РОЗДІЛ XX ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ

Науково-практичний коментар до Податкового кодексу України: в 3 т.

Підрозділ 1. Особливості справляння податку на доходи фізичних осіб

1. Податок на доходи фізичних осіб, нарахований, але не сплачений податковим агентом до бюджету всупереч порядку, що діяв до набрання чинності цим Кодексом, на дату набрання чинності цим Кодексом вважається податковим боргом за узгодженим податковим зобов’язанням та підлягає відображенню у податковому розрахунку за результатами першого звітного кварталу, протягом якого набирає чинності цей Кодекс, а також стягується з податкового агента із застосуванням заходів відповідальності, передбачених цим Кодексом.

У даному положенні законодавець врегульовує питання щодо сплати податку з доходів фізичних осіб, що був нарахований, проте не сплачений платником податку в період до набрання чинності Податкового кодексу України, тобто до 1 січня 2011 р. (п. 1 розділу XIX цього Кодексу). Порядок сплати податку на доходи фізичних осіб до 1 січня 2011 року відбувався відповідно до ст. 8 Закону України від 22.05.2003 № 889-IV «Про податок з доходів фізичних осіб». У вказаному нормативно-правовому акті зазначено, що податковий агент (див. коментар до пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14, ст. 18 цього Кодексу) повинен сплатити податок до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу (п. 164.1, ст. 164 цього Кодексу). Якщо оподатковуваний дохід був нарахований, але не виплачений платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого зараховуваного доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду (протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Якщо оподатковуваний дохід виплачується у не грошовій формі чи готівкою з каси резидента, то податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, наступного за днем такої виплати.

У випадку не сплати податковим агентом податку на доходи фізичних осіб у встановлені вище строки, податкові зобов’язання по даному податку, при набранні чинності даного Кодексу, набувають статусу податкового боргу (пп. 14.1.175, п. 14.1, ст. 14 цього Кодексу) за узгодженим податковим зобов’язанням (пп. 14.1.156, п. 14.1, ст. 14 цього Кодексу). Податковий агент повинен відобразити даний податковий борг у податковому розрахунку за результатами першого звітного кварталу (див. коментар до ст. 34), протягом якого набирає чинності цей Кодекс. У зв’язку з порушенням законодавчо встановлених термінів щодо сплати податку з доходів фізичних осіб при стягненні боргу до податкового агента застосовуються ряд заходів відповідальності, які передбачені в главі 8 даного Кодексу.

2. Інвестиційний збиток, отриманий платником податку на доходи фізичних осіб на 1 січня року набрання чинності цим Кодексом, враховується при обчисленні інвестиційного прибутку, отриманого за операціями з цінними паперами чи деривативами, що перебувають в обігу на організованому ринку цінних паперів, починаючи з результатів за такий рік у частині збитків, понесених внаслідок продажу інвестиційних активів через професійних торговців цінними паперами. Обов’язок документального підтвердження розміру зазначених збитків покладається на платника податку.

Дане положення врегульовує питання обчислення інвестиційного прибутку, позитивної різниці між доходами (див. коментар до пп. 170.2.2, п. 170.2, ст. 170 цього Кодексу), отриманими платником податку за операціями з цінними паперами (див. ст. 3 Закону України від 23.02.2006 № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок») та деривативами (див. коментар до пп. 14.1.45, п. 14.1, ст. 14 цього Кодексу), з моменту набрання чинності Податкового кодексу України, тобто з 1 січня 2011 р. (п. 1 розділу XIX цього Кодексу).

