Системний аналіз й імітаційні моделі посівів забезпечують альтернативний метод управління сільськогосподарським виробництвом. Використовуючи моделі розвитку та росту посівів, можна розробити сценарії керування, провести аналіз стратегій для оцінки впливу зміни клімату в сільськогосподарському виробництві й агротехнологічної адаптації. Виходячи з заданих вхідних параметрів, системи забезпечують розробку та видачу інженерно-технологічного проекту отримання врожаю на конкретному полі, формуючи послідовний опис усіх необхідних технологічних процесів і операцій для отримання запланованого врожаю культур.
Експертна система (англ. expert system) - це автоматизована система, що реалізує ознаки та засоби штучного інтелекту, має базу знань з набором правил визначеного кола завдань та програмно-технічні засоби, що дозволяють на основі даних сформулювати рекомендації, коло рішень для користувача системи щодо стану об'єкта управління.
Експертні системи в сільському господарстві здійснюють:
- планування програм агротехнічних заходів для конкретних полів, на яких будуть вирощуватись культури;
- визначення параметрів управління, термін проведень операцій, їх характеристики і умови відтворення;
- корекція інформаційної бази проектування відповідно до нових уявлень щодо технології обробки;
- видачу обгрунтованих рекомендацій;
- автоматизацію системи оперативного керування технологічним процесом оброблення с.-г. культур системами економічних розрахунків.
Застосування систем дозволяє: поліпшити, прискорити і здешевити процес проектування та забезпечити одержання рекомендацій, адекватних властивостям конкретного посіву, поля, устаткування.
Розроблені програмні алгоритми та програмні комплекси дозволять:
- проектувати технологію вирощування с.-г. культур у цілому та фрагментарно;
- планувати агрозаходи на різний часовий період;
- забезпечити розрахунки дійсно можливого врожаю та витрат на його отримання;
- норми та строки проведення поливів;
- керувати режимом підживлення Грунту.
Наведемо для порівняння дві експертні системи DSSAT - система підтримки агротехнологічних рішень, що розроблена групою фахівців-ініціаторів із трьох американських штатів: Флорида, Мічиган, Гавайї та систему підтримки прийняття рішень при виробництві с.-г. продукції "Геомир", що розпочав роботу з 80-х рр. і нині є єдиною в Російській Федерації компанією, що пропонує агропромисловим й іншим підприємствам розробку й "здачу під ключ" інформаційно-аналітичних систем для ефективного виробництва.
DSSAT (система підтримки агротехнологічних рішень), спрямована на перевірку правильності рішень, що приймає фермер: від вибору культур на різних ділянках землі до використання різних технологій, вибору проміжків часу, планування посівів, поливу, використання добрив.
Геомир - система підтримки прийняття рішень при виробництві с.-г. продукції. У 2004 р. на 32-му Міжнародному салоні інновацій і винаходів у Швейцарії "Геомир" представив свій проект "Система підтримки прийняття рішень при виробництві сільськогосподарської продукції", став переможцем в розділі "Сільське господарство" і був нагороджений Золотою медаллю Салону.
Теоретичні відомості
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Інформаційні технології в агрономії» автора Н.Т.Тверезовська на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „6. Експертні системи в сільському господарстві.“ на сторінці 1. Приємного читання.