Розділ «Стаття 56. Спеціальна перевірка»

ЗУ "Про запобігання корупції"

Розділ X ФІНАНСОВЕ ТА МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПОЛІЦІЇ

1. Стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, а також посад з підвищеним корупційним ризиком,перелікяких затверджується Національним агентством, проводиться спеціальна перевірка, у тому числі щодо відомостей, поданих особисто.

Спеціальна перевірка не проводиться щодо:

1) кандидатів на пост Президента України, кандидатів у народні депутати України, кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та на посади сільських, селищних, міських голів, старост;

2) громадян, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу та на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або залучаються до виконання обов’язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу;

3) претендентів, які перебувають на посадах в державних органах, органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування та призначаються в порядку переведення чи просування по службі на посади в межах того ж органу або призначаються в порядку переведення на посади в інших державних органах, органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування;

4) претендентів, які перебувають на посадах в державних органах, органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування, що припиняються, та призначаються в порядку переведення на роботу до інших органів, до яких переходять повноваження та функції органів, що припиняються;

5) осіб при розгляді питання про включення їх до списку народних засідателів або присяжних.

У разі якщо призначення, обрання чи затвердження на посади здійснюється місцевою радою, спеціальна перевірка проводиться у встановленому цим Законом порядку стосовно призначених, обраних чи затверджених на відповідні посади осіб.

2. Організація проведення спеціальної перевірки покладається на керівника (заступника керівника) державного органу, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування або їх апарату, на зайняття посади в якому претендує особа, крім випадків, установлених законом. Для забезпечення організації проведення спеціальної перевірки керівник відповідного державного органу, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування або їх апарату може визначити відповідальний структурний підрозділ.

Особливості організації проведення спеціальної перевірки щодо кандидатів на посаду судді визначаютьсяЗаконом України"Про судоустрій і статус суддів".

Щодо кандидатів на посади члена Вищої ради правосуддя, члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, обрання яких здійснюється з’їздом суддів України, з’їздом адвокатів України, всеукраїнською конференцією прокурорів, з’їздом представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ, організація проведення спеціальної перевірки покладається на секретаріат Вищої ради правосуддя, секретаріат Вищої кваліфікаційної комісії суддів України відповідно.

Щодо кандидатів на зайняття інших посад, призначення (обрання) на які здійснюється Президентом України, Верховною Радою України або Кабінетом Міністрів України, організація проведення спеціальної перевірки покладається відповідно на Главу Адміністрації Президента України, Керівника Апарату Верховної Ради України, Міністра Кабінету Міністрів України або їх заступників.

Організація проведення спеціальної перевірки у новостворених державних органах покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної служби, до моменту утворення у такому новоствореному органі відповідального за це структурного підрозділу.

3. Спеціальній перевірці підлягають відомості про особу, яка претендує на зайняття посади, зазначеної в частині першій цієї статті, зокрема щодо:

1) наявності судового рішення, що набрало законної сили, згідно з яким особу притягнуто до кримінальної відповідальності, в тому числі за корупційні правопорушення, а також наявності судимості, її зняття, погашення;

2) факту, що особа піддана, піддавалася раніше адміністративним стягненням за пов’язані з корупцією правопорушення;

3) достовірності відомостей, зазначених у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;

4) наявності в особи корпоративних прав;

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «ЗУ "Про запобігання корупції"» автора Верховна Рада України на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Стаття 56. Спеціальна перевірка“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  •  Цей Закон визначає правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень.

  • Стаття 1. Визначення термінів

  • Стаття 2. Законодавство у сфері запобігання корупції

  • Стаття 3. Суб’єкти, на яких поширюється дія цього Закону

  • Стаття 4. Статус Національного агентства з питань запобігання корупції

  • Стаття 5. Склад Національного агентства

  • Стаття 6. Голова та заступник Голови Національного агентства

  • Стаття 7. Повноваження членів Національного агентства

  • Стаття 8. Організація діяльності Національного агентства

  • Стаття 9. Гарантії незалежності Національного агентства

  • Стаття 10. Правовий статус членів, працівників апарату та територіальних органів Національного агентства

  • Стаття 11. Повноваження Національного агентства

  • Стаття 12. Права Національного агентства

  • Стаття 13. Уповноважені особи Національного агентства

  • Стаття 14. Контроль за діяльністю Національного агентства

  • Стаття 15. Соціальний захист членів та працівників апарату Національного агентства