Законодавець зазначає, що інвестиційний збиток, отриманий платником податку на доходи фізичних осіб (див. коментар до пп. 170.2.3, п. 170.2, ст.170 цього Кодексу) на 1 січня 2011 року враховується при визначенні інвестиційного прибутку, який одержано від здійснення операцій з цінними паперами чи деривативами, що перебувають на організованому ринку цінних паперів (див. ст. 2 Закону України від 23.02.2006 № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок»). Відображається отриманий інвестиційний збиток у загальному фінансовому результаті за відповідний рік, у частині збитків, понесених внаслідок продажу інвестиційних активів (див. коментар до пп. 170.2.7, п. 170.2, ст. 170 цього Кодексу) через професійних торговців цінних паперів: господарських товариств, для яких операції з цінними паперами є виключним видом діяльності, а також банків (ст. 17 Закону України від 23.02.2006 № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок»). Платник податку в обов’язковому порядку підтверджує розмір відображеного ним у звітності збитку належною документацією.

3. Не підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб кошти, що сплачені за роботи та/або послуги, виконані та надані на території України або за її межами у період підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу, зокрема (але не виключно) у вигляді заробітної плати, відшкодування видатків та добових таким особам (крім резидентів України незалежно від їх участі у проведенні зазначеного чемпіонату):

(Абзац перший пункту 3 підрозділу 1 розділу XX із змінами, внесеними згідно із Законом України № 3292-VI від 21.04.2011)

— представникам або посадовим особам асоціацій — членів УЄФА;

— членам делегацій, що беруть участь у чемпіонаті, у тому числі членам команд, які здобули право на участь у чемпіонаті;

— фізичним особам, акредитованим УЄФА.

Дохід інших нерезидентів, отриманий у період підготовки та проведення чемпіонату із джерел походження з України, підлягає оподаткуванню на загальних підставах з урахуванням положень міжнародних договорів України про усунення подвійного оподаткування доходів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

(Абзац п’ятий пункту 3 підрозділу 1 розділу XX із змінами, внесеними згідно із Законом України № 3292-VI від 21.04.2011)

Дане положення врегульовує питання сплати податку на доходи фізичних осіб окремими фізичними особами у період підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 р. з футболу. Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про організацію та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні» від 19.04.2007 № 962-У періодом підготовки та проведення чемпіонату вважається проміжок часу, що починається з 1 січня 2008 р. і закінчується через два тижні після його проведення. Згідно з коментованим положенням на вище зазначений період не підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб окремі види доходів фізичних осіб, зокрема кошти, що сплачені за роботи та/або послуги, виконані та надані на території України або за її межами у вигляді заробітної плати, відшкодування видатків та добових таким особам тощо.

Положення даного пункту застосовуються виключно до нерезидентів (іноземців, осіб без громадянства, громадян України, які мають постійне місце проживання за межами України, у тому числі ті, що тимчасово перебувають на території України), що безпосередньо беруть участь у чемпіонаті, забезпечують його організацію, здійснюють контроль за його проведенням тощо. Такими особами є: представники або посадові особи футбольних асоціацій, які є членами УЄФА (Союзу Європейських футбольних асоціацій), зокрема голови футбольних асоціацій відповідних країн, їх заступники та інші уповноважені відповідними футбольними асоціаціями особи, які мають усі необхідні підтверджувальні документи, що визначають їх статус; члени делегацій, які беруть участь у чемпіонаті, у тому числі члени команд, які здобули право на участь у чемпіонаті, зокрема футболісти команд, які є учасниками фінальної частини чемпіонату, тренерський та інший обслуговуючий персонал збірних та інші особи, які входять до делегацій відповідних збірних і мають підтверджувальні документи, що визначають їх статус; фізичні особи, акредитовані УЄФА, зокрема судді, залучені до обслуговування чемпіонату, представники засобів масової інформації, комерційні партнери та їх працівники або будь-які інші особи, акредитовані УЄФА у зв’язку з проведенням чемпіонату.

Доходи осіб, залучених до організації та проведення чемпіонату, що підпадають під вищезазначені категорії, але є резидентами України, оподатковуються на загальних підставах за ставками, що визначені ст. 167 Кодексу.

У період підготовки та проведення чемпіонату будь-які доходи, отримані нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України, що визначені у пп. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, підлягають оподаткуванню на загальних підставах з урахуванням положень міжнародних договорів України про усунення подвійного оподаткування доходів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Порядок застосування міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування щодо повного або часткового звільнення від оподаткування доходів нерезидентів із джерелом їх походження з України закріплені в ст. 103 Кодексу.

