Мета: вивчити особливості анатомо-фізіологічного та психічного розвитку підлітків; проаналізувати праці В.О. Сухомлинського, в яких розкриваються особливості психології дітей підліткового віку та психолого-педагогічної роботи з ними; навчитися визначати рівень акцентуації рис характеру.
Завдання:
1) проаналізуйте, зробіть конспект, та вивчіть теоретичні відомості з теми. Розкрийте і занотуйте основні поняття теми та виконайте завдання для самостійної роботи. За бажанням підготуйте доповіді до цієї теми;
2) виконайте дослідження рівня акцентуацій рис характеру, зробіть висновки й захистіть результати вивчення цієї теми.
Основні поняття теми: підлітковий вік, криза підліткового віку, пубертатний період, інтимно-особистісне спілкування, самосвідомість, емансипація, рефлексія, девіантна та деліквентна поведінка, акцентуації характеру, статева роль, сексуальна поведінка.
Тематичні питання
1. Анатомо-фізіологічні особливості та психічний розвиток підлітків.
2. Психологічні особливості спілкування підлітків з однолітками і дорослими.
3. Психологічні особливості навчання підлітків.
4. Розвиток пізнавальних психічних процесів та мовлення підлітків.
5. Розвиток особистості підлітків.
Завдання для самостійної роботи
Уважно прочитайте такі уривки з книги В.О. Сухомлинського "Народження громадянина" [43]: "Що відбувається з дитиною в отроцтві" (немов би хто нову душу вдихнув у хлопчика; все залежить від виховання у дитинстві; два джерела виховання у дитинстві та отроцтві) та "Протиріччя отроцтва". Запам'ятайте декілька прикладів з цих уривків і коротко занотуйте відомості про джерела виховання дітей підліткового віку (при цьому зверніть увагу на приклади, які наведені у книзі) і 8 основних протиріч підліткового віку, які виокремив автор.
Тематика доповідей з даної теми
1. Психологічні особливості ставлення підлітків до праці.
2. Психологія підлітків з асоціальною, девіантною та деліквентною поведінкою.
3. Вплив сучасних молодіжних субкультур на розвиток та виховання дітей підліткового віку.
Орієнтовні теоретичні відомості
Зазвичай підлітковий вік охоплює період від 11-12 до 15 років. Це є учні 5-9 класів. Цей період є одним з найскладніших у житті людини. Часто його називають "критичним", "зламним" або "перехідним" віком.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Вікова та педагогічна психологія» автора Видра О.Г. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Тема № 4. Психологія підліткового віку“ на сторінці 1. Приємного читання.