Розділ «2. Бюджетно-податкові зміни у контексті імплементації Угоди про асоціацію з ЄС»

Імплементація угоди про асоціацію між Україною та ЄС у торговельній та бюджетно-податковій сферах

Угода про асоціацію з ЄС визначає ряд вимог щодо змін в бюджетному та податковому законодавстві України. У першу чергу йдеться про поглиблення співпраці в управлінні державними фінансами, яка полягає у змінах щодо середньострокового бюджетного планування/ прогнозування, удосконалення програмно-цільового підходу у бюджетному процесі та ефективності виконання бюджетних програм, системи внутрішнього фінансового контролю та зовнішнього аудиту, попередження шахрайства та корупції в бюджетній сфері.

Податкові зміни полягають у поглибленні співпраці з метою подальшого покращення економічних відносин, торгівлі, інвестицій та добросовісної конкуренції. Україні доведеться імплементувати Директиви ЄС, які стосуються ПДВ, акцизного оподаткування алкогольних, тютюнових виробів та енергопродуктів.


2.1. Середньострокове бюджетне планування/ прогнозування в контексті імплементації УА



2.2. Основні тенденції удосконалення програмно-цільового підходу у бюджетному процесі в Україні


Нормативно-правовою основною програмно-цільового підходу у бюджетному процесі є Бюджетний кодекс України №2456-УІ від 08.07.2010 року, розпорядження КМУ "Про Стратегію розвитку системи управління державними фінансами" №774-р від 01.08.2013 року, розпорядження КМУ "Про схвалення Концепції розвитку системи управління державними фінансами" №633-р від 03.09.2012 року; Розпорядження КМУ "Про схвалення Стратегії модернізації системи управління державними фінансами" №888-р від 17.10.2007 року; наказ Міністерства фінансів України №1172 від 22.09.2008 року "Про основні підходи щодо запровадження програмно-цільового методу складання та виконання місцевих бюджетів", Закон України "Про державні цільові програми" № 1621-ІУ від 18 березня 2004 року тощо.

Стаття 20 Бюджетного кодексу України визначає характер застосування програмно-цільового підходу в бюджетному процесі. Даний підхід застосовується на рівні державного бюджету та на рівні місцевих бюджетів. Особливими складовими програмно-цільового методу у бюджетному процесі є бюджетні програми, відповідальні виконавці бюджетних програм, паспорти бюджетних програм, результативні показники бюджетних програм.

Одним з перших стратегічних документів, які стосувалися програмно-цільового підходу в бюджетному процесі, була прийнята у 2002 році Концепція застосування програмно-цільового методу в бюджетному процесі. Відповідно до Концепції, перехід до даного підходу передбачався у три етапи: перший етап - здійснення переходу до функціональної класифікації видатків бюджету, що відповідатиме міжнародним стандартам, розроблення програмної класифікації видатків державного бюджету, запровадження окремих елементів середньострокового планування бюджету, удосконалення форм бюджетних запитів головних розпорядників бюджетних коштів тощо; другий етап - запровадження складання паспортів бюджетних програм, перехід до поглибленого середньострокового бюджетного планування, застосування програмно цільового методу у формуванні і виконанні місцевих бюджетів; третій етап - здійснення оцінки та подальше вдосконалення формування і виконання бюджету на основі програмно-цільового методу у бюджетному процесі.

Важливим стратегічним документом щодо наближення програмно-цільового підходу до бюджетного процесу і системи державного управління в цілому до європейських вимог, було прийняття Концепції розвитку системи управління державними фінансами, в якій зазначалася важливість його вдосконалення за допомогою "розвитку програмно-цільового методу в бюджетному процесі із забезпеченням подальшої оптимізації кількості бюджетних програм; перегляду примірного переліку результативних показників бюджетних програм з метою підвищення якості таких показників для відображення мети та завдань бюджетної програми, а також їх адаптації до нових пріоритетів соціально-економічного розвитку та бюджетної політики".

Стратегія розвитку системи управління державними фінансами, яка була прийнята у 2013 році, визначала такі заходи вдосконалення програмно-цільового підходу на рівні державного бюджету:

1. Удосконалення методологічної бази щодо визначення результативних показників бюджетних програм, зокрема в частині забезпечення кількісного вираження очікуваних результатів виконання бюджетних програм та їх відповідності пріоритетам державної політики;

2. Проведення головними розпорядниками бюджетних коштів аналізу бюджетних програм та їх результативних показників з урахуванням оновленої методологічної бази та врахування результатів аналізу під час формування планів діяльності та бюджетних програм. Вдосконалення програмно-цільового методу на рівні місцевих бюджетів передбачало:

- Внесення змін до Тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів

- Затвердження форм окремих документів для використання під час складання та виконання місцевих бюджетів на основі програмно-цільового методу для забезпечення проведення дослідної

експлуатації відповідного програмного забезпечення

- Оптимізація типових переліків бюджетних програм місцевих бюджетів

- Удосконалення нормативно-правової та методологічної бази, у тому числі щодо визначення результативності бюджетних програм місцевих бюджетів.

- Дані заходи повинні здійснюватися Мінфіном та головними розпорядниками бюджетних коштів за рахунок видатків Державного бюджету та міжнародної технічної допомоги протягом 2013-2017 рр.

Треба наголосити, що важливим етапом удосконалення нормативного забезпечення запровадження програмно-цільового методу в бюджетному процесі стало ухвалення Закону України "Про державні цільові програми" від 18 березня 2004 року. Даний закон визначає основні положення щодо розроблення, виконання, фінансування цільових програм, а також повноваження основних виконавців.

Основні положення УА щодо програмно-цільового підходу

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Імплементація угоди про асоціацію між Україною та ЄС у торговельній та бюджетно-податковій сферах» автора Автор невідомий на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „2. Бюджетно-податкові зміни у контексті імплементації Угоди про асоціацію з ЄС“ на сторінці 1. Приємного читання.

Запит на курсову/дипломну

Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
Введіть тут тему своєї роботи