Разом із розвитком ринкових відносин, виникненням нових взаємозв'язків між усіма господарюючими суб'єктами зростає ймовірність появи непередбачуваних ситуацій, підвищується ступінь ризику на усіх рівнях. Найбільш ефективним методом управління ризиком упродовж багатьох тисячоліть є страхування.
У країнах з розвиненим ринковим господарством страхування є одним із стратегічних секторів економіки. Воно забезпечує стабільність у суспільстві, гарантує власникам відшкодування збитків при загибелі майна й втраті доходу, захищає людину у багатьох випадках життя. Страхування —невід'ємний атрибут цивілізованого суспільства.
Український страховий ринок ще відносно молодий і перебуває у стадії формування. Але уже сьогодні появляються ознаки того, що страхування стає важливим сегментом ринкових економічних відносин. Саме страхування в змозі забезпечити не тільки безпеку, стабільність, соціальні гарантії в суспільстві через механізм страхового захист)', але у перспективі може стати серйозним механізмом перерозподілу інвестиційних ресурсів і механізмом вирішення питання зайнятості населення.
У сучасних економічних умовах страхування—чи не єдина галузь економіки України, яка протягом останніх років має стабільний значний щорічний приріст обсягів наданих послуг. Водночас, незважаючи на номінальне зростання обсягів страхового ринку, ця галузь забезпечує сьогодні перерозподіл незначної частини внутрішнього валового продукту. Українські страхові компанії ще не акумулювали вагомий обсяг інвестиційних ресурсів, тому їх частина у вітчизняній економіці ще доволі мала.
Характер діяльності страхової організації відповідатиме середовищу, коли страховик реалізовуватиме потрібну даному ринку послугу і при цьому результат його діяльності відповідатиме сподіванням керівництва. Цей стан забезпечується якісним і своєчасним виконанням усіх управлінських функцій: прогнозування, планування, організації, мотивації, координації і контролю, а також відповідним рівнем складових потенціалу: кваліфікації спеціалістів, матеріально-технічної бази, технології страхування тощо. У разі порушення відповідності сподіваний результат не буде досягатися і, відповідно, страхова організація зазнаватиме збитків як матеріальних, так і у вигляді зниження довіри до неї.
В умовах посткризового відновлення вітчизняного страхового ринку актуальність і необхідність вирішення завдань, пов'язаних з ефективним розподілом ризиків суб'єктів господарювання суб'єктів підприємництва різних форм власності і видів діяльності, визначили й обумовили потребу підготовки висококваліфікованих спеціалістів, навчальні плани яких передбачають дисципліни "Страхування".
Дисципліна "Страхування" належить до теоретико-прикладних дисциплін при підготовці спеціалістів фінансового профілю: у теоретичному плані вона має поглибити фундаментальні знання щодо сутності страхування, природи ризиків, потреби в їх оцінці, методів покриття тощо; у прикладному плані — закласти базові знання з організації страхування ризиків та сформувати навички проведення прямого страхування, перестрахування і співстрахування, оптимізації страхового портфеля, оцінки фінансової надійності страховика.
Зміст дисципліни "Страхування" розкривається в темах, визначених типовою програмою і згрупованих за двома змістовними модулями: МОДУЛЬ 1 Сутність та організаційні засади страхової діяльності Тема 1. Сутність, принципи і роль страхування Тема 2. Класифікація страхування Тема 3 Страхові ризики та їх оцінювання
Тема 4. Страховий ринок, страхова організація, державне регулювання страхової діяльності в Україні.
МОДУЛЬ 2. Основи галузевого страхування і теорії фінансової надійності страхової компанії
Тема 5. Особисте страхування
Тема 6. Майнове страхування
Тема 7. Страхування відповідальності
Тема 8. Перестрахування і співстрахування
Тема 9. Доходи, витрати, і прибуток страхової компанії
Тема 10. Фінансова надійність страхової компанії
Мета дисципліни полягає у формуванні системи теоретичних знань та практичних навичок в області страхування у майбутніх спеціалістів.
Предмет дисципліни: вивчення специфічних економічних відносин, що складаються в процесі передачі юридичними та фізичними особами за певну плату ризику матеріальних і фінансових втрат спеціалізованій організації, яка в разі настання обумовленої в договорі (полісі) події здійснює відповідні грошові виплати потерпілим.
Завдання вивчення дисципліни "Страхування" полягають у доведенні до студентів змісту страхування, формування цілісного уявлення про необхідність та сутність страхового бізнесу, про обов'язкове та добровільне страхування, законодавчу базу, що регулює розвиток страхування в Україні, формуванні цивілізоване ставлення до колективного та особистого майна, власного життя та здоров'я, відповідальності перед третіми особами.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Страхування» автора Говорушко Т.А. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „ВСТУП“ на сторінці 1. Приємного читання.