Співвіднесеність понять "біогеоценоз" (ВМ. Су каное ) та "екосистема" (А. Тенслі)
Складові компоненти біогеоценозу та основні фактори, які забезпечують його існування
Основні етапи використання речовин та енергії
в екосистемах. Втрати енергії при переході з одного трофічного рівня на другий
Первинна продукція — продукція автотрофних організмів. Екологічна ефективність екосистем
Екологічна піраміда. Піраміди мас, чисел та енергії
Загальні принципи стійкості екосистем
5.1. Співвіднесеність понять "біогеоценоз" (В.М. Сукачов) та "екосистема" (А. Тенслі)
5.2. Складові компоненти біогеоценозу та основні фактори, які забезпечують його існування
Якщо повернутись до запропонованої нами спрощеної схеми рівнів організації живої матерії, то помітно, що сукупність угруповань на визначеній ділянці простору і буде складати екосистему. У такому разі складовими компонентами екосистеми будуть популяції видів, що населяють певний простір, які, у свою чергу, і творять угруповання. Разом з тим, вищий рівень організації живої матерії, що виявляється насамперед у енергетичних зв'язках комплексу абіотичних факторів, значною мірою може впливати на фізико-хімічні умови середовища.
Вивчаючи екосистеми, еколог досліджує складові компоненти і на основі узагальнення робить висновок про стан екосистеми в цілому.
Отже, вивчаються структурні властивості популяцій та угруповань, що творять дану екосистему. В екосистемології розрізняють три складові компоненти, що у взаємозв'язку з абіотичними факторами і творять цю екосистему, — фітоценоз, зооценоз і мікробоценоз. Складові компоненти екосистеми та взаємозв'язки між ними наведені на рис. 6.1.
Як видно зі схеми, фітоценоз тут представлений блоком первинних продуцентів, зооценоз — макроконсументами, мікробоценоз — мікроконсументами та деструкторами. Об'єднані вони в екосистему на основі взаємовпливу з природним середовищем.
Ю. Одум дещо деталізує структуру екосистеми, виділяючи в ній такі компоненти:
неорганічна речовина (С, N. СОН2 таін.), яка включається в кругообіги;
органічні сполуки (білки, вуглеводи, ліпіди, гумінові речовини тощо), які зв'язують біотичну і абіотичну частини екосистеми;
кліматичний режим (температура та інші фізичні фактори);
продуценти — автотрофні організми, головним чином зелені рослини, здатні створювати корм з простих неорганічних сполук;
макроконсументи, або фаготрофи (від грецьк. "fagoz" — той, що пожирає) — гетеротрофні організми, головним чином тварини, які поїдають інші організми або частинки органічної речовини;
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Екологія» автора Л.А.Ломіш на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ 5. БІОГЕОЦЕНОЛОГІЯ (ВЧЕННЯ ПРО ЕКОСИСТЕМИ)“ на сторінці 1. Приємного читання.