Виконання фахівцем (лікарем, інженером, педагогом, агрономом) функцій працівника, керівника, організатора, громадянина тощо вимагає від нього володіння як суто професійними знаннями, вміннями, так і загальнокультурними, педагогічними. Можливості їх набуття надає педагогічна освіта.
По-перше, педагогічна освіта як одна з форм інтегральної самоорганізації культури особистості дає змогу переходити з емпіричного мислення на рівень теоретико-педагогічний, стимулює розвиток її мобільності, гнучкості, творчості, інноваційності. Це дозволяє не тільки моделювати освітні процеси, а й оперувати ними і тим самим поглиблювати фахову підготовку.
По-друге, педагогічна підготовка майбутніх фахівців, як гуманітарна складова їхньої професійної освіти, розширює загальнопедагогічний світогляд студентів, виступає основою формування культури їхньої інтелектуальної діяльності, що уможливлює здатність молодого спеціаліста після закінчення ВНЗ орієнтуватися і працювати в умовах постійних реформаторських перетворень.
По-третє, у сучасних умовах посилюються вимоги до особистості майбутнього фахівця, його організаторських, морально-вольових якостей, культури поведінки, спілкування, соціальної позиції тощо. Це вимагає від нього постійного особистісного комунікативного, професійного тренінгу, що забезпечується саме педагогічною підготовкою.
Підручник розкриває зміст основних педагогічних категорій (педагогіка, освіта, виховання, навчання, педагогічний процес), знайомить з різними науковими підходами до них; формує настанову на пошук взаємозв’язків філософських, соціально-економічних, психологічних наукових ідей з проблемами навчання, виховання, освіти; розвиває вміння вирішувати педагогічні завдання, ситуації; сприяє самовизначенню особистості, засвоєнню нею системи педагогічних цінностей; дає уявлення про історію і сучасні тенденції розвитку вищої освіти в Україні, освітніх технологій, суть професійної компетентності й культури професіоналізму сучасного фахівця, а також особливості управління в сучасній системі вищої освіти.
Академік І. Ф. Прокопенко
Частина І. Основи педагогіки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Педагогіка» автора Пропенко І. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Вступ“ на сторінці 1. Приємного читання.