори діяли доволі активно, створюючи серйозні ускладнення для німців — здійснювали набіги на міста і села, знищували німецькі установи та невеличкі гарнізони, перерізали шляхи сполучення, завдяки чому в цих районах настав хаос. Недарма в німецькому звіті про радянську партизанську активність у період з 16–29 лютого 1944 року зазначалося: «Внаслідок ситуації, що склалася на фронті, в північно–західній частині групи армій потужні, озброєні важкою зброєю і, вірогідно, включаючи в себе частину регулярної армії, партизанські з'єднання вступили на територію польського Генерал-Губернаторства. Проводячи численні акції саботажу, особливо на основних шляхах підвозу, загони… змогли пробитися до річки Сан поблизу Перемишля і Лежайська, де закріпилися в лісистій місцевості навколо Білгораю. Звідси вони погрожують залізничним лініям Перемишль — Люблін та Люблін — Львів, а також ряду важливих військових та промислових підприємств»[69].

Для винищення партизанської загрози разом з групою Байєрсдорфа на Холмщину була перекинута ще значна кількість частин поліції, різноманітних тилових і допоміжних підрозділів Вермахту. Зокрема, Вільгельм Коппе задіяв і частини 5‑го галицького добровольчого полку СС. Але загальну кількість та склад сил, які були виділені німецьким командуванням для цієї антипартизанської акції, визначити вкрай важко. Згідно з даними радянських партизанів, німці кинули проти дивізії Вершигори такі сили: 115‑й охоронний полк, 1‑й, 22‑й та 26‑й поліційні полки СС, 1‑й та 2‑й полки дивізії «Галичина», 500‑й танковий полк, окремі батальйони організації «Тодт», армійські та тилові резерви 4‑й танкової армії, а також «частини 8-ї дивізії СС Роммеля та нідерландської дивізії СС “Вікінґ”»[70]. Що ж, спробуємо розібрати ці дані.

Вояки бойової групи на відкритій залізничній платформі. На задньому плані можемо бачити застарілий кулемет МС‑08, з чого зробимо висновок, що це вояки 2-і роти ваффен–оберштурмфюрера Соболевського. Поки не дуже холодно, тому вояки, вдягнені в шинелі, пілотки та кепі, почуваються доволі комфортно

Зіставивши інформацію з різних джерел, доходимо висновку, що далеко не всі з цих формувань справді були задіяні в боях проти Першої партизанської дивізії, оскільки частина з них узагалі перебувала на інших ділянках фронту. З-поміж зазначених поліційних полків СС на території Генерал-Губернаторства перебував лише 22‑й поліційний полк СС, що ним командував оберст шутцполіції Рудольф Гарінґ. 1‑й батальйон цього полку дислокувався в Любліні, а штаб, 2‑й і 3‑й батальйони — у Варшаві[71], тому, найімовірніше, полк справді був задіяний у цій операції. Водночас 1‑й поліційний полк СС дислокувався у Білорусі, а 26‑й — на північній ділянці Східного фронту[72].

115‑й охоронний полк ландшутца (Landesschutzen Regiment z. B.V. 115) справді перебував у Генерал-Губернаторстві і тому цілком міг бути задіяний у цій акції.

500‑й запасний танковий полк базувався на полігоні Падеборн і займався навчанням екіпажів для танків «Тигр»[73], а інших танкових полків з таким номером у Вермахті на цей момент не існувало. Проте в цей час у Східній Польщі якраз перебувала 5-та поліційна танкова рота, яка складалася із трьох взводів‑1‑й та 2‑й були оснащені бронемашинами «Штейер», а 3‑й взвод складався з п'яти трофейних французьких танків «Гочкіс»[74] (які німці часто використовували в антипартизанській боротьбі). Таким чином, найімовірніше, саме цей бронетанковий підрозділ і був застосований німцями проти партизанів Вершигори. Також не треба забувати про чотири штурмові гармати з полігону Гайделяґер, які підтримували бойову групу «Байєрсдорф», бо навіть не дуже обізнані в німецькій військовій техніці дивізійники приймали ці самохідки за танки.