4. Не підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб кошти, що відповідно до закону, що регулює питання створення та функціонування фондів банківського управління, виплачуються в період дії цього Закону фізичним особам згідно з договорами довірчого управління, укладеними з учасниками фондів банківського управління, та договорами пенсійних вкладів, укладеними в період проведення такого експерименту (за винятком випадків, коли кошти знімаються такими фізичними особами з порушенням умов відповідно пенсійного вкладу або фонду банківського управління).

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Науково-практичний коментар до Податкового кодексу України: в 3 т.» автора Колектив авторів на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „РОЗДІЛ XX ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • Розділ без назви (1)

  • ПЕРЕДМОВА

  • РОЗДІЛ І ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

  • РОЗДІЛ II АДМІНІСТРУВАННЯ ПОДАТКІВ, ЗБОРІВ (ОБОВ’ЯЗКОВИХ ПЛАТЕЖІВ)

  • РОЗДІЛ III ПОДАТОК НА ПРИБУТОК ПІДПРИЄМСТВ

  • РОЗДІЛ IV ПОДАТОК НА ДОХОДИ ФІЗИЧНИХ ОСІБ

  • РОЗДІЛ V ПОДАТОК НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ

  • РОЗДІЛ VI АКЦИЗНИЙ ПОДАТОК

  • РОЗДІЛ VII ЗБІР ЗА ПЕРШУ РЕЄСТРАЦІЮ ТРАНСПОРТНОГО ЗАСОБУ

  • РОЗДІЛ VIII ЕКОЛОГІЧНИЙ ПОДАТОК

  • РОЗДІЛ IX РЕНТНА ПЛАТА ЗА ТРАНСПОРТУВАННЯ НАФТИ І НАФТОПРОДУКТІВ МАГІСТРАЛЬНИМИ НАФТОПРОВОДАМИ ТА НАФТОПРОДУКТОПРОВОДАМИ, ТРАНЗИТНЕ ТРАНСПОРТУВАННЯ ТРУБОПРОВОДАМИ ПРИРОДНОГО ГАЗУ ТА АМІАКУ ТЕРИТОРІЄЮ УКРАЇНИ

  • РОЗДІЛ X РЕНТНА ПЛАТА ЗА НАФТУ, ПРИРОДНИЙ ГАЗ І ГАЗОВИЙ КОНДЕНСАТ, ЩО ВИДОБУВАЮТЬСЯ В УКРАЇНІ

  • РОЗДІЛ XI ПЛАТА ЗА КОРИСТУВАННЯ НАДРАМИ

  • РОЗДІЛ XII МІСЦЕВІ ПОДАТКИ І ЗБОРИ

  • РОЗДІЛ XIII ПЛАТА ЗА ЗЕМЛЮ

  • РОЗДІЛ XIV СПЕЦІАЛЬНІ ПОДАТКОВІ РЕЖИМИ

  • РОЗДІЛ XV ЗБІР ЗА КОРИСТУВАННЯ РАДІОЧАСТОТНИМ РЕСУРСОМ УКРАЇНИ

  • РОЗДІЛ XVI ЗБІР ЗА СПЕЦІАЛЬНЕ ВИКОРИСТАННЯ ВОДИ

  • РОЗДІЛ XVII ЗБІР ЗА СПЕЦІАЛЬНЕ ВИКОРИСТАННЯ ЛІСОВИХ РЕСУРСІВ

  • РОЗДІЛ XVIII ОСОБЛИВОСТІ ОПОДАТКУВАННЯ ПЛАТНИКІВ ПОДАТКІВ В УМОВАХ ДІЇ УГОДИ ПРО РОЗПОДІЛ ПРОДУКЦІЇ

  • РОЗДІЛ XIX ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

  • РОЗДІЛ XX ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ
  • ІНФОРМАЦІЯ ПРО АВТОРІВ

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи