5.1. Правило свободи. Типові помилки
Правило свободи формулюють так.
Сперечальники не повинні ставити перешкоди один одному при висуванні своїх точок зору та при критиці точок зору опонента.
Порушення правила виникає в таких випадках.
А. Сперечальник може накласти обмеження на аргументацію співрозмовника.
У результаті такого порушення правила свободи сперечальники можуть допустити такі помилки:
o об'явлення точки зору священною;
o накладання табу на точку зору.
"Об'явлення точки зору священною" - це помилка, яка має місце в суперечці, коли супротивнику забороняють висловити точку зору на підставі того, що її кваліфікують як священну.
Приклад "Я збираюся відремонтувати кухню. Ми можемо обговорювати все, що завгодно: стиль, планування, все, що захочеш.. Єдине, що не обговорюється, це те, чи будемо ми робити ремонт. Ремонт ми будемо робити обов'язково".
"Накладання табу на точку зору" - це помилка, яка має місце в суперечці, коли супротивнику забороняють висловити точку зору на підставі того, що її кваліфікують як табу.
Приклад "Тобі не треба було говорити про це. Про мертвих погано не говорять".
Б. Сперечальник може обмежити свободу дій іншої сторони.
Це можна зробити двома способами.
По-перше, примусити співрозмовника відмовитися від обґрунтування своєї точки зору або критики точки зору супротивника.
Найрадикальніший спосіб у такій ситуації - не допустити опонента до дискусії за допомогою фізичної сили. Крім того, застосовують різноманітні погрози неприємних наслідків (зокрема, застосовування насильства) або примушування чи шантаж.
Подібні дії в еристиці кваліфікують як помилку в суперечці, яка виникає через порушення правила свободи. Ії називають:
o аргумент до палки (паличний аргумент, довід до палки, argumentum ad baculum).
"Аргумент до палки" - це помилка, яка має місце в суперечці, коли сперечальник погрожує супротивнику з метою перешкодити йому вільно аргументувати свою точку зору.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Еристика» автора Хоменко І.В. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Модуль 5. ПРАВИЛА ТА ПОМИЛКИ В СУПЕРЕЧЦІ“ на сторінці 1. Приємного читання.