Щодо присутності в цьому районі дивізій СС, то тут радянські твердження не витримують жодної критики. Так, 8‑ма кавалерійська дивізія СС «Флоріан Ґейер» на даний момент перебувала на переформуванні в Угорщині (і ніякий Роммель нею не командував), а дивізія СС «Вікінґ» у цей час базувалася в Польщі, де відновлювалася після Корсунь-Шевченківського котла, а в першій половині березня бойова група дивізії була відправлена під Ковель[75]. Тобто жодна з них аж ніяк не могла воювати проти дивізії Вершигори у зазначений період. Теоретично, якісь окремі невеличкі підрозділи цих дивізій, що випадково опинилися в зазначеному районі, і могли брати участь у цій антипартизанській акції, однак навіть у такому разі казати про задіяння цих дивізій аж ніяк не можна. Те саме і з дивізією «Галичина», яка була представлена групою «Байєрсдорф» чисельністю близько 1600 осіб.

За даними М. Мельника, у регіоні операцій бойової групи «Байєрсдорф» також діяли такі частини: 2‑й батальйон 5‑го галицького добровольчого полку СС (діяв у регіоні Краснік — Білгорай — Замосць із 24 лютого), 1‑й батальйон 4‑го поліційного полку СС (колишній 316‑й поліційний батальйон), 2‑й батальйон 25‑го поліційного полку СС (колишній 67‑й резервний поліційний батальйон), 3‑й батальйон 17‑го поліційного полку СС та моторизований жандармський батальйон СС[76]. За іншими даними, 3‑й батальйон 17‑го поліційного полку СС якраз у лютому 1944 року був перекинутий у Югославію, тому перебувати в Східній Польщі в цей момент він навряд чи міг[77].

Також можна з упевненістю стверджувати, що в цій антипартизанській операції німцями були задіяні різноманітні дрібні резервні підрозділи Вермахту, частини поліції та допоміжних формувань, як, до прикладу, 72‑й моторизований взвод жандармерії[78]. На жаль, відстежити бойовий шлях більшості цих підрозділів дуже важко. Однак усе це свідчить про те, що німці мобілізували майже всі сили, що були під рукою, для нейтралізації партизанської загрози в цьому регіоні. Бойова група Байєрсдорфа виявилася найчисельнішою і найсильнішою серед усіх німецьких підрозділів.

Німці планували провести операцію на оточення і знищення партизанів у три етапи. Їхні з'єднання, об'єднані в чотири бойові групи, мали наступати на партизанські загони з чотирьох напрямків, поступово відтісняючи їх, щоб у результаті вигнати їх на голе, необліснене Щебженецьке плоскогір'я, де партизанам було б важко знайти укриття[79]. Група Байєрсдорфа була зосереджена в південному секторі у районі Краснік — Любачів — Чесанів — Замосць — Тарноград — Білгорай — Томашів. За інформацією М. Мельника, поряд діяли такі німецькі поліційні формування: 2‑й батальйон 5‑го галицького добровольчого полку СС, 2‑й батальйон 25‑го поліційного полку СС, 3‑й батальйон 17‑го поліційного полку СС (врахуйте нашу ремарку вище стосовно цього батальйону) та моторизований жандармський батальйон СС, що з 24 лютого оперували в районі Краснік — Білгорай — Замосць[80]. Дізнавшись про зосередження німецьких військ, партизани почали відходити у південно-східну частину білгорайських лісових масивів, намагаючись знайти укриття і сподіваючись, що німці не будуть прочісувати ці ліси.

Таким чином, для цієї антипартизанської акції німецьке командування задіяло в цілому другорядні сили, з яких бойова група «Байєрсдорф» була найсильнішою. Цікаво, що ця антипартизанська операція так і не мала особистої кодової назви. Загальне керівництво нею здійснював обергруппенфюрер СС Вільгельм Коппе, тому для легкості та за німецькою традицією ми умовно об'єднаємо всі ці частини та підрозділи під назву бойова група «Коппе». Варто сказати, що одночасно німці проводили активні антипартизанські операції в Галичині, в тилу 4-ї танкової армії, де ними були задіяні досить серйозні сили. Саме ця операція була найважливішою в той час, а дії групи Коппе мали допоміжний характер, хоча теж були значущими, з огляду на потребу стабілізації ситуації у регіоні.


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Бойова група «Байєрсдорф»» автора Роман Пономаренко на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ третій. Ситуація в регіоні та огляд сил ворогуючих сторін“ на сторінці 1. Приємного читання.

Запит на курсову/дипломну

Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
Введіть тут тему своєї роботи