План
1. Загальна характеристика вищих рослин.
2. Вищі спорові рослини.
2.1. Відділ Мохоподібні, або Мохи (ВгуорпуЬа).
2.2. Відділ Плауноподібні, або Плауни (і.усороіСіорпу:а).
2.3. Відділ Хвощеподібні, або Хвощі (Єди/^еґорпуґа).
2.4. Відділ Папоротеподібні, або Папороті (РоіуросСіорпуаа).
3. Порівняльна характеристика вищих спорових рослин.
Основні поняття: гаметофіт, спорофіт, антеридії, архегонії, яйцеклітина, сперматозоїди, спорогон, спорофіли, стробіли, кореневище, додаткові корені, елатери, соруси, рівноспорові рослини, різноспорові рослини.
1. Загальна характеристика вищих рослин
2. Вищі спорові рослини
2.1. Відділ Мохоподібні, або Мохи (Bryophyta)
Бріологія (від грецьк. bryon - мох, logos - учення) - розділ ботаніки, що вивчає мохи. Представники відділу Мохоподібні: маршанція поліморфна (печіночник звичайний), зозулин льон, сфагновий мох (рис. 51). Серед мохів є примітивні форми, в яких гаметофіт представлений сланню, і більш високоорганізовані, тіло яких розчленоване на органи: нерозгалужене стебло, дрібні гігроскопічні листки (мають високу здатність до поглинання вологи з атмосфери), ризоїди (виконують функції кореня). Елементи провідних тканин - трахеїди і ситоподібні трубки - з'являються лише у найбільш розвинутих мохів. Мохи не досягають великих розмірів, максимальна висота - 20-60 см.
Рис. 51. Різноманітність мохоподібних (за Яковлевим, Челомбітько, 2001):
1 - сфагновий мох;
2 - маршанція поліморфна (печіночник звичайний);
3 - зозулин льон.
Розмножуються мохоподібні безстатевим (спорами), статевим і вегетативним способами. Для них, як і для всіх вищих рослин, характерне правильне чергування статевого і безстатевого поколінь.
У життєвому циклі (схема 14) мохоподібних домінує гаплоїдний гаметофіт над спорофітом.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Ботаніка» автора Є.О.Неведомська на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „ЛЕКЦІЯ 13. Вищі рослини. Вищі спорові рослини“ на сторінці 1. Приємного читання.