Навчальний посібник присвячено поступальному систематизованому розгляду теоретично обґрунтованих організаційно-прикладних аспектів викладання нормативної навчальної дисципліни "Дидактика географії" (попередня назва - "Методика навчання географії"). За головну мету вивчання цієї дисципліни править формування у студентів розуміння методологічних засад дидактики географії загальноосвітньої школи та розвиток їхнього творчого методично-прикладного мислення в цій царині, спрямованого на подальше креативне виконання функцій учителя географії сучасної прогресивної школи.
Власне дидактика географії є вченням про теорію, методологію, методики Й технології навчання географії в загальноосвітніх навчальних закладах і за таких засновків цей навчальний посібник теж має теоретично-прикладне спрямування. У ньому наведено новітній варіант програми навчальної дисципліни "Дидактика географії" із подаванням відповідних цьому варіанту складу та змісту модулів, навчальних тем, лекцій, практичних занять, завдань для самостійної роботи, контрольних запитань і завдань, рекомендованої літератури, а також ключових понять і термінів кожного змістового модуля. При цьому викладені в посібнику основні дефініції дидактики географії (формулювання, що розкривають зміст ключових понять і термінів) охоплюють тлумачення сенсу й особливостей змістово-процесуальних компонентів навчання географії. А отже вони розкривають, з одного боку, зміст шкільної географічної освіти, тобто склад географічних компетенцій, передбачених для формування в учнів загальноосвітніх навчальних закладів, а також зміст і структуру шкільної географії як предмета. З іншого боку, вже процес навчання географії висвітлюють дефініції, що характеризують як системовизначальні складники цього процесу (мету навчання, власне взаємопоєднану діяльність учителя й учнів і результат навчання), так і операційні процесуальні складники (зміст навчального матеріалу, дидактичні інструменти - методи, методичні прийоми й засоби навчання географії та форми організації навчально-пізнавальної діяльності школярів, - а також контроль і корекцію навчальних досягнень учнів).
Під час створення навчального посібника автори спирались на розвиток і удосконалення власних узагальнювальних та оригінальних науково-педагогічних й навчально-методичних розробок (підручників, монографій, словників, посібників, програм тощо), а також вагомий особистий досвід викладання в провідних університетах країни.
Навчальний посібник призначено для досить широкої аудиторії користувачів і він може стати в нагоді не лише студентам і викладачам університетів і вищих навчальних закладів, передусім педагогічних, а й вчителям географії та представникам адміністрації загальноосвітніх навчальних закладів, а також співробітникам інших установ і організацій освітнього профілю.
Автори вдячні за слушні зауваження науковим рецензентам навчального посібника: члену-кореспонденту Національної академії педагогічних наук України, доктору географічних наук, професору Шищенку П.Г. і доктору педагогічних наук, професору Году Б.В.
Зважаючи на те, що навчальний посібник видається вперше, автори будуть вдячні за критичні зауваження й пропозиції стосовно побудови та змісту цього видання, які можна надсилати за адресою: МСП-01601, Київ-601, вул. Володимирська, 64, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, географічний факультет, професору кафедри фізичної географії та геоекології Самойленку В.М. E-mail: [email protected]
ЧАСТИНА 1. ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ "ДИДАКТИКА ГЕОГРАФІЇ"
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Викладання дидактики географії» автора В.М.Самойленко на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „ПЕРЕДМОВА“ на сторінці 1. Приємного читання.