Розділ «Тема 1 РИТОРИКА: НАУКА І МИСТЕЦТВО СЛОВА»

Ви є тут

Риторика

"Знать, от Бога і голос той, і ті слова ідуть між люди... !" (Тарас Шевченко)

1.1. Із історії риторики.

1.2. Ораторське мистецтво як соціальне явище.


1.1. Із історії риторики



1.2. Ораторське мистецтво як соціальне явище


Термін "ораторське мистецтво" (від лат. oratio - мова, красномовство) античного походження. Його синонімами є грецьке слово "риторика" (rhetorik) і українське "красномовство".

Під ораторським мистецтвом слід розуміти передусім високий ступінь майстерності публічного виступу, якісну характеристику ораторської мови, майстерне володіння живим словом. Ораторське мистецтво - це мистецтво побудови та публічного вимовлення промови з метою бажаного впливу на аудиторію.

Подібне тлумачення ораторського мистецтва існувало ще в античні часи. Наприклад, Аристотель визначав риторику як "здатність знаходити можливі способи переконання щодо кожного даного предмета ".

"...красномовство є дар приголомшувати душі, переливаючи в них свої пристрасті, і повідомляти їм образ своїх понять ". Ораторським мистецтвом називають також науку про красномовство, що історично склалася, і навчальну дисципліну, що вивчає основи ораторської майстерності.

Відзначимо ще одну особливість ораторського мистецтва. Воно має складний синтетичний характер. Філософія, логіка, психологія, педагогіка, мовознавство, етика, естетика — ось науки, з якими пов'язане ораторське мистецтво. Фахівців різного профілю цікавлять різні проблеми красномовства. Наприклад, лінгвісти розробляють теорію культури усної мови, дають рекомендації ораторам, як користуватися багатством рідної мови. Психологи вивчають питання сприйняття і впливу мовного повідомлення, вивчають проблеми стійкості уваги під час публічного виступу, досліджують психологію особи оратора, психологію аудиторії як соціально-психологічної спільноти людей. Логіка вчить оратора послідовно і чітко висловлювати свої думки, правильно будувати виступ, доводити істинність положень, що висуваються, і спростовувати помилкові твердження супротивників.

У сучасній теорії мовної комунікації риторика розуміється як:

1) наука про ораторське мистецтво;

2) зведення правил ораторського мистецтва, або навчальної дисципліни;

3) зловживання ораторським мистецтвом.


Теми для обговорення



Завдання. Тренінги. Ігри



Словникова скринька



Мудрість від мудрих


МАРК ТУЛЛІЙ ЦИЦЕРОН

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Риторика» автора Олійник О. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Тема 1 РИТОРИКА: НАУКА І МИСТЕЦТВО СЛОВА“ на сторінці 1. Приємного читання.

Запит на курсову/дипломну

Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
Введіть тут тему своєї роботи