План
1. Ботаніка - наука про рослини.
2. Загальна характеристика рослин.
3. Поширення рослин та їх значення у біосфері.
Основні поняття: ботаніка, автотрофи, живлення, дихання, фотосинтез, ріст, розвиток, фітогормони, ростові рухи, значення рослин.
1. Ботаніка - наука про рослини
2. Загальна характеристика рослин
3. Поширення рослин та їх значення у біосфері
Царство Рослин представлене різноманітними формами живих організмів - від одноклітинних мікроскопічних (водорості) до гігантських дерев, які мають стовбур завтовшки 10-12 метрів (баобаб, секвойя) та досягають висоти 100-150 метрів (евкаліпт, секвойя).
На земній кулі майже скрізь зустрічаються представники рослинного світу. Близько шостої частини суші вкривають ліси. Більшу площу займають степи, савани, луки, поля культурних рослин. Живуть рослини в морях і океанах, прісних водоймах. Вони є навіть в пустелях, Арктиці, Антарктиці та на снігових гірських вершинах. В природі існує велика різноманітність видів рослин, що перш за все пов' язано з умовами їх життєдіяльності.
Завдяки здатності до фотосинтезу рослини постійно поповнюють неминучі втрати органічних сполук на планеті; нагромаджують у продуктах фотосинтезу велику кількість хімічної енергії; підтримують необхідний для існування більшості організмів рівень кисню в атмосфері; запобігають нагромадженню в атмосфері надлишку вуглекислого газу. Рослини відіграють провідну роль у кругообігу мінеральних речовин, що забезпечує безперервне існування життя на Землі, неможливе без мінерального живлення. Рослини істотно впливають на клімат. Вони зв'язують родючі часточки поверхневих шарів ґрунту, запобігають їх змиву та ерозії ґрунтів.
Значення рослин в природі та діяльності людини складно переоцінити. У практичному застосуванні всі рослини поділяють на групи.
1. Рослини, що використовуються в їжу та на корм худобі:
а) хлібні злаки - пшениця, рис, жито, ячмінь, овес, кукурудза, просо;
б) овочі - картопля, капуста, морква, буряк, огірки, баклажани, тощо;
в) плодові рослини - смородина, аґрус, малина, яблуні, груші, сливи, абрикоси, лимони, мандарини, апельсини;
г) зернобобові - горох, квасоля, соя, боби, ці рослини багаті на білки і мають особливе значення в живленні людини та тварин;
д) олійні - соняшник, льон, коноплі, рицина, соя;
е) цукристі рослини - цукровий буряк та тростина.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Ботаніка» автора Є.О.Неведомська на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „ЛЕКЦІЯ 2. Ботаніка як наука“ на сторінці 1. Приємного читання.