А
Абсцеси та пухлини мозку - процеси та утвори, що розвиваються всередині черепа і призводять до підвищення внутрішньочерепного тиску.
Автономна (вегетативна) нервова система - нервова система, яка іннервує всі внутрішні органи, ендокринні залози та мимовільні м'язи шкіри, серце та судини, тобто органи, які здійснюють вегетативні функції в організмі та становлять внутрішнє середовище організму.
Акінція - дефіцит рухів.
Аксон - видовжений відросток нейрона.
Аналітико-синтетична діяльність мозку - здатність кори розділяти, вичленувати і розділяти окремі подразники, диференціювати їх.
Арахноїдити - запалення павутинної оболонки головного або спинного мозку, що виникає як ускладнення після різних інфекційних захворювань.
Архітектоніка кори - це загальний план кори головного мозку.
Асоціативні волокна - волокна, які зв'язують між собою окремі ділянки однієї півкулі.
Асоціативні нейрони - це нейрони, які забезпечують нервовий зв'язок між різними групами нервових клітин.
Асоціативні поля - поля, що беруть участь в інтеграції сенсорної інформації та забезпеченні зв'язків між чутливими і руховими зонами кори.
Астроцити - це клітини нейроглії, відростки яких обволікають кровоносні капіляри і забезпечують транспорт речовин з крові до головного і спинного мозку.
Аферентні (доцентрові, інформаційні, чутливі) нерви - це нерви, по яких збудження поширюється в напрямку ЦНС.
Аферентні (інформаційні, чутливі) нейрони - це нерви, які сприймають нервові імпульси із внутрішнього та зовнішнього середовища через чутливі нервові закінчення (рецептори) і дендрити.
Б
Базальні, або підкіркові, ганглії - скупчення сірої речовини, що розташоване між лобними частками і проміжним мозком.
Біла речовина - речовина, утворена сукупністю аксонів, укритих мієліном; здійснює двосторонні зв'язки між головним і спинним мозком.
Біоелектричні явища - явища, пов'язані з виникненням і поширенням збудження, яке характеризується зміною електричного заряду живої тканини.
Бліда куля - утвір, що входить до базальних гангліїв і регулює складні рухові акти, рухи ніг, рук при ходьбі, скорочення мімічної мускулатури.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Анатомія, фізіологія, еволюція нервової системи» автора Маруненко І.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Словник термінів“ на сторінці 1. Приємного читання.