Машинобудування посідає перше місце серед усіх галузей промисловості світу як за вартістю продукції (35 %), так і за кількістю зайнятих (понад 80 млн осіб). У розвинутих країнах на продукцію цієї галузі припадає 32—38 % вартості промислового виробництва, у країнах з перехідною економікою — 20—25 %, у нових індустріальних країнах — 15—25 %.
У галузевій структурі машинобудування виділяють загальне, транспортне, електротехнічне, що містить електроніку. На кожний із підрозділів зараз припадає близько третини машинобудівного виробництва. В останні роки випереджаючими темпами зростає електроніка, для загального машинобудування характерне помірне зростання, а частка транспортного машинобудування поступово знижується.
Розміщене машинобудування дуже нерівномірно. Виділяють чотири головні машинобудівні регіони світу: 1) Північна Америка (30 %
виробленої продукції — комп'ютери, літаки, ракетно-космічна техніка, озброєння); 2) регіон Західної, Центральної і Східної Європи без Росії (близько 30% виробленої продукції); 3) регіон, що охоплює країни Східної й Південно-Східної Азії (близько 25% продукції — судна, автомобілі, побутова електроніка); 4) Росія, країни Закавказзя та Середньої Азії (військова та сільськогосподарська техніка, металоємні верстати й енергетичне устаткування).
У більшості країн, що розвиваються, та деяких регіонах світу машинобудування або зовсім відсутнє, або представлено невеликими підприємствами. Однак деякі з цих країн (Індія, Бразилія, Аргентина) мають порівняно розвинуте машинобудування.
У розвинутих країнах у складі загального машинобудування переважає виробництво устаткування, верстатобудування. Випуск сільськогосподарських машин і .нескладного обладнання переміщується до країн, що розвиваються. У структурі транспортного машинобудування відбувається інтенсивне зростання автомобілебудування, тоді як випуск суден, засобів залізничного транспорту скорочується.
Світовий випуск автомобілів виріс з 10 млн у 1950 р. до 70 млн у 2006 р. Однак у різних регіонах приріст обсягів виробництва має неоднакові темпи: у північноамериканських країнах зростання становить приблизно 2 %, а в Європейському Союзі — 1,5 %, у Південній Америці — 18 %, а країнах Східної Європи — на 5,4 %.
Провідним виробником автомобілів у світі знову стали США (з річним обсягом випуску понад 12 млн автомобілів), випередивши лідера двох останніх десятиліть — Японію (11,5 млн автомобілів).
На рубежі XX—XXI ст. виробництво морських суден скоротилося і у ряді країн Західної та Центральної Європи навіть було згорнуте. Одночасно відбулося переміщення суднобудування з розвинутих країн до країн, що розвиваються.
В електротехнічній промисловості збільшується виробництво енергетичного устаткування, але особливо швидко розвивається електронна промисловість. Значну частку в ній займає військова і промислова електроніка (США, Японія).
Головними виробниками побутової електроніки поряд з Японією стали Китай (35 млн шт. телевізорів щорічно — перше місце у світі) та Південна Корея. Розвинуті країни згортають випуск побутової електроніки та виробів низької і середньої складності, перетворившись на найбільших її імпортерів з нових індустріальних країн.
Ці тенденції у територіальній структурі машинобудування зумовили швидке зростання міжнародної торгівлі продукцією галузі. На машини, устаткування й транспортні засоби в структурі / світового експорту припадає 37 % від його загального обсягу, а в експорті розвинутих країн — 43 %, країн, що розвиваються,— 19 %. Лідерами за част_ кою машинобудівної продукції є Японія (64 %), США і Німеччина (по 48 %).
Понад 80 % світової торгівлі машинами й обладнанням припадає на розвинуті країни.
Хімічна промисловість світу
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Географія» автора Й.Р.Гілецький на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Машинобудування світу“ на сторінці 1. Приємного читання.