Світові природні ресурси
Споживання найбільшої частини природних ресурсів припадає у наш час на промисловість. їхня вартість (у тому числі вартість палива й електроенергії) у сумарних витратах на виробництво промислової продукції становить близько 75 %. Оскільки запаси окремих видів вичерпних ресурсів неоднакові і поширені вони нерівномірної то це ставить перед багатьма країнами дуже гострі проблеми забезпечення основними видами сировини.
Однак забезпеченість ресурсами залежить не тільки від бідності чи багатства на них певної території, але й від обсягів їхнього видобутку (заготівлі) та споживання. Отже, ресурсозабезпеченість — це співвідношення між величиною запасів природних ресурсів і розмірами їхнього використання.
Ресурсозабезпеченість розраховують в кількості років, на яких вистачить цього ресурсу при певних обсягах використання, або у запасах на одну особу.
На всіх етапах розвитку людського суспільства природні ресурси були важливою передумовою соціально-економічного прогресу держав. Однак їхнє перетворення на різні економічні ресурси, залежить від способу організації у них виробництва, вміння людей раціонально їх використовувати.
Географія світових природних ресурсів
Мінеральні ресурси
Земельні ресурси
Водні ресурси
Загальний об'єм гідросфери Землі складає майже 1,4 млрд км3. Населення, промисловість і сільське господарство потребують прісної води, ресурси якої становлять 2—2,5 % загального об'єму гідросфери. Серед них найдоступнішими для використання є ресурси річкового стоку, що дорівнюють 40 тис. км3 на рік.
Запаси легкодоступної прісної води розподілені на планеті дуже нерівномірно. Так, в Африці лише близько 10 % населення забезпечені регулярним водопостачанням, тоді як у Європі цей показник перевищує 95 %. Найбільші запаси прісної води у розрахунку на одну особу має найсухіший материк — Австралія (56 м ), а найменші — Азія (3,8 м3).
Світові запаси води становлять 7,1 м на одну особу, а річне водоспоживання людства на початку XXI ст. становило близько 6 тис. км3. Приблизно половина усієї використовуваної прісної води втрачається. Таке становище Створює реальну загрозу виникнення дефіциту прісної води в глобальному масштабі.
Одним зі шляхів подолання наростаючого дефіциту прісної води є її економне витрачання на виробничі і побутові потреби, а також припинення скидання промислових, сільськогосподарських і комунально-побутових стічних вод у внутрішні водойми і моря, введення оборотного водопостачання.
Рослинні ресурси
Ресурси Світового океану
Рекреаційні ресурси
СВІТОВЕ ГОСПОДАРСТВО
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Географія» автора Й.Р.Гілецький на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „ГЕОГРАФІЯ СВІТОВИХ ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ“ на сторінці 1. Приємного читання.