2.3.1. Основні положення
При взаємодії повітря з водою буде відбуватися комплексне явище - перенос тепла й вологи з одного середовища в інше. Ці процесі протікають одночасно й впливають один на одного.
Перенос тепла здійснюється теплопровідністю, конвекцією, випромінюванням і міграцією вологи, що відбувається внаслідок дифузійних (молекулярних) і конвекційних (молярних) процесів.
Якщо ненасичене повітря приходить у зіткнення з поверхнею води, то буде відбуватися перенос тепла й вологи в напрямку більш низького потенціалу. Теплообмін між повітрям і водою в умовах промивних камер кондиціонерів відбувається при безпосереднім зіткненні. Тому він складається з явного й схованого тепла
Явний теплообмін відбувається при наявності температурного напору внаслідок теплопровідності, конвекції й випромінювання. Повітря має малу теплопровідність. Вплив випромінювання в умовах промивних камер кондиціонерів також невеликий.
Схований теплообмін здійснюється в результаті поглинання повітрям (або виділенні) схованої теплоти паротворення. Він здійснюється внаслідок різниці парціальних тисків.
Для розрахунків застосовується метод аналогії, що існує в процесах тепло- і вологообміну між повітрям і водою. Використання такого методу можливо тому, що диференціальні рівняння дифузії й теплопровідності аналогічні, а волого- і теплообмін також відображається подібними рівняннями. Тому, коли тепло- і вологообмін відбувається у подібних гідродинамічних і геометричних умовах, можна
зробити висновок щодо однаковості виду рівнянь для тепло- і вологообміну.
Кількість тепла
потоку вологи
де /-ід - температура приграничного шару рідини; /п - температура повітря; р- коефіцієнт вологообміну; р — парціальний тиск у приграничному шарі (гр) і в повітрі (п).
Тому що парціальний тиск пари в повітрі є однозначною й майже лінійною функцією його вологовмісту, то різницю парціальних тисків можна замінити різницею вологовмістів. Тоді кількість води, що випарувалася,
де с/,.р - вологовміст повітря в приграничному шарі при температурі поверхні води й повнім насиченні, кг/кг; <т*п - вологовміст повітря на деякій відстані від поверхні води.
У процесі випару між коефіцієнтом теплообміну й вологообміну застосовна формула Л'юіса
де 0,24 + 0,44</ - питома вага теплоємності вологого повітря.
Кількість тепла, яке переходить разом з водою, що випаровується
У результаті такого теплообміну при температурі води ^ > /р (точка роси) буде відбуватися випар води в повітря, а при </„ - конденсація.
Повна кількість тепла від води до повітря при /,„ > /р
При /р > /№ тепло переходить від повітря до води
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Теплові насоси та кондиціонери» автора Нікульшин В.Р. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „2.3. ТЕПЛО- І ВОЛОГООБМІН МІЖ ПОВІТРЯМ І ВОДОЮ“ на сторінці 1. Приємного читання.