5. У зв’язку з набранням чинності цим Кодексом штрафні санкції, які можуть бути накладені на платників податків за порушення нормативних актів Кабінету Міністрів України, центрального податкового органу, положень, прямо передбачених цим Кодексом, починають застосовуватися до таких платників податків за наслідками податкового періоду, наступного за податковим періодом, протягом якого такі акти були введені в дію.
5. ПК України, передбачено, що штрафні санкції, які можуть бути накладені на платників податків за порушення нормативних актів Кабінету Міністрів України, центрального податкового органу, положень, прямо передбачених цим Кодексом, починають застосовуватися до платників податків за наслідками податкового періоду, наступного за податковим періодом, протягом якого такі акти були введені в дію. Відповідно до т. 50 ПК України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 ПК України).
Нормативний акт — це прийнятий уповноваженим державним чи іншим органом у межах його компетенції офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, носить загальний чи локальний характер та застосовується неодноразово (роз’яснення Вищого арбітражного суду від 26.01.2000 № 02-5/35 «Про деякі питання практики ви рішення спорів, пов’язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів»). Пунктом 1 параграфу 45 розділу 5 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 № 950, встановлено, що акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов. Відповідно до статті 4 Закону України від 04.12.1990 № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» та норм Положення про Державну податкову адміністрацію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2007 № 778 (далі — Положення), ДНА України є центральним податковим органом. Згідно з підпунктом 2 пункту 4 Положення ДНА України, відповідно до покладених на неї завдань, видає у випадках, передбачених законом, нормативно-правові акти з питань оподаткування. ДПА України в межах своїх повноважень на основі та на виконання актів законодавства видає накази та розпорядження (пункт 7 Положення). Враховуючи зазначене, штрафні санкції, які можуть бути накладені на платників податків за порушення постанов Кабінету Міністрів України, наказів та розпоряджень ДПА України, положень, прямо передбачених ПК України, у сфері справляння податків і зборів починають застосовуватись до таких платників податків за наслідками податкового періоду, наступного за податковим періодом, протягом якого такі акти були введені в дію[447].
6. Не застосовуються фінансові санкції до платників податку на прибуток підприємств та платників податків, що перейшли на загальну систему оподаткування, за порушення податкового законодавства за наслідками діяльності у другому — четвертому календарних кварталах 2011 року.
6. ПК України зазначає, що у 2011 році за наслідками діяльності у другому — четвертому календарних кварталах (див. коментар ст. 34 розділу I) до платників податку на прибуток підприємств та платників податків, що перейшли на загальну систему оподаткування, яка складається із сукупності податків і зборів (обов’язкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів, і справляються у порядку, встановленому цим Кодексом, фінансові санкції передбачені главою 11 розділу II ПК України за порушення податкового законодавства не застосовуються.
7. Штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
З 1 липня 2011 року закінчився термін дії коментованого пункту, а саме: штрафних санкцій в розмірі не більше 1 гривні, які були встановлені з 1 січня по 30 червня 2011 року.
З 1 липня 2011 року вступає в дію ст. 119 ПК України, згідно з якою за неподання або порушення порядку подання платником податків інформації для формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб — платників податків, передбаченого цим Кодексом, — тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 85 гривень.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 170 гривень.
8. У випадках, визначених цим Кодексом, до вступу в дію статті 39 цього Кодексу застосовується пункт 1.20 статті 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Згідно з п. 1 розділу XIX ПК України ст. 39 розділу І набирає чинності з 1 січня 2013 року, а пп. 2 п. 2 цього ж розділу XIX передбачає, що п. 1.20 ст. 1 Закону України від 28.12.1994 № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» не втрачає своєї чинності до 1 січня 2013 р. У системному взаємозв’язку з цими положеннями і перебуває п. 8 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення», який вказує, що до вступу в дію ст. 39 розділу І ПК України використання категорії «звичайна ціна» у податкових відносинах регулюється п. 1.20 ст. 1 згаданого Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
9. Тимчасово, до розробки та впровадження в дію автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронної звітності» відповідно до пункту 49.17 статті 49 цього Кодексу, діє Порядок з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв’язку, затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 10 квітня 2008 року № 233 та зареєстрований у Міністерстві юстиції України 16 квітня 2008 року за № 320/15011.
Положення цього пункту покликані на удосконалення електронного документообігу Центральним органом виконавчої влади, процедури подання електронної звітності засобами телекомунікаційного зв’язку до міністерств, відомств інших центральних органів державної влади та фондів загальнообов’язкового державного страхування, шляхом розробки автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронної звітності» (див. коментар пункту 49.17 статті 49).
Автоматизована (інформаційна) системи — це організаційно-технічна система, яка має відповідний сертифікат (атестат) захищеності та складається із комплексу засобів електронно-обчислювальної техніки і зв’язку для обробки й передачі даних, методів та алгоритмів обробки у вигляді відповідного програмного забезпечення, інформації яка обробляється, персоналу і користувачів системи.
3 моменту впровадження в дію автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронної звітності» втрачає чинність Порядок з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв’язку, затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 10 квітня 2008 року № 233 та зареєстрований у Міністерстві юстиції України 16 квітня 2008 року за № 320/15011.
10. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, Державної податкової адміністрації України та інших центральних органів виконавчої влади, прийняті до набрання чинності цим Кодексом на виконання законів з питань оподаткування, та нормативно-правові акти, які використовуються при застосуванні норм законів про оподаткування (в тому числі акти законодавства СРСР), застосовуються в частині, що не суперечить цьому Кодексу, до прийняття відповідних актів згідно з вимогами цього Кодексу.
Коментований пункт встановлює умови дії підзаконних актів з питань оподаткування, видані Кабінетом Міністрів України, Державною податковою службою України та іншими міністерствами і відомствами до набрання чинності Податковим кодексом України, тобто до 1 січня 2011 року, а також пріоритетність норм над іншими нормативно-правовими актами.
Вважається, що кодифікований акт (прийнятий у вигляді закону) має певний пріоритет стосовно інших нормативно-правових актів, у тому числі й законів, які регулюють відносини у відповідній сфері. Тобто якщо норми Кодексу суперечать нормам якогось нормативно-правового акта, прийнятого раніше, то застосовуються положення Кодексу, а нормативно-правовий акт, і навіть закон, підлягає змінам відповідно до нового (у даному випадку — податкового) законодавства.
Якщо положення зазначених вище підзаконних нормативно-правових актів суперечать положенням цього Кодексу, то вони не можуть застосовуватися, оскільки вищу юридичну силу мають норми Кодексу як будь-якого закону.
Ці нормативно-правові акти застосовуються тільки в частині, що не суперечить Кодексу, та діють до моменту видання нових нормативно-правових актів з відповідних питань на виконання положень Кодексу.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Науково-практичний коментар до Податкового кодексу України: в 3 т.» автора Колектив авторів на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „РОЗДІЛ XX ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ“ на сторінці 28. Приємного читання.