  • Стаття 16. Оплата праці членів та працівників апарату Національного агентства

  • Стаття 17. Фінансове та матеріально-технічне забезпечення Національного агентства

  • Стаття 18. Антикорупційна політика

  • Стаття 19. Антикорупційні програми

  • Стаття 20. Національна доповідь щодо реалізації засад антикорупційної політики

  • Стаття 21. Участь громадськості в заходах щодо запобігання корупції

  • Стаття 22. Обмеження щодо використання службових повноважень чи свого становища

  • Стаття 23. Обмеження щодо одержання подарунків

  • Стаття 24. Запобігання одержанню неправомірної вигоди або подарунка та поводження з ними

  • Стаття 25. Обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності

  • Стаття 26. Обмеження після припинення діяльності, пов’язаної з виконанням функцій держави, місцевого самоврядування

  • Стаття 27. Обмеження спільної роботи близьких осіб

  • Стаття 28. Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів

  • Стаття 29. Заходи зовнішнього та самостійного врегулювання конфлікту інтересів

  • Стаття 30. Усунення від виконання завдання, вчинення дій, прийняття рішення чи участі в його прийнятті

  • Стаття 31. Обмеження доступу до інформації

  • Стаття 32. Перегляд обсягу службових повноважень

  • Стаття 33. Здійснення повноважень під зовнішнім контролем

  • Стаття 34. Переведення, звільнення особи у зв’язку з наявністю конфлікту інтересів

  • Стаття 35. Особливості врегулювання конфлікту інтересів, що виник у діяльності окремих категорій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування

  • Стаття 36. Запобігання конфлікту інтересів у зв’язку з наявністю в особи підприємств чи корпоративних прав

  • Стаття 37. Вимоги до поведінки осіб

  • Стаття 38. Додержання вимог закону та етичних норм поведінки

  • Стаття 39. Пріоритет інтересів

  • Стаття 40. Політична нейтральність

  • Стаття 41. Неупередженість

  • Стаття 42. Компетентність і ефективність

  • Стаття 43. Нерозголошення інформації

  • Стаття 44. Утримання від виконання незаконних рішень чи доручень

  • Стаття 45. Подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування

  • Стаття 46. Інформація, що зазначається в декларації

  • Стаття 47. Облік та оприлюднення декларацій

  • Стаття 48. Контроль та перевірка декларацій

  • Стаття 49. Встановлення своєчасності подання декларацій

  • Стаття 50. Повна перевірка декларацій

  • Стаття 51. Моніторинг способу життя суб’єктів декларування

  • Стаття 52. Додаткові заходи здійснення фінансового контролю

  • Стаття 52-1. Особливості здійснення заходів фінансового контролю стосовно окремих категорій осіб

  • Стаття 53. Державний захист осіб, які надають допомогу в запобіганні і протидії корупції

  • Стаття 54. Заборона на одержання пільг, послуг і майна органами державної влади та органами місцевого самоврядування

  • Стаття 55. Антикорупційна експертиза

  • Стаття 56. Спеціальна перевірка
  • Стаття 57. Порядок проведення спеціальної перевірки

  • Стаття 58. Результати проведення спеціальної перевірки

  • Стаття 59. Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення

  • Стаття 60. Вимоги щодо прозорості та доступу до інформації

  • Стаття 61. Загальні засади запобігання корупції у діяльності юридичної особи

  • Стаття 62. Антикорупційна програма юридичної особи

  • Стаття 63. Вимоги до антикорупційної програми юридичної особи

  • Стаття 64. Правовий статус Уповноваженого

  • Стаття 65. Відповідальність за корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення

  • Стаття 66. Відшкодування збитків, шкоди, завданих державі внаслідок вчинення корупційного правопорушення

  • Стаття 67. Незаконні акти та правочини

  • Стаття 68. Відновлення прав і законних інтересів та відшкодування збитків, шкоди, завданих фізичним та юридичним особам внаслідок вчинення корупційного правопорушення

  • Стаття 69. Вилучення незаконно одержаного майна

  • Стаття 70. Міжнародне співробітництво у сфері запобігання і протидії корупції

  • Стаття 71. Міжнародні договори України у сфері запобігання і протидії корупції

  • Стаття 72. Міжнародний обмін інформацією у сфері запобігання і протидії корупції

  • Стаття 73. Заходи щодо повернення в Україну коштів та іншого майна, одержаних внаслідок корупційних правопорушень, і розпоряджання вилученими коштами та іншим майном, одержаними внаслідок корупційних правопорушень

  • Прикінцеві положення

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи